Šilalėje viešėjo jaunieji čekai, vokiečiai ir italai

Apie tai, kad šį mėnesį teks priimti būrį svečių, Ši­lalės Simono Gaudėšiaus gim­nazija žinojo jau daugiau nei prieš metus. Projekto „Pažadinkime baroką“ ko­or­di­natorė anglų kalbos mokytoja Vitalija Ge­dei­kie­nė sako, jog mūsų gimnazija tarptautiniame projek­te atstovavo visai Lietuvai. 

„Erasmus+“ projekto metu ke­turių užsienio šalių atstovai keliauja vieni pas kitus. Pastaroji išvyka į Šilalę yra tre­­čioji. Projektą planuojama užbaigti kitais metais Čekijoje, šalyje, kuri yra projekto vadovas. Netoli Prahos esančiame Nerotavice ketinama susipažinti su baroko žaislais, statiniais bei istorija. Vokietijoje, Leipcige, jau pristatytos dar gyvos baroko tradicijos, kurios siejasi su kompozitoriumi J. S. Bachu, gyvenusiu ir kūrusiu šiame mieste, šios epochos dvarų mada. Italijoje, techni­kumo mokykloje Sicilijoje, pro­jekto dalyviai, naudodamiesi šiuolaikinėmis technologijomis, kūrė ne tik baroko architektūros viziją, bet ir to laik­mečio kostiumą, gilinosi į ano meto virtuvės subtilybes. Šilalėje projekto dalyviai kūrė to laikotarpio šukuosenas, spe­cialioje degimo krosnyje gamino šio stiliaus koklių plyteles, grožėjosi mokytojos Aušros Danisevičienės pastatytu šokio spektakliu „Metų laikai“.

„Projekto partneriai neslepia, kad yra sužavėti mūsų mokykla ir tuo, kokiomis technologijomis naudojasi mūsų vaikai. Lankydamiesi Leip­cige, buvome nustebę, jog ten klasėse nėra jokių technologijų. Beje, mūsų mokiniai sulaukia labai daug pagyrų ir dėl puikios anglų kalbos bei gebėjimo vertėjauti“, – pasakojo projekto Lietuvoje koordinatorė V. Ge­deikienė. 

Anglų kalbos mokytoja įsitikinusi, kad dalyvavimas projekte praturtino ne tik mokinių, bet ir jų tėvų bei mokytojų žinias. Mat vizitui visi rengiasi iš anksto.

„Pavyzdžiui, ruošdamiesi į Italiją, turė­jo­me atrinkti baroko laikų patiekalą, kurį anuo­met valgė Lietuvoje. Ban­dėme, ragavome kartu su tė­vais ir nuta­rėme, kad ga­min­sime „Kap­lū­ną“. Dar teko pasidomėti baroko bausmėmis. Jeigu ne šis projektas, ko gero, iki šiol nebūčiau aplankiusi Pakruojo dva­ro, kur, pasirodo, yra kanki­ni­mo muziejus“, – dalijosi projekto akimirkomis V. Gedei­kie­nė.

Šilalėje projekto dalyviai iš Če­kijos, Italijos, Vokietijos mo­­­kė­si kurti baroko laikų šu­kuo­senas. O į pagalbą pasi­tel­­kė antrines žaliavas. Tačiau kai kurios šukuose­nos išbandytos ir su tikrais plau­­kais. Kūno kultūros mokytojos ir kirpėjos Indrės Še­ti­kienės kėdėje atsidūrusi Da­rija Sabutytė prisipažino norėjusi tapti modeliu ir nebijojusi, kad mokytojai gali nepasisekti. 

Atvykę į kitą šalį, projekto dalyviai apsistoja savo part­nerių namuose. Anot italų delegacijos vadovės Irene Cali­gio­re, tai yra „pats geriausias dalykas, nes susirandame naujų draugų. Vaikai labai laimingi, jiems patinka keliauti, palyginti namus, maistą“. 

Beje, italė sakė, kad jai labai patiko lietuviški patiekalai.

„Pas­te­bėjau, kad pas jus daug patiekalų gaminama iš bulvių. Be to, žavi ir jūsų gamta, čia tiek daug žalu­mos, labai ramu“, – kalbėjo I. Ca­­li­gio­re.

Ir pajuokavo, kad oras mūsų krašte dabar – kaip Italijoje žiemą. Tačiau, anot Irene, vėsą atperka labai draugiški mokytojai, puiki prog­­rama. 

Kolegei pritarė ir Vokietijos atstovas Alexander Keeb.

„Didelio skirtumo tarp šilališkių mokinių ir vokiečių nepastebėjau, tik jūsiškiai labai gerai kalba angliškai, mielai bendrauja. Lie­tuvoje lankausi pirmą kartą ir esu nustebintas, kad viskas čia nauja, infrastruktūra labai gera. Esame iš Leipcigo, bu­vusios Rytų Vokietijos, tad mums yra tekę susidurti su tais pačiais sunkumais kaip ir jums. Smagu, jog per tuos 20–30 metų mūsų šalys taip sparčiai išsivystė. Nors Vokietijoje ir Lietuvoje banguoja ta pati Baltijos jūra, pas jus daug švariau, gražiau, o aplinka tiek Klaipėdoje, tiek Nidoje labai įspūdinga“, – gyrė Lietuvą Alexander.

Projekto „Pažadinkime ba­ro­­­ką“ vadovė čekė Zi­ta Smol­kova sakė, kad Nero­tavi­cas į Ši­lalę labai panašus – mieste gyvena vos 6 tūkstančiai žmo­nių.

„Lietuva mums įdomi šalis. Niekas pas jus nebuvo nė karto lankęsi, todėl, kai gavome paraišką, supratome, jog tai puiki proga iš arčiau susipažinti. Tuo labiau, kad mūsų šalių istorijos labai panašios, o štai barokas kaip Šiaurės šalių atstovės – kitoks. Ir nenusivylėme, pasirinkę lietuvius part­neriais – Šilalėje mus sutiko labai šiltai“, – kalbėjo Z. Smol­­kova.

Žydrūnė JANKAUSKIENĖ

Algimanto AMBROZOS nuotr.

Atnaujinta Antradienis, 23 spalio 2018 08:47