Šiaurės pašvaistės šalyje
Širdyje nuolat kirbėjo svajonė pamatyti šiaurės kraštus, Šiaurės pašvaistės nuspalvintą dangų. Ir štai vieną ankstyvą praėjusių metų gruodžio rytą su anūkės šeima nusileidome Keflaviko oro uoste Islandijoje, kuris nuo šalies sostinės Reikjaviko nutolęs 50 kilometrų.
Islandija – to paties pavadinimo (island) saloje įsikūrusi valstybė. Tai prieš daugelį amžių vulkanų suformuota sala, ugnikalnių, geizerių, krioklių, kalnų bei ledynų kraštas. Sala, skalaujama Atlanto vandenyno, yra šiaurinėje jo dalyje, 300 km nuo Grenlandijos.
Pirmieji Islandijos gyventojai – airių vienuoliai ir norvegų vikingai. Į salą jie atsikraustė IX amžiaus pabaigoje. Jei 1703 metais, kaip pavyko rasti internete, gyveno apie 50 gyventojų, tai 2015-aisiais jau apie 330 tūkst., išsimėčiusių 10300 kv. km plote. Islandija – rečiausiai apgyvendinta valstybė visoje Europoje. Vienam kvadratiniam kilometrui tenka vos keturi žmonės.
Šalis gana svetinga, tolerantiška. Pragyvenimas čia brangus, bet uždarbis - labai aukštas. Gal dėl to, kad maloni aplinka, geros gyvenimo sąlygos, čia daug svetimšalių - apie 7 proc. (maždaug 25 tūkst.). Labiausiai Islandiją pamėgę lenkai, lietuviai, vokiečiai, danai, latviai bei kt.
Kadaise garsėjusi vikingų žygiais, dabar Islandija labai taiki šalis: nėra nei kariuomenės, nei jūrų ar oro karinių pajėgų. Ilgus metus ši valstybė garsėjo mažu nusikalstamumu. Deja, dabar jais „garsina“ lenkai, lietuviai... Tačiau islandai supranta, jog ne visi atvykėliai yra nusikaltėliai.
Islandai – ilgaamžiai. Vyrų gyvenimo trukmė vidutiniškai siekia 80 m., moterų – 84-erius. Čia grynas oras, švarus geriamasis vanduo. Žmonės valgo daug žuvies, avienos. Geria daug kavos.
Telefonų knygoje islandai surašyti pagal vardus. Štai skaitai internete: „Vaikas, gimęs Islandijoje, gauna vieną ar du vardus bei tėvavardį (išskirtiniais atvejais - motinos vardą). Tėvavardis susidaro iš tėvo vardo ir galūnės son (sūnus) arba dottir (duktė): Keransson, Keransdottir“.
* * *
Keflaviko oro uoste jau laukė iš anksto užsakytas automobilis, apsigyventi turėjome nuošaliame namelyje kalvų papėdėje. Ilgai negaišę, sumetėme mantą į mašiną ir leidomės į kelionę po salą. Sniego nė lašo, laukai skurdūs, akmenuoti, apaugę kerpėmis, samanomis. Jokios žalumos.
Sustojome prie tektoninio lūžio - tarpeklio, skiriančio Šiaurės Ameriką nuo Eurazijos, per kurį nutiestas tiltas jungia du kontinentus. Informacinėje lentelėje rašoma, jog kasmet šio lūžio vietoje kontinentai nutolsta vienas nuo kito po 2 centimetrus. Pučiant stipriam, gūsingam vėjui, perėjome per tiltą, iš abiejų šonų saugojo įrengti paaukštinimai. Matėsi tik akmens kalnai ir dauba, jungianti abu polius, akmenuotos lygumos.
Artėjo vakaras, o mūsų nakvynės namelis dar toli, gal pusantro šimto kilometrų už Reikjaviko. Leidomės ieškoti. Pasiekus Keflaviką, kelias vingiavo Reikjaviko link. Diena jau merkėsi. Tiek jos ir tėra gruodį. Saulė pasirodo apie vienuoliktą, o trečią jau vėl skubinasi už horizonto. Kol šviesu, žvalgėmės aplinkui - nykios, akmenuotos pakelės, kur ne kur nedidukai vienaukščiai nameliai. Prie jų ar laukuose ganėsi bandos arklių, panašių į poni. Tikri Islandijos žirgai. Veisliniai. Kaip ir mes žemaitukus, taip ir islandai labai saugo savo arklių veislės grynumą.
Medinį namelį kalvų papėdėje pasiekėme gerokai pritemus. Prieš įėjimą - atvira paaukštinta, lentomis išklota veranda. Joje naktimis stebėdavau dangų, nesugebantį atsikratyti tiršto debesų apdangalo. Jis trukdė grožėtis Šiaurės pašvaiste. Todėl džiaugėmės, kad jau pirmąjį viešnagės vakarą padangė nusiblaivė, atriedėjo Didieji ir Mažieji Grįžulo ratai, Paukščių takas sumirgėjo begalybės žvaigždučių juosta. Šiaurės pašvaistė šoktelėjo aukštyn, paniro Grįžulo ratuose ir vėl pasislėpė. Laikas bėgo. Dešimta, vienuolikta valanda. Jau ruošėmės pasinerti į sapnų karalystę, kai šiaurė ėmė svaidyti nuostabaus grožio žėrinčias juostas. Šviesos šokinėjo, kilo, mainėsi. Šiaurė papuošė dangų žaliomis juostomis. O pačiame pakraštyje kilo, veržėsi, ruošėsi šuoliui naujos žaltvykslės. Reginys nepamirštamas.
Namelis įrengtas patogiai: šiluma reguliuojama, langai atveriami, du miegamieji, salonėlyje-virtuvėje - šaldytuvas, elektrinė viryklė, valgomasis stalas, gana patogi sofa, televizorius. Vanduo - šaltas ir karštas. Tualetas, dušas. Patogu, gera. Ir tik 100 eurų parai. Poilsiautojų skaičius nesvarbu, tik būtina iš anksto su namelio savininku susitarti bei užsimokėti.
Kitą dieną pirmiausia pasiekėme Skalholtą – buvusią Islandijos vyskupystę, šalies istorijos bei kultūros lopšį. Akis patraukia didinga bažnyčia, erdvi aplinka. Prieš 1000 metų ši vietovė buvo islandų etnoso formavimosi centras. Čia įkurta pirmoji spaustuvė, pirmoji šalies mokykla, iš čia sklido reformacijos idėjos. Aplankėme bažnyčią, kurios vidaus erdvės tiesiog pakylėja širdis aukštyn.
Stebėdami per naktį pasikeitusią gamtą, papuoštą baltu apdaru, keliavome toliau. Stebino aptvaruose besiganantys arkliukai, avys, jaučiai ar karvės. Pasiekę Thingvellirą, aplankėme seniausio pasaulyje parlamento Altingo būstinę bei tarpeklį nacionaliniame parke. Tai viena iš Islandijos įžymybių. Istorinė vietovė stebina gamtos stebuklais.
Thingvelliras apima Parlamento lygumą, tarpeklį ir Thingvalatno ežerą, o visa tai yra seniausiame Islandijos nacionaliniame parke. Parlamento lyguma – Thingvelliro pasididžiavimas. Kadaise čia buvo Altingo, didžiausio pasaulyje parlamento, būstinė. Jis įsteigtas 930 m., rinkdavosi kasmet iki 1789-ųjų. Dėl žemės drebėjimo pasislinkus lygumai, jis persikėlė į Reikjaviką.
Toliau kelionės maršrutas vedė prie įspūdingo Gullfoss krioklio. Automobilį palikę aikštelėje, leidomės nuokalne, kol prieš akis atsivėrė nuostabus reginys. Giliai slėnyje tarsi prarajon dingsta įspūdinga didžiulė vandens masė, kuri kaskadomis krinta žemyn. Į slėnį veda aplediję mediniai laiptai. Jų ne mažiau kaip šimtas, tačiau žingeidumas neleido susimąstyti, ar nebus per sunku jais grįžti. Grožėjomės didinga vandens stichija, pačiu gražiausiu Islandijoje, gal net pasaulyje, kriokliu. O kopti laiptais į viršų nebuvo sudėtinga, nes batus saugojo apkaustai.
Geysir - garsioji Islandijos geizerių vieta. Didysis geizeris - Geysir - vienas seniausių bei įspūdingiausių. Šalia jo yra Strokkuras. Jis, kitaip nei Didysis geizeris, ištrykšta maždaug kas 5-10 min., išmesdamas iki 30 m aukščio karšto vandens čiurkšles. Prie Didžiojo geizerio laukėme gana ilgokai, tačiau jis tylėjo. Tai, atrodo, antras pasaulyje pagal išmetamo karšto vandens stulpą geizeris – iki 80 m.
Gilų įspūdį paliko Atlanto paplūdimiai. Įtūžęs, putojantis Atlantas grėsmingomis bangomis daužė krantą, staugdamas grūmojo besiartinantiems artyn. Paplūdimį saugo milžiniškos uolos. O jo smėlis - juodas juodas! Paimu saujon - netepa. Tolygus Baltijos paplūdimių auksiniam. Tik spalva kita. Viskas be galo įdomu, stebinančiai gražu.
Aplankėme islandų fermą – gyvenvietę prieš tūkstantį metų. Teisingiau, jos maketą. Gyvenvietė atstatyta pagal vulkanų išsiveržimo sugriautos fermos pavyzdį. Ir stogas, ir sienos mūrytos iš kerpių bei samanų plytų. Pamatai – iš akmenų. Viršuje pora kaminų. Lango jokio, tad nepamatysi, kas viduje, o ten, sako, yra į ką pasižiūrėti. Muziejus atviras tik vasarą.
Neįprasta lietuviams Islandijos gamta, akmenynai - ugnikalnių išsiveržimų liekanos, pelenais nukloti laukai, slėniai su sustingusios lavos upėmis. Ir patys ugnikalniai. Privažiavome prie Heklos ugnikalnio. Gūbrį dengia storas sniego sluoksnis. Rūkui išblėsus, pasimato jo didybė.
Miela, patraukli nuostabioji Islandija. Brangi ji turbūt kiekvienam Lietuvos piliečiui – juk ši šalis pirmoji išdrįso pripažinti mūsų iškovotą Nepriklausomybę.
Teresė ŪKSIENĖ
Nuotr. iš autorės albumo