Kai išgyveni tai pats, į ligą žiūri kitomis akimis

Nuo praėjusių metų pabaigos pasaulis diena iš dienos grumiasi su koronavirusu, o grumtynių rezultatai kasdien vis skirtingi. Vieną dieną laimi pasaulis, išsaugodamas žmonių gyvybes, o kitą koronavirusas jas nusineša su savimi. Savo asmenine patirtimi, sergant šia liga, dalijasi alternatyvios popmuzikos atlikėja Rūta Loop.
Atsakymas jau buvo aiškus jo nesulaukus
Rūtą Žibaitytę galima vadinti televizijos šou ir muzikos pasaulio senbuve. Ji – neseniai solinę karjerą pradėjusi atlikėja, žymiausių Lietuvos atlikėjų pritariančioji vokalistė, kurios karjerą puošia patirtis daugybėje muzikinių projektų bei „Eurovizijos“ dainų konkursuose.
Praėjusiais metais šokių muzikos radijuje „Power Hit Radio“ laidų vedėja dirbanti mergina išleido pirmąjį solinį albumą „Chapter“ ir šiemet, antrąkart išbandžiusi jėgas nacionalinėje „Eurovizijos“ dainų konkurso atrankoje, pasiekė finalą. Tačiau ryškiausiai atlikėjos vardas nušvietė visos šalies žiniasklaidą, rugpjūtį socialiniuose tinkluose pasirodžius jos įrašui apie teigiamą koronaviruso testą.
Rugpjūčio pradžioje koronavirusas buvo nustatytas vienam iš „Power Hit Radio“ darbuotojų, todėl visa komanda nedelsiant izoliavosi, bet Rūta išsitirti nuėjo savo noru.
Radijo laidų vedėja antrąją mėnesio savaitę pajuto pirmuosius dar iki tol tiksliai nežinomos ligos simptomus: pakilusi temperatūra, galvos skausmas, svaigimas, gerklės perštėjimas ir kosulys. Laukiant testo rezultatų, merginai dingo skonis ir uoslė, tad atsakymas buvo aiškus – užsikrėsta koronavirusu.
„Visada galvojau, kad aš tai jau tikrai nesirgsiu“
Rugpjūčio 11-ąją atlikėjai buvo patvirtintas koronavirusas ir tądien prasidėjo saviizoliacija. Rūta, prisimindama lemtingą dieną, atvirauja: „Sekiau naujienas ir situaciją pasaulyje, tačiau, neslėpsiu, visada galvojau, jog aš tikrai nesirgsiu. Ir tik susirgusi visiškai patikėjau virusu ir kad jis gali bet kada pasiekti kiekvieną iš mūsų“.
Bendradarbiaujant su Nacionaliniu visuomenės sveikatos centru, buvo atrasti bei užfiksuoti visi asmenys, su kuriais mergina kontaktavo per tam tikrą laikotarpį, su visais jais buvo susisiekta, jie atsakingai užsiregistravo, atliko testus ir izoliavosi.
„Man tikrai pasisekė, jog sirgau lengva forma, ir pasireiškę simptomai manęs stipriai nenualino fiziškai. Turbūt labiau išsekau psichologiškai, kai reikėjo leisti dienas tarp keturių namų sienų“, – palankia koronaviruso eiga dalijasi 27-erių atlikėja.
Saviizoliacija tarp keturių sienų
Anot merginos, veiklos jai iš tiesų netrūko, ji susitvarkė kiekvieną namų kampelį, kūrė muziką, rašė, skaitė, gamino maistą, sportavo bei visomis veiklomis dalijosi savo paskyroje socialiniame tinkle „Instagram“.
„Stengiausi save nuteikti kuo pozityviau – svajojau, dainavau, šokau, bendravau su kaimynais per balkoną ir mėgavausi kiekviena galimybe nors iš toli pamatyti draugus, kurie lankydavo, stebindavo dovanomis bei rūpinosi manimi“, – prisiminimais dalijasi magistro laipsnį Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje apsigynusi Rūta.
Kad ir kaip būtų, užplūdus niūrioms dienoms, subjurus nuotaikai, merginai paramą bei prieglobstį suteikdavo šeima, draugai ir mylimasis, kuriems ji jaučiasi labiausiai dėkinga.
„Pasidaro kur kas lengviau, kai jauti, jog kažkam rūpi ir jautiesi mylima. Svarbu nebijoti prašyti pagalbos, paskambinti ir papasakoti, kaip jautiesi“, – įsitikinusi atlikėja.
Rūta sako: „Man pasisekė“
Kai viskas baigėsi, emocijos nuslūgo, į tai, kas buvo, lengva pažvelgti kitomis akimis.
„Man pasisekė: namuose turiu du balkonus ir gyvenu jaukiame rajone, todėl įgrisusius namų kampus galėjau pakeisti gryno oro bei saulės voniomis viename iš balkonų“, – prisiminusi saviizoliacijos laikotarpį, kuris leido artimiau susipažinti su gyvenančiaisiais kaimynystėje bei atrasti namų privalumus, pasakoja atlikėja.
Rugsėjo 16-ąją R. Loop turbūt prisimins ilgai. Tai diena, kai koronavirusas buvo įveiktas – atlikti du testai parodė neigiamus atsakymus.
Mergina, pasidalijusi savo istorija, ragina būti itin sąmoningiems ir nepamiršti saugotis: „Atsargumas yra būtinas dėl savęs, dėl artimųjų bei aplinkinių žmonių“.
Taip pat Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikų Infekcinių ligų centro COVID-19 I skyriaus vyresnioji infekcinių ligų gydytoja Birutė Zablockienė primena, jog efektyviausia apsauga nuo koronaviruso – veido kaukės, rankų plovimas muilu, dezinfekavimas, susibūrimų uždarose patalpose vengimas ir atstumo laikymasis.
Projektas „Sąmoningumas – raktas į sveiką kūną ir protą“ yra finansiškai remiamas Valstybinio visuomenės sveikatos stiprinimo fondo, kurį administruoja Sveikatos apsaugos ministerija