Jubiliejų pasitinkant
Šiemet jubiliejų mininti Šilalės ligoninė, įsteigta 1952-aisiais, veiklą pradėjo trijuose nedideliuose mediniuose nameliuose. Kaip tuo gūdžiu pokario laikotarpiu dirbo medikai, kokie išbandymai jų laukė kiekvieną dieną, prisimena po 40 ir daugiau metų humaniškiausiai profesijai paskyrusios šilališkės – medicinos sesuo Rožė Venckutė–Šimkienė ir akušerė Birutė Norbutaitė–Lašaitienė. Garbaus amžiaus sulaukusios moterys kelių kartų rajono gyventojų pagarbos nusipelnė atsidavimu pacientams. O tai buvo daug daugiau, nei šeštajame dešimtmetyje galėjo pasiūlyti medicina: nors ligoninėje trūko ne tik vaistų, švirkštų ar vandens, naktimis dingdavo elektra, bet žmonės džiaugėsi sulaukiantys pagalbos.
B. Norbutaitė į Šilalę atvyko 1956 m., baigusi Klaipėdos medicinos mokyklą, tais metais išleidusią pirmąją akušerių laidą. Ligoninėje jau dirbo – iš pradžių medicinos sesele, vėliau tapo chirurge jos sesuo Janina Rūta Gurskienė. Po poros metų, 1958-aisiais, Šilutės medicinos mokyklą baigė ir paskyrimą į Šilalę gavo judrėniškė R. Venckutė. Kartu su ja į Šilalę buvo pasiųstos dar septynios medicinos seserys. Trys buvo paskirtos dirbti į besikuriančius medicinos punktus, penkios liko ligoninėje. R. Venckutė–Šimkienė atsimena, jog tuo metu Šilalės ligoninėje veikė keturi skyriai: Chirurginio skyriaus vedėju dirbo Antanas Baliutavičius, jam padėjo seselės Aldona Matulaitytė, J. Gurskienė, Aniceta Kriščiūnaitė–Žiauberienė, Kristina Petkutė–Sarapinienė ir Zosė Sungailaitė–Sabockienė. Terapiniam skyriui vadovavo gydytoja Pilkauskaitė, su ja dirbo seselės Alfreda Krencienė, Genė Vaitkevičienė, Danutė Siautilaitė–Aušrienė, vėliau prie jų prisidėjo Donata Girdvainytė–Keniausienė ir Valė Bortnikaitė. Tuberkulioziniam-infekciniam skyriui vadovavo gydytojas Kazimieras Garmus, jam talkino viena seselė. Jai padėti buvo pasiųsta felčerė R. Šimkienė. Akušerijos skyriaus vedėjas gydytojas Jonas Mitkus nuo 1957 iki 1964 m. vadovavo ir Šilalės ligoninei. Su juo dirbo akušerės Genė Gudauskienė, Bronė Jokubauskienė, Gracija Zajauskienė, Elena Martinavičienė ir B. Lašaitienė. Akušerijos skyrius buvo įsikūręs vieno aukšto namelyje Lokystos gatvėje.
Ginekologinės ligos buvo gydomos Chirurgijos skyriuje specialiai tam skirtoje vienoje palatoje. Akušere vos 18-os pradėjusi dirbti B. Lašaitienė prisimena, jog buvo sunku ir baisu. Kasdien gimdydavo po 2–3 ir daugiau moterų, ne vieną atveždavo pagimdžiusią namuose, kai kurioms reikėjo skubios pagalbos.
„Buvau labai jauna, bijojau kraujo ir skausmo, todėl pergyvendavau dėl kiekvienos moters. Bet viską atpirkdavo tas jausmas, kai „pagauni“ vaikelį ir gali jį atiduoti laimingai mamai. Prisimenu tik vieną nesėkmingai pasibaigusį gimdymą, kurį turėjome priimti su vyresniąja akušere. Telefono tada neturėjome, jei kas atsitikdavo, gydytojo šaukti bėgdavo naktinė sanitarė“, – pasakoja B. Lašaitienė.
Vėliau, perėjusi dirbti į polikliniką, akušerė prižiūrėjo besilaukiančias moteris Moterų konsultacijoje. Šviesaus atminimo gydytojas Jonas Švatrėnas pykdavo, kai kuri nors sugalvodavo atsisakyti dar negimusio kūdikio ir prašydavo nutraukti 5 ar net 6 mėnesių nėštumą. Pasak ilgametės akušerės, jis siųsdavo moteris pas ją, kad ši įtikintų nežudyti gyvybės.
„Svarbiausia būdavo įveikti neviltį, jog moterys patikėtų Dievo pagalba. Sakydavau, jei nenorit auginti, pagimdžiusios atneškit man, užauginsiu. Nė viena neatnešė“, – dabar šypsosi B. Lašaitienė.
Iki 1999 m. poliklinika buvo Šilalės ligoninės padalinys. Šeštajame dešimtmetyje, pasak R. Šimkienės, joje dirbo stomatologės Norkienė ir Makauskienė, protezistas Strončikas. Stomatologė Norkienė dar vadovavo ir Sanitarijos epidemiologijos skyriui. Vaikus apžiūrėdavo gydytojas K. Garmus arba terapeutė Pilkauskaitė, kuri priimdavo ir suaugusiuosius, kartu dirbo chirurgas A. Baliutavičius, o besilaukiančiomis moterimis rūpinosi gydytojas J. Mitkus. Poliklinikoje veikė procedūrinis kabinetas, kuriame dirbo seselė Elena Mitkienė, ligonius registruodavo Ivanauskienė ir Baužienė.
Rentgenas ir virtuvė, kaip prisimena R. Šimkienė, buvo įkurdinti ligoninės rūsyje. Ten dirbo rentgenologas gyd. K. Garmus, rentgeno laborante ir narkotizatore – per kaukę lašindavo eterį – dirbo Eugenija Kauneckienė. Ligoninės rūsyje veikė ir virtuvė, kurioje šeimininkavo virėja Marytė Česnauskienė, jai padėjo Zosė Bartkienė. Maisto ir rūbų sandėlininke dirbo Jadvyga Birbalienė. Kieme, vieno aukšto mediniame namelyje, veikė skalbykla ir dezinfekcinis skyrius. Dezinfekuotoju dirbo Jonas Gražinskas. Operacinėje gydytojui A. Baliutavičiui asistuodavo J. Gurskienė.
„Apie 1960 m. pradėjus dirbti gydytojui Vytautui Rutkauskui, operacinėje ir tvarstomajame dirbo Birutė Rutkauskienė. Iki tol ligoniai po operacijų būdavo tvarstomi palatose. Gyd. V. Rutkauskas rūpinosi medicinos punktų steigimu kaimuose, pradėjo remontuoti ligoninės patalpas, nupirko asenizacinę mašiną, kuri dirbo, kol buvo įvesta kanalizacija. Tuo metu įsteigtas ir Vaikų skyrius su dviem palatomis – pediatre dirbti atvyko gydytoja Štitko. Dieną vaikų skyriuje sesele dirbo Stefanija Pinikienė, naktį vaikus prižiūrėdavo Terapinio skyriaus darbuotojos“, – pasakoja ilgametė Šilalės ligoninės darbuotoja.
Pakeitusi pirmąja Šilalės ligoninės vyr. medicinos sesele dirbusią S. Pinikienę, R. Venckutė šį postą užėmė neilgai. Ištekėjusi už tuomečio vyriausiojo gydytojo Vaclovo Šimkaus, medikė išgirdo, jog kertasi interesai, negali abu būti vadovais, todėl ją netrukus pakeitė G. Zajauskienė. Kaip kompensacija
R. Šimkienei buvo įsteigta vyr. medicinos sesers vieta poliklinikoje. Vėliau Šilalės ligoninės vyr. medicinos seserimis dar dirbo Jovita Mačionienė, paskui ilgam įsitvirtino K. Serapinienė, ją pakeitė ir dabar tebedirbanti slaugos administratorė Vera Kozlovienė.
„Septintojo dešimtmečio pradžioje į ligoninę pradėjo atvykti daugiau gydytojų, pavyzdžiui, terapeutas Stonkus, dermatovenerologė Stonkienė. Įsteigtas Greitosios medicinos pagalbos skyrius iš pradžių veikė kartu su Priėmimo skyriumi. Ligoninės nupirktu greitosios pagalbos automobiliu pas ligonius važinėjo K. Serapinienė, Z. Sabockienė, Janina Jurgaitienė. Dirbo vairuotojai Vaitiekus, Kasnauskas, Žiauberis, Jurgaitis. Darbo sąlygos buvo sunkios, su tuo pačiu švirkštu vaistus medicinos seserys leido visiems ligoniams iš eilės, keisdavo tik adatas. Dezinfekavimą atstodavo švirkštų virinimas specialiose metalinėse dėžutėse. Medicinos seserys pačios darydavo net lašelinių sistemas, tam tikdavo likusios kraujo plazmos ampulės. Vidurnaktį šviesa užgesdavo, tad iki 6 val. ryto medikai dirbdavo prie žibalinės lempos“, – prisimena R. Šimkienė.
Medikų darbo sąlygos pradėjo gerėti tik 1967 m., kai tuometis vyr. gydytojas V. Šimkus nusprendė senus pastatus renovuoti. Tuo metu pastatui Lokystos gatvėje buvo pristatytas antras aukštas, Ginekologijos skyrius perkeltas į ligoninę, o jo vietoje įkurdintas Terapijos skyrius. Dar vėliau pastate įsikūrė medikų bendrabutis.
Ligoninė turėjo savo sunkvežimį maisto produktams vežti, tuo pačiu darbuotojai vykdavo į ekskursijas. Jauni žmonės norėjo gyventi įdomiai ir smagiai, todėl pradėjo burtis – susikūrė vokalinis ansamblis, kuriam vadovavo gyd. V. Rutkauskas, mokęsis muzikos mokykloje, ir merginų šokių kolektyvas.
„Dirbome sunkiai, bet gyvenome smagiai. Kiekvieną mėnesį važiuodavome į medicinos punktus, kur vykdavo klausimų–atsakymų vakarai, kad būtų įdomiau, sugalvojome rengti koncertus. Pirmasis įvyko Judrėnuose, tada šis kraštas dar priklausė Šilalės rajonui. Paskui priprašiau vyr. gydytojo V. Šimkaus, kad mums pasamdytų tikrus vadovus. Oho, kokį turėjome ansamblį, mus netgi siųsdavo atstovauti rajonui – dukart pirmą vietą užėmėme“, – džiaugiasi R. Šimkienė, ketvirtį amžiaus Šilalės ligoninėje vadovavusi medikų kultūrinei veiklai.
Už meno saviveiklos skatinimą ji sako esanti labiausiai dėkinga vyr. gydytojui Antanui Levickiui, nusprendusiam, jog ansamblyje turi šokti ir vyrai.
Buvusi ilgametė medikė suskaičiavo, kad nuo 1958 m., kai ji atvažiavo į Šilalę, į ligoninę dirbti atvyko 48 vyrai gydytojai, bet tik 12 jų pasiliko visam laikui.
„Tai buvo ypatingas laikmetis. Nežinojome, kas yra patyčios, nebuvo jokių priekabiavimų, atvirkščiai – stengėmės viena kitai padėti. Ir žmonės buvo labai kantrūs, viską iškęsdavo, net pykdavo, kai naktimis po kelis kartus eidavome žiūrėti, kaip jaučiasi, sakydavo, jog trukdome miegoti. Bet visos taip dirbome, bijodavome, kad tik jiems kas nors neatsitiktų“, – sako meiliai Rožele iki šiol medikų vadinama moteris.
R. Šimkienė Šilalės sveikatos priežiūros įstaigose dirbo 43-ejus metus.
Akušerė B. Lašaitienė ligoninei atidavė 40 metų. Mamos pėdomis pasekė ir dukra Jolanta Milišiūnienė, šiuo metu dirbanti Šilalės ligoninės direktoriaus pavaduotoja medicinai. O jos vyresnysis sūnus toliau formuoja medikų dinastiją, taip pat nusprendęs pasirinkti šią profesiją.
Daiva BARTKIENĖ
AUTORĖS ir pašnekovių nuotr.