Kitokios pamokos Danijoje

30 Laukuvos Norberto Vėliaus gimnazijos mokinių ir 4 mokytojai dalyvavo „Nordplus junior“ projekto „Across the Baltic Sea“ susitikime Danijos Magleby Fri-og Efterskole mokykloje.

Efterskole – tai mokyklos, į kurias, ruošdamiesi mokytis vidurinėse, profesinė­se mokyk­lose, atvyksta devy­nias klases baigę mokiniai. Jo­se daugiau dėmesio skiriama mokymosi spragų likvidavi­mui, savęs pažinimui, savaran­kiško gyvenimo įgūdžiams – vaikai patys plauna indus, grin­dis, langus, sanitarinius mazgus. Nors mokslas kainuoja apie 8 tūkst. eurų per metus, gyvenimo sąlygos labai paprastos, o už taisyklių pažeidimus mokiniai šalinami iš mokyklos be gailesčio.

Mokyklos veiklos pritaikytos prie aplinkos sąlygų, todėl nenuostabu, kad Stryno salo­je (gyvena 200 gyventojų, mo­kosi 12 mokinių) mokoma to, su kuo gyvenime susidu­ria­ma kasdien (mūsų prašymu, buriavimui šeimininkai skyrė ir irklavimui baidarėmis numatytą laiką). Danai pasiruošę viskam, ir blogų orų jiems nebūna – jokių sunkumų nesudaro vėjas, lietus, nakvynė palapinėje rugsėjo–spalio mėnesiais.

Lietuvoje siaučiant vėjams ir lietui, mes galėjome džiaugtis geru oru bei veiklomis lauke. Tai ir vandens gyvūnijos tyrinėjimas, ir maisto ruošimas senoviniais būdais (blynų kepimas pradedant grūdų pasirinkimu, jų išvalymu, suma­limu; obuolių sulčių spaudimas rankiniu būdu), ir padažo gaminimas iš pačių susirinktų daržovių bei žolelių. Šios mokymo veiklos vykdomos valstybės finansuojamame ekologiškame ūkyje (mokiniams jos yra nemokamos).

Tiesa, vieną die­ną nuo iš ko­jų verčiančio vėjo teko „slėptis“ Na­turamos muziejuje. Da­nų mokytojai supažindino su šalies miškų, laukų, vandens gyvūnija. Tą dieną muziejuje parodą ne tik atidarė, bet ir su mumis susitiko žymus danų dizaineris Jim Lyngvilds, o Amazonės gyvūnijos tyrinėtojas į susitikimą atsinešė ne tik įvairių vabzdžių, bet ir smauglį.

Savaitės išvyka į Daniją kai kam tapo tikru iššūkiu – tai ir pirmas kartas, kai savaitei teko palikti namus, o angliškai kalbėti reikėjo ne su mokytoja ir klasės draugais; tai ir visai kitoks gyvenimo būdas, tradicijos bei papročiai.

Stasys BAUBKUS, 

projekto koordinatorius

AUTORIAUS nuotr.