„Šilalės artojas“ Jums siūlo prenumeruoti laikraštį pdf. formatu tiesiai į Jūsų el. paštą. 1 mėn. kaina – 7 Eur, įmonėms – 10 Eur.
Susisiekite su redakcija el. paštu: redakcija@silalesartojas.lt
arba tel. (0-449) 74195, (+370-699) 67384

Ūkiams kurti ir investicijoms į žemės ūkio valdas – lengvatinės paskolos

Lengvatinės paskolos lėšos leidžia ūkininkams stabilizuoti veiklą, įsigyti trumpalaikio turto, apmokėti kitas išlaidas Lengvatinės paskolos lėšos leidžia ūkininkams stabilizuoti veiklą, įsigyti trumpalaikio turto, apmokėti kitas išlaidas

Pagal Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023–2027 m. strateginį planą (SP) parama teikiama ne tik dota­cijomis, bet ir lengvatinėmis paskolomis, skirtoms tiek investicijoms, tiek ir apyvartiniam kapitalui. Nuo 2024 m. rugpjūčio mėnesio iki šiol jau gauta paraiškų daugiau kaip už 11 mln. eurų. 

Paskolos jauniesiems ūkininkams

Žemės ūkio ministerijai pakeitus paramos paraiškų pagal­ SP intervencines priemones pri­ėmimo 2025 m. tvarkaraštį, jau nuo kovo 3 d. bus galima kreiptis dėl lengvatinių paskolų pagal intervencines priemones „Jaunųjų ūkininkų įsikūrimas“ ir „Investicijos į žemės ūkio valdas“. 

Lengvatinėms paskoloms pagal SP intervencinę priemonę „Jaunųjų ūkininkų įsikūrimas“ skirta 19,94 mln. Eur Europos žemės ūkio fondo kaimo plėtrai ir Lietuvos Respublikos valstybės biudžeto lėšų. Didžiausia galima paskolos suma – 100 tūkst. Eur. Nacionalinės mokėjimo agentūros (NMA) duomenimis, pagal SP intervencinę priemonę „Jaunųjų ūkininkų įsikūrimas“ lengvatinei paskolai gauti pateiktos 56 paraiškos, kuriomis prašoma skirti 2,5 mln. Eur.

Paskolos palūkanos skaičiuojamos tik finansų tarpininkų daliai, t. y. 40 proc. paskolos daliai taikoma 5 proc. finansų tarpininko marža + 6 mėn. EURIBOR, o 60 proc. paskolos daliai taikomos nulinės palūkanos.

Paskola investicijoms gali būti suteikiama ne ilgesniam kaip 5 metų laikotarpiui, o paskola apyvartiniam kapitalui 3 metų laikotarpiui nuo paskolos sutarties su finansų tarpininku pasirašymo.

Lengvatinė paskola teikiama žemės ūkio produktų pirminei gamybai ir žemės ūkio valdoje pagamintų ir (arba) išaugintų žemės ūkio produktų perdirbimui, įskaitant pirminį perdirbimą. (Veikloms, kurių tikslas gauti ar parduoti kailius, parama neskiriama.) Paskolos lėšomis gali būti apmokama 100 proc. tinkamų finansuoti išlaidų.

Dėl lengvatinės paramos gali kreiptis fizinis asmuo, kuris yra ne vyresnis kaip 40 metų (tais metais, kai pirmą kartą teikia paraišką, jos teikimo dieną nesuėję 41 metai), kurio vardu registruotas ūkininko ūkis ir (arba) žemės ūkio valda ir kuris pirmą kartą steigiasi žemės ūkio valdoje ir ūkyje kaip ūkio valdytojas. Taip pat jis privalo turėti kompetenciją, įrodančią pasirengimą ūkininkauti.

Lengvatinės paskolos teikiamos ir kai juridinis asmuo, kurio vardu registruota žemės ūkio valda, bei jo dalyviai (akcininkai, pajininkai, kt.), vienasmenis valdymo organas arba visi kolegialaus valdymo organo nariai yra ne vyresni kaip 40 metų (tais metais, kai pirmą kartą teikia paraišką, paraiškos teikimo dieną nesuėję 41 metai). Kompetenciją, įrodančią pasirengimą ūkininkauti, turi turėti vienasmenis valdymo organas, taip pat ne mažiau kaip 50 proc. kolegialaus valdymo organo narių ir ne mažiau kaip 50 proc. juridinio asmens dalyvių (akcininkų, pajininkų, kt.) ir pirmą kartą steigiasi žemės ūkio valdoje.

Paraiškos lengvatinei paskolai pagal šią intervencinę priemonę priimamos iki metų pabaigos.

Paskolos investicijoms į žemės ūkio valdas

Pagal SP intervencinę priemonę „Investicijos į žemės ūkio valdas“ didžiausia galima lengvatinės paskolos suma – 200 tūkst. Eur. 

Lengvatinės paskolos lėšomis finansuojamos investicijos:

*  į materialųjį turtą, būtiną žemės ūkio veiklai, pavyzdžiui, gamybinių pastatų bei statinių statyba, rekonstravimas, kapitalinis remontas, žemės ūkio technikos, naujų technologinių įrengimų, skirtų žemės ūkio sektoriaus pirminiams žemės ūkio produktams perdirbti, naujos N kategorijos transporto priemonės įsigijimas; 

* į nematerialųjį turtą, kaip kompiuterinės ir programinės įrangos, susijusios su įsigyjamos įrangos ar technologinio proceso valdymu, licencijų, patentų įsigijimas;

* į biologinį turtą, kaip ūkinių gyvūnų, vienmečių ir daugiamečių augalų įsigijimas.

Lengvatinės paskolos apyvartiniam kapitalui leidžia ūkininkams stabilizuoti veiklą, efektyviau valdyti finansinius srautus ir planuoti ilgalaikes investicijas, suteikia galimybę įsigyti trumpalaikio turto (sėk­las, pašarus, trąšas), augalų ir gyvūnų apsaugos priemones (degalus, tepalus), apmokėti darbo užmokestį, kitus mokesčius, turto draudimo, komunalines ir kitas išlaidas.

Ilgiausias paskolos laikotarpis – 5 metai nuo paskolos sutarties su finansiniu tarpininku pasirašymo. Kai paskola suteikiama tik apyvartiniam kapitalui, ilgiausias laikotarpis – 3 metai. 

Lengvatinės paskolos lėšomis apmokama iki 100 proc. tinkamų finansuoti išlaidų.

Galimi pareiškėjai – ūkininkai, savo vardu įregistravę ūkininko ūkį ir valdą, taip pat juridiniai asmenys, savo vardu įregistravę valdą.

Paraiškos lengvatinėms paskoloms priimamos iki metų pabaigos. 

Kvietimas stabdomas, jeigu prašomų paskolų suma pasiekia finansinei priemonei skirtų lėšų sumą.

Paraiškos NMA gali būti teikiamos užpildant ŽŪMIS elektroninę dokumento formą. 

Nuotr. mediakatalogas.lt

Atnaujinta Antradienis, 18 vasario 2025 08:19