Šilalės ugniagesiai – darbštūs ir atsidavę savo profesijai
Rytoj ugniagesiai minės savo profesinę šventę. Tačiau didžioji dauguma jų ją pasitiks darbe – nelaimės nesirenka, kada nutikti. Šilalės savivaldybės priešgaisrinei tarnybai vadovaujantis Evaldas Lazdauskas sako, kad didžiuojasi visais savo darbuotojais, ypatingai – ugniagesiais savanoriais, kurių pas mus yra per 40, o savanorių veikla Šilalėje – labai aktyvi.
Tiesa, kai pradžioje Šilalės ugniagesiai savanoriai bene aktyviausiai šalyje įsijungė į šią veiklą, netgi buvo pasigirdę svarstymų, gal viršininkas daro kokį spaudimą ir prievarta verčia dirbti nedarbo metu.
„Taip tikrai nėra ir niekada nebuvo – pas mus savanoriauja ir valstybės priešgaisrinei tarnybai priklausantys pareigūnai, jų priversti niekaip negalėčiau. Aktyvumo paslaptis gana paprasta: kadangi visi savanoriai yra ir „tikri“ ugniagesiai, jie puikiai supranta papildomų rankų naudą nelaimės metu, tai vertina ir stengiasi kolegoms atsilyginti tuo pačiu. Todėl neretai į gaisravietę sulekia didesnis būrys savanorių nei dirbančių ugniagesių“, – sako Priešgaisrinės tarnybos vadovas.
Šiuo metu Šilalės savivaldybės priešgaisrinei tarnybai priklauso penkios ugniagesių komandos: Laukuvos, Kaltinėnų, Pajūrio, Kvėdarnos ir Upynos. Nors keli etatai yra laisvi, darbuotojų netrūksta. E. Lazdauskas pastebi, jog nė vienoje tarnyboje ugniagesių ieškoti nereikia – jie ateina patys, vyksta į mokymus, kad tik galėtų dirbti.
„Dabartinė Šilalės savivaldybės priešgaisrinė tarnyba yra visiškai kitokia nei prieš kelis dešimtmečius. Ir mūsų ugniagesiai mažai kuo skiriasi nuo pareigūnų – turime panašias aprangas, esame aprūpinti modernia įranga, netrukus tokių priemonių turėsime dar daugiau“, – pasakoja E. Lazdauskas.
Žinoma, netrūksta ir problemų. Štai šiuo metu didžiausias rūpestis – Pajūrio ugniagesių patalpos. Sklypas jau seniai yra įsigytas, parengti dokumentai, bet neatsiranda lėšų. O statybų kainos vis auga, projektas tolsta. Dar 2019 m. buvo paskaičiuota, jog Pajūrio gaisrinės statyba atsieitų apie 319 tūkst. eurų. Tiek pinigų rajono biudžete vargu ar kada atsiras, tad ieškoma papildomų šaltinių.
„Glaudžiamės medienos įmonės teritorijoje. Kadangi vis žadamas naujas pastatas, niekas į dabartines patalpas ir neinvestuoja“, – neslepia, kad jo darbovietė yra prasčiausios būklės rajone, Pajūrio ugniagesys Edvardas Merkelis.
Edvardas ugniagesiu tapo prieš trejus metus.
„Nuo vaikystės žavėjo uniformos, svajojau užaugęs dirbti ten,
kur jos dėvimos. Bet paaiškėjo, kad ne viskas gyvenime būna taip, kaip planuojame – teko padirbėti užsienyje, grįžęs įsidarbinau medienos įmonėje. Kadangi ir ugniagesių komanda dislokuota toje teritorijoje, turėdavau progos šokti į pagalbą. Supratau, jog galiu dirbti tokį darbą, todėl baigiau ugniagesių mokyklą ir tuo, kad pasirinkau teisingai, įsitikinu vis labiau“, – didžiuojasi savo profesija E. Merkelis.
Pasak jo, per tarnybos metus jis į iškvietimus vyko 14 kartų, o bene labiausiai atmintin įsirėžė gaisras Keberkščių daugiabutyje.
„Gavome pranešimą, jog dega sofa, o atvykus paaiškėjo, kad pleška visas butas. Kadangi esu
vietinis, žinojau, jog toje šeimoje auga penki
vaikai. Paklausus, kur jie, kaimynai patvirtino, kad bute. Iki šiol atsimenu tą baisų jausmą, kaip iš ugnies gniaužtų juos saugiai ištraukti. Laimei, paaiškėjo, kad vaikai yra saugūs“, – pripažįsta, jog jaudulio darbe nestinga Edvardas.
Vyras neslepia, kad jo pasirinkta profesija atsiliepia ir šeimoje – kai pro šalį lekia „gaisrinė“, vaikai ir žmona spaudžia kumščius ir linki tėčiui, kad jis iš užduoties grįžtų į namus sveikas ir gyvas. O Edvardas džiaugiasi, kad iškvietimų vis mažėja, gaisrai tampa mažiau pavojingi.
„Manau, tam įtakos turi modernėjančios sistemos bei gyventojų sąmoningumas. Dėl to rečiau girdime ir apie pernykštės žolės deginimą. Tačiau ugniagesio profesija buvo, yra ir bus reikalinga“, – neabejoja E. Merkelis.
Savivaldybės priešgaisrinės tarnybos Kvėdarnos ugniagesių komandos vadovas Antanas Pamedytis į šią sritį atėjo 1988-aisiais. Vyras sako jaunystėje norėjęs dirbti tuometinėje milicijoje, bet tam pasipriešino tėvai. Pasak jo, per šitiek metų pasikeitė beveik viskas: valstybės struktūra, visuomenė, jos požiūris į turto saugumą ir į ugniagesius. Anksčiau gyventojai, prisimena Antanas, ne tik pabambėdavo, kad ugniagesiai ilgai užtrunka kelyje, bet ir priekaištaudavo, neva atvažiavo be vandens, girti ir t.t. Būdavo, kad ir rankas į darbą paleisdavo – dažnas norėdavo pavadovauti bei pamokyti, kaip reikia gaisrą gesinti...
„Kitas reikalas – iškvietimų sistema: ji vis dar tobulinama ir būna išties kuriozinių situacijų. Tarkime, netoli mūsų gaisrinės kyla gaisras, mes jį matome, pasirengiame vykti, tačiau negalime judėti iš vietos, nes negavome iškvietimo. Įsivaizduokit apmaudą, kai per raciją girdi, jog vietoje kvėdarniškių kviečiami Šilalės ugniagesiai – gaištamas laikas, kai brangi kiekviena sekundė. Tačiau paskubinti įvykių negalime, privalome paklusti tvarkai ir eilinį kartą būti nesuprasti gyventojų“, – sako A. Pamedytis, akcentuodamas, kad ne visada viskas priklauso nuo ugniagesio gerų norų.
Vyras visą gyvenimą sako prisiminsiąs ir tragiškiausią savo gyvenimo iškvietimą – skubėjo į pagalbą ieškant skenduolio ir tik atvykęs prie vandens telkinio suprato, kad tas skenduolis – jo dukra...
„Puoliau į vandenį būtent toje vietoje, kur ji buvo. Mane sulaikė, neleido dalyvauti operacijoje. Tad beveik visą naktį sėdėjau ten, kur buvo rastas mano mergaitės kūnas“, – tragediją, kurios nelinkėtų išgyventi nė vienam, pamena ugniagesys.
Antanas nėra tas žmogus, kuris akivaizdžiai rodytų emocijas – įprato su jomis tvarkytis dar ankstyvoje jaunystėje. Mat sovietmečiu jam teko tarnauti Afganistane, matė ir patyrė daug žiaurumų. Gal todėl ir darbas, kurį pasirinko, iššūkių nekelia.
„Kvėdarnos komandos vadovu esu nuo 2007-ųjų – dirbu nuolat, nesvarbu, ar mano budėjimas, ar ne. Esu savanoris, tad ir uniforma visada yra automobilyje. Beje, taip daro visi aktyviai savanoriškoje veikloje dalyvaujantys ugniagesiai“, – sako Kvėdarnos komandos skyrininkas.
Per tuos ilgus darbo metus Antanui teko patirti ne tik skaudžių, bet ir džiugių išgyvenimų.
„Gavome pranešimą apie degantį gyvenamąjį namą. Buvo žiema, kai nuvykome, pastatas jau buvo apimtas liepsnų, iš kurių pirmiausia ištempėme vyrą, po to skubėjau gelbėti septynmečio berniuko. Vos paėmiau jį į glėbį, sprogo dujų balionas, smūgio banga mane su vaiku tiesiog išskraidino į sniego pusnį. Dabar tam vaikui – 35-eri ir nėra metų, kad nesusitiktume, bendraujame lyg viena šeima, kartu švenčiame gimtadienius“, – pasakoja kvėdarniškis.
Šilalės savivaldybės priešgaisrinės tarnybos vadovas E. Lazdauskas džiaugiasi, jog praėję metai tarnybai buvo geri – savivaldybė už 220 tūkst. Eur nupirko naują gaisrinį automobilį, kuris perduotas Kvėdarnai, atnaujintos Laukuvos ugniagesių patalpos, sėkme baigėsi dalyvavimas tarptautiniame projekte, kur kartu su partneriais iš Tauragės, Raseinių bei Lenkijos šilališkiai laimėjo Europos Sąjungos paramą mokymams bei įrangai įsigyti.
Vyksta kaita ir kolektyve – seniausiai atėjusieji išeina, jų vietoje įsidarbina nauji. Per metus tarnybą paliko vienas ugniagesys, įsidarbino du.
Žydrūnė MILAŠĖ
Algimanto AMBROZOS nuotr.