Gerumas padėkų nereikalauja, bet išlieka amžiams
Nėra didesnės vertybės už žmogaus gyvybę. Todėl vasaros pradžia visada primena Lietuvai patį skaudžiausią istorinį faktą – Antrojo pasaulinio karo pradžią ir nacių okupaciją, dėl kurios per kelis mėnesius buvo sunaikinta kone visa Lietuvos žydų bendruomenė. Todėl ypatingos pagarbos nusipelno tie žmonės, kurie padėjo žydams išvengti holokausto siaubo.
Teko priprasti prie baimės
Nedideliuose Lietuvos miesteliuose prieš karą daugiau nei pusę gyventojų sudarė žydai. Pirmosiomis Antrojo pasaulinio karo dienomis vokiečių esesininkai visoje Lietuvoje pradėjo šios tautos naikinimą – vyrus iškart šaudė, o moteris varė į getus. Išlikti pavyko nedaugeliui. Girdiškėje gyvenanti Stefanija Mikalauskienė tuo metu buvo dar vaikas, tačiau atsimena, kaip vėlų vakarą į jų namus Pilsūdo kaime senelis Antanas Lopečius atvedė dvi moteris.
„Pasigirdo beldimas ir mama pasakė, kad atėjo senelis Antanas iš Keterų. Su žydais jis gerai sugyveno, nes buvo kupčius, turėjo su jais bendrų reikalų. Sako, Onike, Broniuk, turit priimti, nes jei jų ieškos, tai pirmiausia pas mane. Taip ir pasiliko pas mus Aronienė su Miriam. Apgyvendinom jas antrajame namo gale, kur mažai kada eidavom, o jei šuo sulodavo, moterys tuoj užlipdavo ant viškų. Paskui joms senelis daubikėj dar ir bunkerį iškasė“, – pasakoja Stefanija.
Žydų Aronų šeima gyveno Skaudvilėje. Pirmosiomis karo dienomis buvo sušaudytas Mošė Aronas su dviem sūnumis, o Frada Aronienė su dukromis Nechama, Miriam ir Hinda atsidūrė Batakių gete. Jame buvusias moteris po kelių mėnesių sušaudė miške netoli Gryblaukio kaimo, tačiau kelioms moterims ir vienam berniukui pavyko pabėgti. Prieglobstį jie rado Skaudvilėje gyvenusios Kotrinos Gerkienės sodyboje. Bet joje lankydavosi daug žmonių, todėl išgyvenusios žiemą, žydės pasijuto nesaugiai. F. Aronienė su dukra Miriam perėjo pas A. Lopečių, su kuriuo prieš karą dažnai bendraudavo. Antanas jomis rūpinosi, tačiau ir pas jį ilgam pasilikti nebuvo galima, todėl nuvežė moteris į Pilsūdą, kur gyveno didelė jo sūnaus Bronislovo šeima. Visi Lopečiai – Bronislovas, jo žmona Zofija Lopečienė-Šimkutė, žmonos tėvai Stasys ir Ona Šimkai bei jų duktė Ona Šimkutė (vėliau – Jankauskienė) įsitraukė į F. Aronienės ir jos dukros gelbėjimą. Pasklidus gandui, kad vokiečiai kaimuose darys kratas, B. Lopečius įrengė net keturias slėptuves. Kartais moterys išeidavo į kitas vietas, bet pasijutusios nesaugiai, vėl grįždavo pas Lopečius.
„Ateina nakčia verkdamos, ir ką padarysi, gailėjom mes jų. Pripratom prie tos baimės ir išmokom saugoti. Gyvenom vidury kaimo, aplink buvo matyti, kas kur eina. Suloja šuniukas ir žinom, kad svetimas ateina. Tada jos išeidavo į kitą namo galą, kur niekas nevaikščiojo“, – rašė savo atsiminimuose O. Šimkutė-Jankauskienė.
Rūpinosi kaip garbingomis viešniomis
S. Mikalauskienė prisimena, kad jų namuose apsigyvenusios žydės visada buvo laikomos viešniomis, visi kaip įmanydami rūpinosi, kad tik joms nieko netrūktų. Didžiausias rūpestis,
žinoma, buvo saugumas, nes ir Pilsūde svečių būdavo. Atvykdavo ir giminaitės sesuo, ištekėjusi už policininko Tamulaičio, vienu metu Tauragėje vadovavusio policijos nuovadai. Kad Lopečiai, pas kuriuos lankydavosi jo žmona, o kartais atvykdavo ir jis pats, slėpė žydus, Tamulaitis sužinojo tik po karo, jau grįžęs iš kalėjimo.
„Tada sakė, kad jei ir būtų žinojęs, nebūtų įskundęs, o tik padėjęs“, – pasakoja S. Mikalauskienės dukra Virginija Bartkienė.
Iškilus pavojui, kad pas Lopečius gali rasti slepiamas žydes, O. Šimkutė-Jankauskienė paprašė, jog moteris priglaustų mokytoja Elena Mockaitytė. Taip globojama F. Aronienė ir jos dukra Miriam sulaukė nacių okupacijos pabaigos ir galėjo grįžti į savo namus Skaudvilėje.
Už išsaugotas gyvybes E. Mockaitytė ir O. Šimkutė-Jankauskienė 1996 m. apdovanotos Pasaulio tautų teisuolio medaliais. Tačiau O. Šimkutės-Jankauskienės krikšto duktė V. Bartkienė sako, jog apdovanojimo atsiimti teta nebeįstengė nuvažiuoti – medalis jai buvo atvežtas į slaugos ligoninę.
Praėjusį rudenį į Prezidentūrą buvo pakviesta ir S. Mikalauskienė – Lietuvos žydų genocido dienos proga Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda Žūstančiųjų gelbėjimo kryžiumi apdovanojo jos tėvus Zofiją bei Bronislovą Lopečius (po mirties) ir senelį Antaną Lopečių (po mirties). S. Mikalauskienę lydėjo jos dukra V. Bartkienė.
Draugystė visam gyvenimui
F. Aronienė ir jos dukra Miriam Pilsūdo kaime slapstėsi apie pusantrų metų, jos dukros Nechama ir Hinda prieglobstį buvo radusios kitoje Skaudvilės miestelio pusėje. 1944 m. Nechama žuvo, tačiau jos mažąją dukrelę Rozą Mendelytę pavyko išsaugoti – per visą karą ją augino K. Gerkienės sesuo Apolonija Kačanauskienė.
„Daug, daug buvo sunkių valandų, bet turbūt Dievas jas saugojo, na, ir mūsų būtų niekas nepagailėję“, – savo prisiminimuose rašė O. Šimkutė-Jankauskienė.
Po karo Miriam ištekėjo už Josifo Libmano, susilaukė dviejų dukrų, o 1975 m. visa šeima emigravo į Izraelį. Jos dukros gyvena Amerikoje: viena tapo gydytoja, kita – muzike.
„Su mano krikšto mama O. Šimkute-Jankauskiene Miriam taip susidraugavo, kad visą gyvenimą palaikė ryšius. Tetos duktė Irena Katinienė pasakojo, kad ir ji bendrauja su Miriam dukromis, viena net buvo atvykusi į jos vestuves. Irena joms siuntė ir nuotraukas iš apdovanojimo ceremonijos Prezidentūroje“, – apie visam kelių šios šeimos kartų gyvenimui užsimezgusį svarbų ryšį pasakoja V. Bartkienė.
Daug lietuvių šeimų gelbėjo žmones, nežiūrėdami nei jų tautybės, nei religijos, vadovaudamiesi tik žmoniškumu. Gerumas padėkų nereikalauja, bet amžiams išlieka prisiminimas apie tuos, kurie aukojosi, patys save ir savo šeimas statydami į mirtiną pavojų.
Daiva BARTKIENĖ