Mokymai senjorams – svarbus žingsnis skaitmeninio pasaulio link
Praėjusią savaitę Šilalės rajone vyko Medijų ir informacinio raštingumo mokymai (MIRKT), skirti Trečiojo amžiaus universiteto klausytojams. Juos organizavo Šilalės savivaldybės viešoji biblioteka ir Švietimo pagalbos tarnyba, o mokymuose dalyvavo daugiau nei 300 dalyvių iš devynių grupių, siekiančių pagerinti savo įgūdžius informacinių technologijų srityje.
MIRKT programa orientuota į šiandieniniame skaitmeniniame pasaulyje itin svarbių kompetencijų ugdymą: saugų socialinių tinklų naudojimą, propagandos ir dezinformacijos atpažinimą, apsaugą nuo internetinių sukčių bei dirbtinio intelekto galimybių kasdienybėje atradimą. Mokymų metu dalyviai turėjo galimybę ne tik išklausyti teorinę dalį, bet ir įgyti praktinių įgūdžių, padedančių drąsiau naudotis technologijomis.
Pirmojoje mokymų dalyje buvo gilinamasi į socialinių tinklų saugą – lektorės, Šilalės rajono savivaldybės viešosios bibliotekos Komunikacijos ir inovacijų skyriaus vyr. bibliotekininkės Rūta Vaitkevičienė ir Loreta Šimutytė-Balčiūnienė supažindino su privatumo nustatymais, paskyrų apsauga bei patarė, kaip atpažinti fiktyvius profilius ar pavojingus pranešimus. Antroji dalis buvo skirta kritiniam mąstymui ir gebėjimui atskirti patikimus informacijos šaltinius, dalyviai mokėsi juos analizuoti bei naudotis naujienų tikrinimo įrankiais.
Didelio susidomėjimo sulaukė praktiniai patarimai, kaip apsisaugoti nuo internetinių sukčių. Dalyviai analizavo realius pavyzdžius ir mokėsi atpažinti sukčiavimo schemas, pavyzdžiui, netikras loterijas ar elektroninius laiškus. Mokymų pabaigoje senjorai galėjo išmėginti dirbtinio intelekto įrankius, pavyzdžiui, balsu valdomus asistentus.
Šiuo metu aktualus dalykas – nuo kovo pasikeisiantys telefonų numerių kodai, todėl mokymų dalyviai programėlės pagalba mokėsi pakeisti telefonų numerius iš 8 į +370 arba 0, nes jie bus pradėti naudoti nuo kovo 1 d. Nepakeitus telefono numerio pradžios į 0 arba šalies kodą +370, nebus įmanoma niekam paskambinti, adresų knygelėje suvesti numeriai, kurie prasideda 8, bus nepasiekiami.
Beje, norintieji pasikeisti numerius, bet negalintys to atlikti savarankiškai, laukiami bibliotekoje – užeikite ir padėsime, o ši paslauga yra nemokama.
Po mokymų jų dalyviai dalinosi savo įspūdžiais ir aptarė išmoktas pamokas. Refleksija ir diskusijos padėjo geriau suprasti, kaip pritaikyti žinias kasdieniniame gyvenime. Senjorų aktyvumas ir atsiliepimai patvirtino, jog tokie mokymai ne tik ugdo kompetencijas, bet ir įkvepia naujiems technologiniams atradimams.
MIRKT programa – puikus pavyzdys, kaip bibliotekos gali prisidėti prie bendruomenės technologinio raštingumo didinimo. Pastarieji mokymai parodė, jog mokytis niekada nevėlu, o technologijos gali tapti ne tik iššūkiu, bet ir naujų galimybių šaltiniu.
Komunikacijos ir inovacijų skyriaus darbuotojos visada yra pasiruošusios atsakyti į senjorams rūpimus klausimus, susijusius su medijomis ir skaitmeninėmis technologijomis. Konsultacijų metu dalyviai gali sužinoti, kaip naudotis kompiuteriu ar išmaniuoju įrenginiu, įsidiegti reikalingas programėles, išsaugoti naujus kontaktus, susikurti elektroninį paštą, siųsti nuotraukas, internetu užsiregistruoti pas gydytoją ar apmokėti sąskaitas. Laukiame visų bibliotekos interneto skaitykloje (I a.).
Rima NORVILIENĖ
Šilalės rajono savivaldybės viešosios bibliotekos Komunikacijos ir inovacijų skyriaus vedėja
Erikos GARGASĖS nuotr.