Mano mintys ir širdis – Ukrainoje
Jau trylikta diena Ukrainos tauta kovoja su baisia Rusijos agresija, žudomi nekalti žmonės, miestai virsta griuvėsiais. Televizijos ekranuose, socialiniuose tinkluose pilna kraupių vaizdų, o agresorių smerkia visas pažangusis pasaulis. Deja, didžioji Rusijos visuomenės dalis, persisėmusi Putino propagandos, palaiko jo vykdomą agresiją. Žiniasklaidos skelbiamas naujienas apie žudynes jie vadina melagienomis, istorijas apie bombarduojamus civilius, nužudytus vaikus – fantazijomis, filmuotą medžiagą – montažu. Todėl besiginančios šalies tautiečiai, gyvenantys svetur, ragina: „Kalbėkime, rašykime, skelbkime pasauliui tikrą tiesą, kas šiandien vyksta Ukrainoje”.
Tokiais žodžiais į visuomenę kreipiasi ir Šilalėje gyvenanti ukrainietė Anna Solovey-Baublienė, išgyvenanti didžiulį skausmą, baimę ir nerimą dėl savo artimųjų Ukrainoje. Žinoma, ir dėl savo šalies.
„Maidanas 2014 metais teikė mūsų tautai vilties įstoti į Europos Sąjungą, buvo didelių ir gražių pažadų. Tauta patikėjo. Maidane dalyvavo ir mano dėdė, pusbrolis, tad aš daug žinau, kaip sakoma, iš pirmų lūpų. Dabar jaučiamas žmonių nusivylimas, nes Ukraina palikta kare gintis viena. Tačiau ukrainiečiai nepasiduos, nes tai į jų šalį atėjo okupantas, jis žudo žmones, ir jiems nėra kur trauktis. Tai jų valstybė, jų namai.
Pilama propaganda, kad neva Rusija atėjo „vaduoti“ savo tautiečių, kurie čia esantys skriaudžiami. Tai netiesa, ir žmonės turi tai žinoti. Mano pažįstami, žiūrintys Rusijos televizijų žinias, man siunčia žinutes, jog tai, ką aš skleidžiu feisbuke apie Rusijos vykdomą karą Ukrainoje, yra „feikas“, netiesa. Bet aš žinau tiesą. Ten yra mano artimieji, ten mano širdis“, – drebančiu iš skausmo balsu kalba Anna.
Anna gimė Ukrainoje, Vinicoje. Tėvas buvo karininkas, tarnavo Murmanske, mama irgi buvo ten, tad Anna iki 14-os metų augo pas senelius. Ji prisimena, kaip buvo jų mylima. Tėvams išsiskyrus, mama apsigyveno Lietuvoje, o po kiek laiko ir Anna čia atvyko. Lengva nebuvo. Baigusi savo tėvynėje penkias klases, Lietuvoje turėjo pradėti nuo pirmos. Savo užsispyrimu per vasarą išmoko lietuvišką abėcėlę, ir ją priėmė į antrą. Tokia buvo pradžia, o dabar Anna lietuviškai kalba be jokio akcento. Po vidurinės mergina baigė Klaipėdoje verslo vadybos studijas, čia sutiko savo gyvenimo meilę – šilališkį Rasvydą. Jiedu kartu jau 10 metų, prieš ketverius gimė dvynukai Brigita ir Benas.
Ukrainoje gyvena Annos močiutė, dėdė, teta, pusbroliai ir pusseserės. Lietuvoje – tik mama. Gyvenimas ten jiems nebuvo saldus. Uždaryti duonos, cukraus, konservų fabrikai, didžiulis nedarbas, spaudžia mokesčiai, už vaistus mokėti tenka patiems. Net nuo COVID-o, Annos teigimu, ten nebuvo gydoma nemokamai. Visą šią suirutę, pasak Annos, šalyje paliko anas prezidentas.
Todėl moteris sako padedanti savo artimiesiems finansiškai, dažnai juos lankydavusi. Paskutinįkart – prieš dvejus metus, kai surengė savo mylimai močiutei jos 80-ojo gimtadienio šventę, pakvietusi visus artimuosius ir draugus. Annai tai jautrūs prisiminimai, ir ji negali sulaikyti ašarų, prisiminusi, kai atsisveikinant močiutė klausė, ar bepamatys kada ją, savo mylimą anūkę... Anna sako pažadėjusi aplankyti ją šią vasarą...
„Dabar, kai vyksta karas, mano širdis ten, su jais: o gal kaip tik šiuo momentu šaudo, bombarduoja. Seku informaciją iki pat gilios nakties, rytą vos tik prabundu, griebiu telefoną, ir stingsta širdis: kokią naujieną išgirsiu... Klausiu pusseserės, kuo dar galiu padėti, ji man atsiunčia žinutę su vieninteliu žodžiu didžiosiomis raidėmis: MELSKIS... Atrodo, šiandien pat lėkčiau ten, bet kaip mano vaikai, šeima...
Iki paskutinio žmonės netikėjo, jog karas bus. Sakė, pagąsdins ir nustos. Netikėjo netgi tuomet, kai amerikiečiai atšaukė visus iš savo ambasados. Galvojo, kad ir kaip bebūtų, leis žmonėms evakuotis. Kai viskas prasidėjo, maniškiai pradžioje bijojo, paskui, kai ėmė bombarduoti visur, buvo dar baisiau – iki sienos 8 valandos kelio, ir nežinosi, kada ant galvų pasipils „gradai“, – pasakoja Anna.
Tiesa, po poros dienų moteris paskambino ir nudžiugusi pranešė, kad jos artimieji vis tik ryžosi evakuotis. Tad svajonė juos pamatyti išsipildys ir nebekankins nerimas dėl jų likimo. Deja, garbaus amžiaus močiutė, pablogėjus sveikatai, vykti į tokį ilgą kelią nesiryžo...
Anna sako, jog dabar svarbiausia daryti viską, kad kuo daugiau suklaidintų žmonių žinotų, matytų, išgirstų tiesą apie karą Ukrainoje. Todėl ji tai ir daro – kur tik gali, siunčia informaciją su kraupiais karo vaizdais, su išniekintais, sprogimų ir bombų išdarkytais moterų, senelių, vaikų kūnais.
„Netiesa, kad rusų kareiviai neva nežino, kur važiuoja ir kokiu tikslu. Puikiai žino. Štai Instagrame randu vieno jų paskelbtus vaizdus, kaip jie prieš kamerą dergiasi iš nukautų ukrainiečių karių kūnų. To rusų kareivio profilyje – jaunas vaikinas, 22-ejų metų. O jo palaikytojų – 200. Ir visų atsiliepimai: „Žudykit, žudykit tuos ukrainiečius“. Šiurpu.
Tačiau žmonės nebijo. Pusseserė pasakojo, kaip jie prie įvažiavimų į miestelius stato barikadas, beginkliai stoja prieš tankus, moterys ant kelių par-
klupusios meldžia rusų kareivius susiprotėti, sustoti, nebežudyti... Labiausiai bijomasi Kadyrovo čečėnų – kur jie praeina, nelieka nieko. Žudo net kūdikius, prievartauja moteris, vaikus. Arba palieka žmogų išniekintą, suluošintą gyvą. Tai vyko ir Donbase, tokių žmonių mano dėdė ne vieną yra matęs Vinicos psichiatrijos ligoninėje...
Negaliu apie visa tai kalbėti be ašarų, meldžiuosi, kad tas pragaras baigtųsi ir kad pamatyčiau saviškius gyvus ir sveikus. Ukrainos nereikia nuo nieko vaduoti. Tai laisva, taiki šalis, niekam nelinkinti blogo, norinti eiti savo keliu, stiprėti, vystytis. Stiprybės įkvepia Ukrainos Prezidento laikysena, atsidavimas tautai būti kartu su ja kas benutiktų. Tokios tautos palaužti neįmanoma. Labai jaudina visuotinis palaikymas – esame ne vieni. Tai pakelia dvasią, įkvepia vilties. Su dideliu jauduliu stovėjau Ukrainos palaikymo akcijoje Šilalėje, ir gumulas stringa gerklėje, kai gieda tavo šalies himną, skanduoja „Slava Ukraini! Herojam slava“! Širdis džiaugiasi“, – pasakoja Anna.
Ji ragina norinčiuosius paremti atsakingai teikti finansinę paramą, nes, anot jos, atsiranda ir tokių, kurie siekia prie karo laužo pasišildyti rankas įvairiais sumetimais.
Eugenija BUDRIENĖ
Algimanto AMBROZOS nuotr.