Užsispyrimas ir vidinė stiprybė – savybės, padedančios siekti tikslų
Istorikė, atsargos leitenantė Anastasija prisipažįsta, kad mokydamasi vidurinėje tikrai nežinojo, ką atsakyti, sulaukus klausimo, kuo nori būti užaugusi. Mergina tikina, jog tada ne tik save per mažai pažino, bet gerokai menkesnis buvo supratimas ir apie ją supantį pasaulį. Tiesa, Anastasija juokiasi turėjusi pačių įvairiausių idėjų: norėjo būti ir mokytoja, ir aktore, medike ir netgi rašytoja, taip pat ją visada traukė istorija. O kadangi aplinkiniai skatino rinktis praktišką, taip vadinamą „perspektyvią“ pusę – mediciną, apsispręsti nebuvo lengva.
„Bet aš pati medicinos nelabai „jaučiau“. Todėl pasirinkau egzaminus, kurie tiksliai neapibrėžė mano būsimos profesijos: laikiau matematikos, lietuvių ir anglų kalbos, istorijos bei biologijos egzaminus. Tačiau kuo arčiau buvo pasirinkimo momentas, tuo labiau buvau pasimetusi. 2015-aisiais, savo mokyklos baigimo metais, sužinojau, kad grįžta šauktinių tvarka. Žinoma, merginų į kariuomenę nešaukia, bet jos gali savanoriauti. Galbūt norėdama išmėginti save, gal iš jaunatviško impulsyvumo nuėjau į Karo prievolės skyrių ir pridaviau prašymą nuolatinei privalomajai pradinei karo tarnybai. Šio sprendimo ilgai nesvarsčiau – pasielgiau taip, kaip tada man sakė širdis. Dabar manau, jog tai buvo labai geras ir reikalingas pirmas žingsnis į save. Tų pačių metų rugpjūčio mėnesį Dragūnų batalione tapau pirmosios privalomos šauktinių laidos šauktine. Kartu su manimi tarnybą pradėjo 476 vaikinai ir tik 19 savanorių merginų. Tai, be abejonės, buvo tikras išbandymas, bet vėliau būtent jis padėjo žengti daug tvirčiau“, – prieš šešerius metus pasirinktu sprendimu šiandien džiaugiasi mergina.
Paklausta, ką, praėjus devyniems tarnybos mėnesiams išsinešė su savimi, ji neneigia, jog iššūkių užteko.
„Manau, kad esu meniškos sielos žmogus, tad kariuomenėje man kartais „trūko oro”. Iš kitos pusės, tai buvo didžiulė patirtis, nepaprasta valios, kantrybės, drąsos, pasiryžimo, ištvermės treniruotė. Tiesa, po tarnybos galvojau, kad su kariuomene nebeturėsiu nieko bendro – pradėjo vilioti istorijos arba archeologijos studijos.
Istorija yra gana plati disciplina, tad antrame kurse atėjus laikui apsispręsti, į kurį laikotarpį gilinsiuosi toliau – naujuosius amžius ar medievistiką (viduramžius), dvejojau, kur sukti. Viskas buvo įdomu. Galiausiai pasirinkau naujaamžistiką. Studijos, be abejonės, davė daug reikalingos patirties: Vilniaus universitete įgavau platesnį pasaulio pažinimą, tapau nuostabios istorikų bendruomenės dalimi, sekiau dėstytojais, kurie yra tikri autoritetai. Universitetas buvo ta vieta, kurioje norėjau būti. Trečiame kurse pasinaudojau galimybe išvažiuoti į „Erasmus“ studijas su stipendija Vroclave. Man, būsimai istorikei, Lenkija buvo tikslingas pasirinkimas – maniau, jog dėl bendros istorijos bus įdomu studijuoti būtent ten. Neklydau. „Erasmus“ studijos taip pat suteikė vertingų patirčių: nuo akademinių žinių iki naujų draugų.
Ir nors universitete viskas buvo nuostabu, jau pirmame kurse, savo pačios nuostabai, pasiilgau karybos. Sužinojau apie jaunesniųjų karininkų vadų mokymus (JKVM) ir ryžausi – lankiau paskaitas bei pratybas savaitgaliais, vasaromis. Tai buvo dar vienas įdomus iššūkis, o JKVM sėkmingai baigiau praėjusiais metais ir gavau atsargos leitenanto laipsnį”, – pasakoja Anastasija.
Tačiau ji teigia ir dabar tikslaus atsakymo į klausimą, kuo nori būti dar neturinti. Bene labiausiai traukia darbas, susijęs su kariuomene – mergina neabejoja, kad yra pakankamai kompetentinga prisidėti prie Lietuvos saugumo stiprinimo, skleisti pilietiškumą ir savo pavyzdžiu įkvėpti jaunus žmones.
„Esu laiminga, nes žinau ir jaučiu, kad einu teisingu keliu. Baigusi istorijos bakalauro studijas, iškart mąsčiau apie magistro – noriu dar pagilinti žinias istorijos srityje. Svarsčiau ir apie kriminologiją, bet pamaniau, jog į visai naują sritį šokti nebūtų geras pasirinkimas. Dabar mano didžioji svajonė – antrą magistro laipsnį įgyti užsienio universitete. Nesu numačiusi konkrečios šalies, bet manau, kad žinias norėsiu pagilinti karo ar saugumo srityse”, – planus atskleidžia mergina.
Kokių savybių reikia, renkantis kariūnės kelią?
„Pasirinkus iššūkių kupiną kelią, lengva būti negali, todėl visada vadovaujuosi taisykle „jei nori kažko pasiekti, turi daug, sunkiai ir kryptingai dirbti“.
Manau, jog tam, kad taptumei geru istoriku, turi būti truputį kvaištelėjęs gerąja prasme. Juk reikia ilgai vienam sėdėti ir knaisiotis archyve! Jei rimtai, neabejoju, kad turi būti idėjų žmogumi, degti smalsumu. Tuo tarpu kariuomenėje labai svarbu yra atkaklumas, užsispyrimas ir vidinė stiprybė: ten, kai pavargsti, vis tiek turi eiti į priekį, perlipti per save, pripažinti, jog nemoki, nesupranti, per sunku – ir vis tiek eiti. Bet argi ne toks yra ir visas gyvenimas?” – svarsto Anastasija.
Kotryna PETRAITYTĖ
Nuotr. iš pašnekovės archyvo