Mamos širdis beribė – meilės visiems užtenka
Sakoma, kad kol žmogus turi tėvus, jis yra laimingas vaikas, nesvarbu, kokio amžiaus būtų. Ypatingą reikšmę turi mamos, kurios išmoko mus mylėti, suformuoja požiūrį į gyvenimą ir kol jas turime, visada galime jaustis ramūs ir saugūs, nes jos mūsų laukia. Šią amžiną kaip pasaulis taisyklę patvirtina ir Nevočiuose gyvenanti Regina Noreikienė, užauginusi vienuolika vaikų. Jų keliai šį savaitgalį ves į gimtuosius namus.
Reginos ir Albino namai ištuštėjo prieš dešimtmetį, kai ištekėjo ir savo gyvenimą pradėjo kurti jauniausia dukra Inesa. Tačiau retai būna dienų, kai kuris nors sūnus ar dukra bent trumpam jų neaplanko. Regina sako, kad jai nėra didesnės dovanos už į namus grįžtančius vaikus, kieme straksinčius anūkus ir didelės šeimos šurmulį, nejučia mintyse nukeliantį į jaunystės metus. Klausdama, kaip savo vaikystę prisimena jos dukros ir sūnūs, matydama, kaip gražiai jie sutaria ir kaip vieni kitų pasiilgsta, Regina kaskart sau patvirtina, jog gyvenimas nepraėjo veltui.
Ir Regina, ir Albinas yra kilę iš didelių šeimų. Regina turėjo dvi seseris ir tris brolius, Albinas užaugo net 14-os vaikų šeimoje.
„Tėvas sakydavo, kad žemė pūstynės nemėgsta, reikia sėti“, – šiandien juokiasi Albinas, ėjęs tėvo parodytu keliu. Pasak jo, tos „sėjos daigai“ džiugino kiekvieną pavasarį, bet buvo, kad atsirasdavo ir žiemą, ir rudenį. Tarp vyriausios dukros Gitanos ir jauniausios Inesos – 18 metų skirtumas. Regina tikina, jog vyresnieji visada buvo jos atrama. Kol abu su Albinu dirbdavo, jie ir mažesniuosius prižiūrėdavo, ir valgyti pagamindavo, ir namus sutvarkydavo. Tokie pat įprasti jiems buvo ir ūkio darbai, kurių kaime visada yra daug. Dėl to dabar Reginos dukros ir sūnūs moka ir sugeba viską, ko jiems gyvenime reikia.
Nors šeima kone kasmet padidėdavo, moteris tvirtina, kad tai jos nė kiek negąsdino.
„Gerai gyvenome, nieko mums netrūko, nes visi daug dirbome. Per metus 5–6 bekonus paskersdavome, karvių laikėme, bulvių, daržovių užsiaugindavome, ir kolūkio normas visi supuolę nuravėdavome. Mažai ką pirkdavome, visko savo turėjome. Jei virdavome cepelinus, tai mažiausiai 60, kad dar ir kitai dienai liktų“, – pasakoja Regina.
Gyvenimas ją taip užgrūdino, kad joks darbas neatrodė baisus, o mažuosius prižiūrėti mokėjo nuo vaikystės. Tėveliui nuskendus, jai, vyriausiai šeimos dukrai, tebuvo 15 metų, tačiau vis tiek teko perimti visus daugiavaikės šeimos priežiūros darbus. Tą patį darė ir sukūrusi savo šeimą. Tik dabar, kai prisimena jaunystę ir kai jau yra su kuo palyginti, pripažįsta, kad rankos paskausdavo nuo nesibaigiančio skalbimo – sauskelnių anuomet nebuvo ir niekas negalėjo net įsivaizduoti, jog kada nors ateis toks laikas, kai kūdikių vystyklai neplevėsuos sode tarp medžių.
„Anais laikais“, sako Regina, valstybė nebuvo tokia dosni, kaip dabar – vaikui skirdavo 12 rublių pašalpą ir verskis, kaip nori.
„Tiesa, kažkada už 10 rublių daug maisto galėjai nupirkti, tai ir kitiems dalykams dar likdavo“, – pripažįsta moteris.
Kai iš Balsių, kur pradėjo trūkti vietos, šeima sumąstė persikelti į gimtuosius Albino Nevočius, iš tuomečio „Nemuno“ kolūkio nusipirko gyvenvietėje namelį. Kukliam būstui reikėjo remonto, todėl statė antrą aukštą, kad vaikai galėtų džiaugtis erdvesniu gyvenimu. Tada buvo ir sunkių dienų, ir nusivylimų, bet palaikė viltis, jog vaikai auga ir vargas nebus beribis.
Moteris neslepia, kad aplinkinių požiūris į daugiavaikes šeimas ir dabar dar nėra labai palankus. O tada, prieš kelioliką metų persikėlę į Nevočius, jautė kaimynų nerimą, jog neva neprižiūrimi vaikai nusiaubs sodus, prikrės išdaigų ar net ką pradangins. Bet Noreikiukai niekur iš namų neidavo, visi kartu laikėsi, visada buvo užsiėmę savo darbais, o vasarą bėgdavo į kolūkį krauti šieno, kad bent kiek užsidirbtų. Toks jų darbštumas privertė ir kaimą užmiršti visas baimes.
„Nesu girdėjusi, jog kuris nors kaimynas būtų mūsų vaikais skundęsis. Atvirkščiai – džiaugdavosi, kad jie geri ir darbštūs. Mano vaikai niekada manęs nenuvylė. Visi užaugo protingi, užsienyje užsidirbo, sugrįžę į Lietuvą, savo verslus susikūrė, namus pasistatė. Dabar tik Diana toli nuo mūsų gyvena, jos labiausiai pasiilgstame“, – pasakoja R. Noreikienė.
Skirtingai nuo kai kurių kitų daugiavaikių mamų, augindama vaikus, Regina nesėdėjo namuose, stengėsi visada turėti darbą. Kai pirmieji keturi paaugo ir jau galėjo prižiūrėti mažesniuosius, moteris įsidarbino padėjėja medicinos punkte, jį panaikinus, važinėdavo į Šilalės ligoninę, kur slaugė ligonius tuometiniame Chirurgijos skyriuje. Dabar, kai jau perkopė 70-metį, galėtų sėdėti rankas sudėjusi ir mėgautis ramybe, bet, anot jos pačios, miestietiškas gyvenimo būdas jiedviem su Albinu nepriimtinas. Todėl gražiai sutvarkytoje sodyboje kudakuoja vištos, amsi šuniukas, šiltnamyje jau gerokai paaugo salotos bei ridikėliai, netrukus sužaliuos ir daržai, o širdį džiugina gausiai žydintys vaismedžiai ir gėlės.
Bet smagiausia, kad ir dabar Noreikų kieme dažnai skamba vaikiški balsai. Regina jaučiasi nepaprastai turtinga, nes turi 25 anūkus ir tris proanūkius. Duktė Inga augina 5 vaikus, Asta ir Tomas – po 3, kiti – po vieną ar du. Moteris įsitikinusi, kad nesvarbu, kiek vaikų augini – vieną ar vienuolika, motinos meilė neturi ribų, jos visiems užtenka.
„Gyvenimas nė vienam nėra rožėmis klotas. Kokią rykštelę duoda Dievulis, tokia likimas ir plaka. Aš nesigailiu, jog užauginau tokį būrį, nes vaikai mums yra ir laimė, ir paguoda. Dabar žmonės nori gyventi lengviau, nori labiau keliauti, atsidėti karjerai – ir tai gerai. Ir kas gali jiems nurodyti, kiek vaikų reikia auginti?“ – svarsto Regina, dažnai pasikalbanti su savo sūnumis ir dukromis apie motinystės teikiamą laimę.
Pirmąjį gegužės savaitgalį Noreikų namai visada skęsta gėlėse, o Reginos akyse spindi laimės ašaros. Užauginti tokį būrį vaikų buvo viso jos gyvenimo darbas – be grafiko, be išeiginių, lydimas kasdienio nerimo, bet ir džiuginęs taip, kaip niekas kitas nedžiugina.
Daiva BARTKIENĖ
Nuotr. iš šeimos albumo ir Algimanto AMBROZOS