Pasivijo Kalėdų šėlionių rezultatas
„Šilalės artojo“ jau aprašytas teismų „herojus“ apskundė dar vieną apkaltinamąjį nuosprendį. Klaipėdos apygardos teismas nuteistojo Tomo D. apeliacinį skundą atmetė. Jaunas vyras kaltinamųjų suole jau yra sėdėjęs dešimt kartų. Šįkart pasiųstas atlikti bausmės realiai.
Tauragės apylinkės teismo Šilalės rūmų teisėja Lina Šakarnienė kovo pradžioje išnagrinėjo dviejų jaunų vyrų baudžiamąją bylą: dešimt kartų jau teistas Tomas šįkart buvo kaltinamas plėšimu, o jo bendrininkas Marius M. – fizinio skausmo sukėlimu ir nežymiu sveikatos sutrikdymu.
Policijos duomenimis, praėjusių metų gruodžio 25 d. Laukuvoje išgertuvių metu du vyrai (gim. 1990 m. ir 1991 m.) sumušė kitą vyrą (gim. 1995 m.). Teismas nustatė, jog Tomas D. iš nukentėjusiojo dar pagrobė ir mobiliojo ryšio telefoną „Blackview“. Jaunas vyras už vagystes, viešosios tvarkos pažeidimus, fizinį smurtą bei kitas nusikalstamas veikas įvairių teismų (Kelmės, Prienų, Šilalės) jau teistas dešimt kartų.
Jo bendras Marius M. teisėsaugai taip pat žinomas: Plungės ir Šilalės teismuose jis buvo teisiamas devynis kartus (už vagystes, plėšimus, viešosios tvarkos pažeidimus). Abu kaltinamieji teisme savo kaltę pripažino.
Pasak Tomo, tą vakarą kartu su nukentėjusiuoju ir dar dviem vyrais jis gėrė prie kultūros namų, vėliau prie jų prisijungė ir Marius. Kaltinamasis neneigė, kad viskas nutiko dėl girtumo, blaivus taip nebūtų pasielgęs.
Teisme paaiškėjo ir visa įvykių priešistorė. Pasirodo, vyrai ruošėsi švęsti Kalėdas, o pas Tomą bičiulius atvežė Mariaus motina. Visą dieną uliavoję, vakare „iškilo“ prie Laukuvos kultūros namų. Čia toliau begeriant ir išsirutuliojo konfliktas, mat buvo prisimintos senos nuoskaudos: nukentėjusiuoju šiuokart pripažintas asmuo anksčiau buvo pavogęs Tomo telefoną. Šis liepė jį grąžinti, o nurodymus „užtvirtino“ kumščiais. Daugiau Tomas nieko nebeprisiminė, tik, pasak jo, žino, kad po muštynių nuėjo į motinos namus, atsigulė ir užmigo. Tiesa, eidamas neva pastebėjo, jog telefono ekranas įskilęs, todėl jį prie parduotuvės išmetė.
Marius M. kaltę taip pat pripažino ir paantrino, jog gruodžio 25-ąją gėrė nuo pat ryto, su nukentėjusiuoju mama juos nuvežė į Šilalę, bet šis nesumokėjo už kelionę. Dėl to Marius trenkė bičiuliui į galvą. Vyras neneigė, jog turi problemų dėl alkoholio – pasak jo, kai pradeda gerti, nebegali sustoti.
Teismas nustatė, kad nukentėjusiajam Tomas D. tyčia kumščiu ir alkūne sudavė 7–9 smūgius, dar 5–7 – iš kojos, o Marius M. į galvą draugui trenkė vieną kartą.
Nukentėjęs vyras ikiteisminio tyrimo metu paaiškino, jog tądien ėjo į parduotuvę, kai susitiko pažįstamus. Sau nusipirko degtinės, o Tomui paėmė du litrinius butelius alaus. Tačiau begeriant Tomas pradėjo priekaištauti, kad diena anksčiau jis neatėjo į susitikimą. O netrukus žodinius priekaištus palydėjo smūgių kruša. Prisijungė ir Marius, sudavęs tik vieną smūgį. Kai pagaliau nuo sugėrovų kumščių pabėgo, sako, skaudėjo šonus ir nugarą. Tiesa, nė vienam savo skriaudikui nukentėjusysis civilinio ieškinio nepareiškė.
Ekspertas nustatė, jog nukentėjusiajam buvo padarytas nežymus sveikatos sutrikdymas.
Skirdamas bausmę Tomui D., teismas atsižvelgė į tai, kad jis, veikdamas tiesiogine tyčia, padarė apysunkį nusikaltimą, yra teistas 10 kartų, bet išvadų dėl savo elgesio nepadarė. Todėl teismas daro išvadą, jog veiksmingiausia Tomui D. bus laisvės atėmimo bausmė.
Marius M. daugiausiai teistas už nusikalstamas veikas nuosavybei. Deja, išvadų nepadarė, todėl, teismo įsitikinimu, švelnesnės bausmės nepasiekia tikslo. Tad šįkart jam skirtina griežčiausia bausmė – laisvės atėmimas. Kadangi vyras prisipažino padaręs nusikaltimą, nuoširdžiai gailėjosi ir pasižadėjo gydytis nuo alkoholizmo, nuspręsta suteikti dar vieną galimybę pasitaisyti ir laisvės atėmimo bausmės vykdymą atidėti.
Tomas D. nubaustas metų ir trijų mėnesių laisvės atėmimo bausme, Marius M. – keturių mėnesių laisvės atėmimo bausme, vykdymą atidedant vieneriems metams. Taip pat Marius M. įpareigotas pusę metų nevartoti psichiką veikiančių medžiagų ir gydytis priklausomybės ligas.
Šis Šilalės teismo nuosprendis galėjo būti skundžiamas Klaipėdos apygardos teismui, Tomas D. taip ir padarė. Tačiau Apeliacinis teismas gegužės 29 d. jo skundą atmetė.
Žydrūnė JANKAUSKIENĖ