Lietuvą švenčiame su lietuviška knyga rankose
Praėjusi savaitė uždavė gerą toną – Vasario 16-osios minėjimai tartum suteikė naują kvėpavimą renginiams, suburiantiems vis daugiau žiūrovų. Štai labiausiai laukiama daugybės skaitytojų dėmesio susilaukianti Knygų mugė – jau ateinantį savaitgalį. Šiais metais čia žadamas tikras apdovanojimų lietus – 22-ojoje Vilniaus knygų mugėje bus įteiktos Vilniaus klubo ir Jurgos Ivanauskaitės premijos, apdovanoti Gražiausios knygos laureatai, pristatytas Lietuvių literatūros ir tautosakos instituto kūrybiškiausių knygų dvyliktukas bei knyga laureatė, paskelbtos Metų knygos rinkimų IBBY Lietuvos skyriaus vaikų bei paauglių literatūros nominacijos, taip pat kinematografiškiausios knygos.
Rašytojos J. Ivanauskaitės premija šiemet bus skirta rašytojui Tomui Vaisetai už romaną „Ch.“ Komisijos nuomone, T. Vaisetos romanas – drąsus ir ambicingas kūrinys, kurio nepastebėti neįmanoma. Premija ir rašytojos šeimos dovanojamas drambliukas iš asmeninės Jurgos kolekcijos bus įteikti Vilniaus knygų mugėje vasario 26 d.,12 val., Rašytojų kampe.
Lietuvių literatūros ir tautosakos instituto (LLTI) Šiuolaikinės literatūros skyriaus mokslininkai praėjusią savaitę surengė diskusiją apie 2021 m. lietuvių autorių knygas, o ją užbaigė kūrybiškiausių knygų 12-uko sudarymas. Jame – lietuvių literatūros grandai Gintaras Grajauskas, Gytis Norvilas, Ugnė Radzevičiūtė, T. Vaiseta bei kt. Teigiamų įvertinimų sulaukė bei į TOP sąrašą pateko ir jaunosios kartos autoriai. Kūrybiškiausios 2021 m. knygos ir LLTI premijos laureatas bus paskelbtas Vilniaus knygų mugėje vasario 26 d., 11 val. 15 min., Forume. Daugiau informacijos apie knygų 12-uką – Lietuvių literatūros ir tautosakos tinklalapyje llti.lt.
Svarbūs apdovanojimai ne tik Knygų mugėje. Vasario 15 d. Prezidentūroje buvo įteiktos Nacionalinės kultūros ir meno bei Jono Basanavičiaus premijos. Aktorius Vidas Petkevičius šį apdovanojimą pelnė už įtaigius vaidmenis teatre ir kine, menotyrininkė Agnė Narušytė – už vertybišką šiuolaikinės kultūros refleksiją, choro dirigentas, kompozitorius Vytautas Miškinis – už chorinės kultūros turtinimą bei sklaidą, fotomenininkas Remigijus Treigys – už laiko ženklų poetiką fotografijoje, tarpdisciplininio meno kūrėjas Dainius Liškevičius – už kultūrinių stereotipų kritiką šiuolaikinio meno formomis, etnomuzikologė Daiva Vyčinienė – už folkloristikos aktualizavimą. Lietuvos nacionalinėmis kultūros ir meno premijomis įvertinami reikšmingiausi kultūros ir meno kūriniai, sukurti per pastaruosius 7 metus, taip pat kūriniai, sukurti per visą gyvenimą.
Lietuvių kalbos grožį švenčiame ne tik skaitydami knygas. Praėjusią savaitę prasidėjo septintosios Lietuvių kalbos dienos – jų sostinės titulą iš Ukmergės šiemet perėmė Šakiai. Šakių rajono viešosios bibliotekos sudarytoje programoje „Šakiai – Lietuvių kalbos sostinė 2022“ numatyta daug įdomių renginių, kuriuose galės dalyvauti ne tik Lietuvoje, bet ir užsienyje gyvenantys lietuviai bei visi besidomintys lietuvių kalba. Kalbos dienų renginiai – susitikimai, parodos, konkursai, ekskursijos ir kt. – Lietuvoje bei užsienyje suplanuoti iki gegužės mėn. Daugiau informacijos – vlkk.lt.
Naujienų šįkart – ir iš už Atlanto. Vasario 16-oji Niujorke švęsta ypatingai. Niujorko Žydų muziejuje buvo atidaryta paroda „Jonas Mekas: kamera visada veikė“. Tai – pirmasis išsamus muziejinis J. Meko kūrybos pristatymas Jungtinėse Valstijose. J. Mekas per septynis dešimtmečius sukūrė 93 filmus bei vaizdo įrašus. Parodoje jos kuratorė siekė aprėpti visą J. Meko kūrybos laikotarpį, išskirdama reikšmingiausius jo darbus. Parodoje 11 filmų – nuo pirmojo „Medžių ginklai“, sukurto 1961-aisiais, iki paskutinio „Requiem“, pasirodžiusio 2019-aisiais. Čia taip pat pristatomos fotografijos, anksčiau nerodyta archyvinė medžiaga. Ši paroda – tai ir J. Meko, kurio vardu paskelbti 2022-ieji Lietuvoje, šimtmečio programos dalis. Paroda surengta bendradarbiaujant Niujorko Žydų muziejui ir Lietuvos nacionaliniam dailės muziejui, kuriame iki vasario 20-osios taip pat vyko paroda „Jonas Mekas ir Niujorko avangardas“.
Kotryna PETRAITYTĖ