Meninės veiklos namuose ir viešose erdvėse
Permaininga žiema, pandemijos suvaržymai, bauginančios pasaulio naujienos kasdienybę gali paversti tamsia, skausmingai lėta ir vienoda. Tad verta prisiminti mokslininkų įrodytą tiesą – kūrybinė ir meninė veikla, kultūriniai užsiėmimai stiprina psichologinę bei emocinę būseną, kuri padeda lengviau atlaikyti stresą ar kitas neigiamas emocijas keliančias situacijas bei mintis. O jei lauke – nesiliaujanti šlapdriba, ir nusprendžiate likti namuose, į pagalbą skuba kultūrininkai su naujais virtualiais projektais.
Štai Teatro informacijos centras praėjusią savaitę pristatė naują projektą „Teatras yra ir pastatas“. Organizatoriai teatro mylėtojus kviečia pasinerti į virtualias multimedijines ekskursijas po Vilniaus, Kauno, Klaipėdos, Šiaulių ir Panevėžio teatrus. Galima panirti į pastato erdves ir istoriją per originalius tekstus, istorinius archyvus ir brėžinius, šiuolaikines fotografijas, specialiai projektui pieštą grafinį dizainą bei videoįrašus. Devynis virtualius pasivaikščiojimus po teatrus papildo trys autoriniai tekstai. Virtualiai pakeliauti po šalies teatrus galima specialiame projekto puslapyje teatraspastatas.lithuaniantheatre.com lietuvių ir anglų kalbomis.
Prasmingai laiką praleisti jau galima kino teatruose. Naujas tarptautinis projektas „Keliauk su filmais“ nuo vasario 10 d. žiūrovus kvies pažinti skirtingų Europos šalių kiną edukacinių-pramoginių seansų metu. Kino renginiuose – jaudinančios istorijos ir galimybė pagilinti žinias apie aktualias problemas. Programa sukurta, siekiant supažindinti su kultiniais filmais ir suteikti galimybę išvysti juos kino ekrane. Projektas apjungs tris Europos miestus – Kauną ir jo kino centrą „Romuva“, Vilnių ir miesto kino teatrą „Pasaka“ bei Rygą su jos kino teatru „Splendid palace“. Renginiai vyks iki balandžio pabaigos, pirmasis, skirtas Prancūzijai ir filmui „Amelija iš Monmartro“, – vasario 10 d. Daugiau informacijos – kino teatrų tinklalapiuose.
Planuojantys aplankyti Klaipėdą turėtų nepraleisti Prano Dimšaičio galerijoje atidarytų dviejų naujų parodų: čia pradėta eksponuoti Tomo Daukšos paroda „Laimės švieselės“, raginanti susimąstyti apie ekologiją bei kraštutinumus. Kūrinyje menininkas jungia natūralius, gamtinius elementus su masinės gamybos, plastikiniais, neirstančiais daiktais. Antroji galerijos paroda – britų menininkų fotografinis tyrimas iš Visagino bei Ignalinos. Fotografai lankėsi šiuose miestuose ir atominėje elektrinėje, fiksavo, kaip atrodo gyvenimas juose po jos uždarymo. Parodos Prano Dimšaičio galerijoje veiks iki gegužės.
Daugiau veiklos namuose atsiranda
rašantiems. Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla pradedančiuosius rašytojus kviečia išbandyti kūrybines jėgas ir išleisti savo pirmąją knygą. Lietuvos rašytojų komisija anonimiškai išrinks po vieną geriausią prozos bei poezijos knygą, o debiutantų laimėtojų kūrinius išleis Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla „Pirmosios knygos“ leidinių serijoje. Konkurse gali dalyvauti asmenys, dar neišleidę savo autorinių knygų jokiu formatu. Savo kūrybą reikėtų pateikti el. p.: Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlių. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį. iki kovo 13 d. Daugiau informacijos – rsleidykla.lt.
Kultūros ministerija skelbia sulaukusi net 120 pasiūlymų, ką apdovanoti Profesionaliojo scenos meno premijomis už 2021 m. kūrybą. Iš šio sąrašo komisija išrinks nominantus pagal atskiras kategorijas. Profesionaliojo scenos meno laureatai bus apdovanoti kovo 27-ąją, Tarptautinę teatro dieną, Kaune, „Auksiniais scenos kryžiais“.
Kotryna PETRAITYTĖ