Vasario 16-osios akto signatarai – atsakomybės už Lietuvą pavyzdys
Kovo pabaigoje sueis penkeri metai, kai Lietuva vėl turi Vasario 16-osios akto originalą – dokumentą, liudijantį valstybingumo atkūrimą. 2017 m. kovo 29 d., po 100-metį trukusios nežinomybės, Berlyno archyve jį rado profesorius Liudas Mažylis. Neseniai jis Šilalės viešojoje bibliotekoje pristatė parodą „Vasario 16-osios akto signatarų autografai profesoriaus Liudo Mažylio kolekcijoje“.
Pradžia – senelio dokumentų archyve
Besidomintys istorija žino, jog iki 1940-ųjų Akto originalas buvo saugomas Prezidentūros archyve Kaune. Lietuvą okupavus sovietams, jis buvo perduotas daktarui Jonui Basanavičiui ir nuo tada apie jį nieko nebuvo žinoma.
Mintis surinkti visų signatarų parašus L. Mažyliui kilo ruošiantis minėti Pirmojo pasaulinio karo pradžios šimtąsias metines. Šio karo baigtis atvedė Lietuvą į nepriklausomybę.
„Visos šalys labai norėjo karo ir tvirtai tikėjo, kad jį laimės, be to, tai įvyks labai greitai. Bet karas buvo alinantis, pareikalavo daugybės aukų, fronto linija praktiškai stovėjo vienoje vietoje. 1915 m. krito ilgai Rusijos puoselėta Kauno tvirtovė. Aplinkines šalis nualinęs karas leido Lietuvai išsivaduoti iš 100 metų trukusios Rusijos imperijos priespaudos“, – priminė L. Mažylis.
Kaip ir didžioji dalis anuometinės inteligentijos, jo seneliai karo metu buvo pasitraukę iš Lietuvos. Praną Mažylį 1905 m. revoliucija buvo nubloškusi į Krokuvą, kuri tuo metu priklausė Austrijai–Veng-
rijai, o močiutės Antaninos Bliūdžiūtės šeima buvo pasitraukusi į Rusijos gilumą. Apie 1918 m. visi jie grįžo į Vilnių.
Tvarkant senelio, garsaus prieškario Kauno gydytojo akušerio P. Mažylio, Kaune pastačiusio ligoninę, archyvą, L. Mažyliui ir kilo mintis surinkti visų 20 signatarų parašus. Pradžia jau buvo – tarp senelio išsaugotų dokumentų jis aptiko originalą su trijų Lietuvos nepriklausomybės atstatymo akto signatarų parašais.
„Atrodė, kad signatarų parašų kolekcija galėtų bent iš dalies pakeisti dingusį Vasario 16-osios akto originalą – tada manėme, jog Aktas tikriausiai niekada neatsiras. Bet jis buvo, jo vedini dabar tvarkome savo valstybę, o signatarų parašus galime sudėlioti iš fragmentų. Kartu tai ir gera proga pasidomėti jų biografijomis“, – pristatydamas parodą šilališkiams, sakė L. Mažylis.
Teisinga vokiška paieškų kryptis
Signatarų parašų paieška jį atvedė į Berlyno archyvus – profesorius tikino nuo pat pradžių supratęs, jog Vokietijai, po mėnesio pripažinusiai Lietuvos nepriklausomybę, tie dokumentai turėjo rūpėti. Valstybės archyvo darbuotojai jį nukreipė į Užsienio reikalų politinį archyvą, kur ir buvo rastas vokiečių kalba surašytas Aktas su 20 signatarų parašais, o kartu – ir originalas, kurio Lietuva nebuvo mačiusi 100 metų.
Vasario 16-osios aktas pasirašytas abėcėlės, bet vokiškos, tvarka, todėl aukščiau visų yra dr. J. Basanavičiaus parašas.
„Įdomu tai, kad Vasario 16-osios aktas yra dvikalbis, t. y. lietuviškas ir vokiškas. Yra dokumentų, kurie tik vokiški – įgaliojimas Lietuvos tarybos nariams ir notifikacija (prašymas), kad Vokietija pripažintų Lietuvą. Tas tekstas parašytas mėnesiu vėliau, nes po Vasario 16-osios Lietuva per mėnesį sugebėjo išsireikalauti Vokietijos pripažinimo“, – sakė L. Mažylis.
Jis neslėpė nuostabos, kad Lietuvos tarybos nariai anuomet puikiai mokėjo vokiečių kalbą. Dabar Europos Parlamente didžiąją dalį darbuotojų sudaro vertėjai, bet anais laikais vertėjų nebuvo, o Vokietijoje buvo studijavęs vienintelis Aleksandras Stulginskis. Tačiau net keletas signatarų – Antanas Smetona, Steponas Kairys, Jurgis Šaulys ir Kazimieras Šaulys – buvo baigę Palangos progimnaziją, kurioje anuomet buvo labai stipri vokiškosios kultūros įtaka. Palanga priklausė Kuršo gubernijai, kur požiūris į kultūrą ir tautiškumą buvo visiškai kitoks, todėl nesijautė tokio baisaus rusinimo kaip didžiojoje Lietuvos dalyje.
„Nors jų visų pažiūros buvo skirtingos, jei ši ketveriukė susivienydavo, Lietuvos tarybai pavykdavo priimti svarbiausius sprendimus“, – pastebėjo L. Mažylis.
Siejo pažintys ir bendri likimai
Profesorius neslėpė kurį laiką manęs, kad, atsiradus Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo aktui, nėra prasmės toliau rinkti dokumentus su signatarų parašais. Tačiau kolekcionavimo aistra vėl sukunkuliavo, tuo labiau, jog ne vieno signataro likimas buvo susijęs su prieškario Kaune gyvenusia Mažylių šeima.
Kartu su diplomatu Petru Klimu buvo nuteista ir įkalinta L. Mažylio tėvo pusseserė
Petronėlė Bastienė. P. Klimo šeimos likimas ypač sudėtingas: anksti nutrūko jo ir žmonos, išvykusios gydytis į Šveicariją, ryšiai. P. Klimas tai nujautė – viename iš žmonai rašytų atvirukų nuogąstavo, jog gali daugiau nebesusitikti.
„Jie susitiko, bet vėliau nuojauta pasitvirtino: P. Klimui būnant Pietų Prancūzijoje, šalį okupavo Italija, o netrukus atėjo vokiečiai ir išsiuntė Lietuvos atstovą etapu per 19 kalėjimų į Kauną. Visiškai išsekusį į Lietuvą jį atvežė tik 1944 m. pradžioje – diplomatas nebeturėjo jėgų ieškoti būdų trauktis nuo sovietų į Vokietiją“, – pasakojo P. Mažylis.
L. Mažylio seneliai bendravo ir su Stulginskių šeima, rėmė ją tremtyje. Stulginskiai buvo ištremti kartu, o sovietinė valdžia tik apie 1952 m. susiprato, jog nesurengė Prezidento teismo. Todėl tik tada priėmė nuosprendį įkalinti jį 25 metams.
„Bet 1953-iaisiais mirus Stalinui, iro gulagų sistema, ir jiems nereikėjo taip ilgai kalėti – A. Stulginskiui pavyko grįžti į Kauną, įsidarbinti Obelynėje paprastu agronomu. Septintajame dešimtmetyje besišnekučiuojančius P. Klimą su A. Stulginskiu dar buvo galima sutikti Laisvės alėjoje“, – pasakojo L. Mažylis, apie senelio ryšius su A. Stulginskio šeima sužinojęs tik 2018 m., kai antrojo mūsų šalies Prezidento dukra pakvietė jį apsilankyti Čikagoje ir parodė jo močiutei iš tremties rašytus Onos Stulginskienės laiškus.
P. Klimas ir A. Stulginskis buvo du ilgiausiai išgyvenę Vasario 16-osios akto signatarai – abu mirė 1969 m.
L. Mažylio senelio vasarnamio kaimynu buvo signataras S. Kairys. Iš Šveicarijos Antaninai Mažylienei jis rašė, jog Musolinis Italijoje sukėlė pietų vėjus – taip Ezopo kalba aiškino, kokie pavojingi procesai bręsta Europoje. Jo nelengvai įžiūrimą parašą L. Mažylis rado ant sąskaitos už vandentiekį ir kanalizaciją.
„Daug kalbama apie tai, kad A. Smetona padarė perversmą ir susidorojo su savo politiniais priešininkais. Ačiū už tokį susidorojimą: S. Kairys dirbo dvejose pareigose – buvo skyriaus vedėjas savivaldybėje ir profesoriavo Vytauto Didžiojo universitete. Profesoriaus atlyginimas tuo metu prilygo ministro atlyginimui. Labai gaila, jog nuo sovietmečio A. Smetonai klijuojamas toks šleifas, visos būtos ir nebūtos nuodėmės“, – pastebėjo L. Mažylis.
Tebeieško trijų signatarų autografų
Nors signatarų parašų kolekcijai pradžią padarė P. Mažylio archyve rasti dokumentai, paaiškėjo, kad surinkti visų signatarų autografus nėra taip lengva. Vienas iš tų, kurio autografą labai sunku ir sudėtinga rasti, buvo Jokūbas Šernas. Jis mirė 1926 m., pirmasis iš signatarų, sulaukęs vos 38 metų. Bet L. Mažyliui pavyko rasti ir iš antikvarų įsigyti labai retą 10 tūkst. litų vertės akciją su J. Šerno parašu.
Sunkiai sekėsi gauti ir Saliamono Banaičio autografą – jį taip pat teko pirkti aukcione iš prekiautojų antikvariniais vekseliais.
Nelengvai įsigytas ir A. Smetonos autografas, kuris lyg ir neturėjo būti antikvarine retenybe. Tačiau sovietmečiu žmonės bijodavo namuose tokius dokumentus laikyti. Atkūrus Lietuvos nepriklausomybę, turėti A. Smetonos autografą tapo didele garbe – dabar jau niekas nebenori jo perleisti. L. Mažylis džiaugėsi, jog jam pavyko „iškaulyti“ A. Smetonos knygą su jo paties autografu iš antikvarinio knygyno savininko.
Nebuvo P. Mažylio archyve ir A. Stulginskio autografo, nors sąsajų jų šeimos turėjo. L. Mažyliui pavyko įsigyti A. Stulginskio laišką kun. Mykolui Paškevičiui, pranešantį, kad vyskupas jo įšventinimą į kunigus atidėjo iki rudens, nes „vienas nenorėjo švęsti“. Nedaugelis žino, jog būsimasis prezidentas baigė kunigų seminariją, bet įšventintas taip ir nebuvo – liko pasauliečiu, nes susidomėjo žemės ūkiu ir Vokietijoje baigė žemės ūkio institutą, tapo agronomu.
Signatarų parašų kolekcijoje vis dar trūksta Jurgio Šaulio, Donato Malinausko ir Jono Vailokaičio parašų, todėl L. Mažylis savo darbą tęsia, o kartu įsitikina, kokie atsakingi už Lietuvą jautėsi Vasario 16-osios akto signatarai.
Daiva BARTKIENĖ