Bažnyčia dega meilės, maldos galybe
Rugsėjo pabaigoje Pajūrio Švč. Trejybės bažnyčia šventė Šv. Kryžiaus išaukštinimo atlaidus bei Pajūrio Švč. Trejybės bažnyčios 190 metų jubiliejų. Po šv. Mišių visi rinkosi į šalia bažnyčios esantį parkelį, kur šventė prasidėjo brigados generolo Motiejaus Pečiulionio artilerijos bataliono salvėmis iš istorinio pabūklo.
Pajūrio bažnyčios istoriją pristatė Danutė Danaitienė.
„Pirmoji medinė bažnyčia, kurioje meldėsi mūsų protėviai, buvo pastatyta prieš 240 m., o dabartinei mūrinei šiemet sukanka 190 m. Bažnyčios archyviniai dokumentai byloja, kad Juozapas Valavičius savo dvare Pajūryje pirmą medinę bažnyčią pastatė 1780-aisiais. Tais pačiais metais ją pašventino Šilalės klebonas kun. Juozapas Gedvila. 1839 m. vizitacijos dokumentuose nurodoma, jog mūrinė bažnyčia pastatyta 1830 m. Mykolo Valavičiaus lėšomis bei rūpesčiu. Ji išsiskyrė iš Pajūrio peizažo, nes yra aukščiausias miestelio pastatas.
Kunigas iš dvaro savininko gaudavo sutartą algą. Varpinės dar nebuvo, mažas varpas kabėjo kupole. Kunigo gyvenamasis namas buvo molinis. Dar buvo svirnelis iš rąstų, tvarteliai ir daržinė. Kun. Pranciškus Kaupavičius jokio bažnyčios turto neturėjo, jis kunigavo septynerius metus.
Dokumentuose pažymima, kad nuo 1847-ųjų bažnyčia prižiūrima pavyzdingai. Pajūrio dvaro savininko generolo Povstanskio bažnyčia, kunigo gyvenamasis namas, visi ūkiniai pastatai buvo geros būklės, nes tuo rūpinosi dvaro valdyba. Altoriai buvo perdaryti, paauksuoti, paveikslai restauruoti. Sutvarkyta šventoriaus tvora, iš plytų sumūryti vartai. Kunigui gyventi skirtas jau medinis namas. Mykolas Andriuškevičius pasirūpino kapinių apmūrijimu.
Pajūrio dvaro savininkė Vanda Povstanskienė dovanojo bažnyčiai 27 dešimtines žemės. 1912 m. įsteigta Pajūrio parapija, bet oficialiai patvirtinta 1928-aisiais.
Per pirmąjį pasaulinį karą bažnyčia beveik nenukentėjo. Išstūmus rusus, vokiečių kareiviai apsigyveno klebonijos gale. Kunigu tada buvo Antanas Šiupšinskas. Vokiečiai iš Pajūrio bažnyčios paėmė vieną varpą, sveriantį du centnerius.
1919 m. birželį Pajūrį vizitavo vyskupas Pranciškus Karevičius, kuris bažnyčią konsekravo Švč. Trejybės titulu.
1941 m. birželio 22 d., prasidėjus karui, vokiečiai padegė Pajūrio miestelį, tačiau bažnyčia nenukentėjo. Karo metais klebonavo kun. Adomas Alminas, kuris pokaryje sovietinio saugumo buvo suimtas ir nubaustas 10 m. pataisos darbų lageryje ir paleistas tik 1956 m.
Po karo sovietų valdžia atėmė bažnyčios žemę, nacionalizavo kleboniją. 1947-aisiais Pajūrio klebonu paskirtas kun. Klemensas Arlauskas, bet po dvejų metų jis buvo suimtas ir įkalintas, nes palaikė ryšius su pogrindžiu. Nuteistas 10 m. pataisos darbų lageryje, išleistas tik po 7 m. Pajūriškiai prisimena ir kleboną kun. Joną Rudzinską, o 1970-ųjų liepą paskirtas kun. Vladas Abromavičius. Jam mirus, nekrologe rašoma, kad per 13 m. jis atstatė kleboniją, suremontavo bažnyčios vidų ir išorę, sutvarkė šventorių. Kunigo praeitis – sunki: 1945-aisiais buvo suimtas ir atsidūrė pataisos darbų lageryje, nes tėvas buvo kariškis, o po 4 m. ištremtas į Jakutsko sritį, iš kur grįžo tik 1958-aisiais. Už tai, jog 1981-ųjų spalį Nijolė Sadūnaitė Pajūrio bažnyčioje kalbėjo susirinkusiems žmonėms, religinių reikalų įgaliotinis Anilionis raštu įspėjo kun. V. Abromavičių, kad už tokį prasižengimą bažnyčia gali būti uždaryta.
Pajūryje dirbo ir klebonas kun. Albinas Arnašius, vienuolis kun. Vytautas Sadauskas, kunigai Jonas Baginskas, Mykolas Petrauskas, Antanas Mačius, dabar – Jonas Jucys. Visi jie stengėsi ir stengiasi skleisti tikėjimą Pajūrio parapijoje“, – baigė bažnyčios istorijos pristatymą D. Danaitienė.
Po to sveikinimo žodžius tarė svečiai, Pajūrio miestelio bendruomenės nariai padovanojo bažnyčiai 100 pagalvėlių, skirtų klūpėjimui, kurias pasiuvo savanoriai Pajūrio miestelio bibliotekoje. Nuostabų koncertą dovanojo kolektyvas „Menora“, Pajūrio Stanislovo Biržiškio gimnazijos moksleivės Gabija Pakalniškytė, Rugilė Daukšytė, Emilija Dikčiūtė ir Gabrielė Dikčiūtė. Prasmingą, saulėtą ir šiltą šventę baigė Regimantas Šilinskas, garsus savo skrabalais bei dainomis visoje Lietuvoje.
Po dešimties metų, kai minėsime mūsų bažnyčios 200 m. jubiliejų, tikimės, nebebus didelių suvaržymų ir galėsime švęsti be kaukių, su dar didesniu tikėjimu ir meile Dievui.
Ingrida SYMINAITĖ-PAULAUSKIENĖ
Pajūrio miestelio bendruomenės pirmininkė