Advento susikaupime – Kalėdų stebuklo prasmė
Neabejotinai žinome, jog Advento esmė – laukimas, keturios savaitės, skirtos pasiruošti Kristaus gimimui, kurį švęsime per Kalėdas. Šiais metais Adventas prasidės nuo lapkričio 28 d. (sekmadienio) ir baigsis gruodžio 24 d. (penktadienį). Tačiau Adventas – ne tik ramybė, bet ir paslaptingumas.
Apie tai, ką šis laikotarpis mums reiškia iš tiesų, kokia yra tikroji Advento prasmė, jo išvakarėse kalbamės su vienuole Vitalija Fedaravičiute.
„Man Adventas reiškia laukimą, atėjimą – žinome, kad Jėzus atėjo prieš 2000 metų tam, kad išganytų pasaulį savo mirtimi ant kryžiaus ir prisikėlimu iš numirusių. Adventas ir yra skirtas tam, jog neužmirštume, kas yra Jėzus, ką jis mūsų gyvenime reiškia. Laukimo laiko suvokimas priklauso nuo paties žmogaus – svarbu, ko jis laukia“, – sako Vitalija.
Pasak jos, jeigu laukiama Jėzaus kaip teisėjo, tada kyla baimė. Tačiau neturime ko bijoti, nes Jėzus tapo kūdikiu, tapo artimas, silpnas, pažeidžiamas, žmogiškas. Džiaugsmas turėtų būti vienas iš Kalėdų laukimo būdų. Juk kaip tėvai džiaugsmingai laukia gimstančio kūdikio, rūpinasi ir ruošiasi jo atėjimui, taip ir mes turėtume su šviesia viltimi laukti susitikimo su Kristumi.
Adventui yra būdingas pasninkas – susilaikymas ne tik nuo maisto, bet ir nuo pramogų. Gražu ir prasminga šiuo laikotarpiu stabtelėti: mažiau žvilgsnių į materialius dalykus, daugiau susikaupimo, pokalbių su savimi. Nors, pasak Vitalijos, tai daryti nėra lengva, nes reklamos ragina pirkti, naudoti, vartoti...
„Būtent tam ir skirtas Adventas, kuris skatina mus susilaikyti nuo materialaus pasaulio ir atsigręžti į savo dvasią, mintis, pamąstyti, kas yra svarbiau. Žinoma, dovanų reikia, taip parodome meilę artimui, suteikiame jam džiaugsmo, tačiau derėtų pasvarstyti, ar tikrai jų reikia tiek daug. Todėl pirmiausia turėtume viską gerai apmąstyti, o paskui jau spręsti, kiek ir ko atsisakyti“, – atvirauja Vitalija.
Šiuo laiku vyksta labai gražių gerumo akcijų, tad sesė Vitalija prisipažįsta taip pat jose dalyvaujanti. Tik savotiškai: „Advento metu atsisakau saldumynų, tad tai, ką įprastai pati suvalgyčiau, paaukoju neturtingesnėms šeimoms, kurios augina mažamečius vaikus, kad ir juos aplankytų džiaugsmas“.
Remiantis krikščionišku mokymu, Advento laikotarpiu yra pinamas vainikas, puošiamas keturiomis žvakėmis, kurių kiekviena simbolizuoja keturias savaites. Advento vainiką galima papuošti laukimo simboliais. Tai gali būti ir džiovinti augalų motyvai, ir džiovintos uogelės, ir samanos – viskas, kas primena džiaugsmą, kuris išsipildo Jėzuje.
„Viena iš siūlomų tradicijų jaunimui – Advento kalendorius, kuriame kiekvieną dieną įrašome gerą darbą, pasakytą gerą žodį ir pan. Tai gali tapti vaikams, o ir mums, suaugusiesiems, dvasiniu pasiruošimu Kristaus gimimui, padėti suvokti Kalėdų esmę ir tikslą“, – teigia sesuo Vitalija.
Ji primena, kad kiekvienas Advento sekmadienis turi savo simboliką. Pirmasis kviečia mus į Viltį, tikėjimą Dievo malonėmis. Jo metu yra įžiebiama ir pirmoji Advento žvakė, vadinama pranašo žvake, primenanti apie Jėzaus atėjimą. Antrasis sekmadienis kreipia į Tikėjimą, kai uždegama Betliejaus žvakė, primenanti apie Marijos ir Juozapo kelionę į Betliejų. Trečiasis sekmadienis skirtas Džiaugsmui, o jo metu įžiebta piemens žvakė primena patirtą džiaugsmą, gimus Kristui.
Ketvirtasis sekmadienis kreipia į Ramybę, o žiebiama angelo žvakė primena angelų žinią: „Garbė Dievui aukštybėse, o žemėje ramybė jo mylimiems žmonėms!“
Taip, žingsnelis po žingsnelio, mes keliaujame į Kalėdas.
„Kai žinome, ko laukiame, kai skiriame laiko apmąstyti savo poelgius ir sprendimus, tuomet susitikimas su Dievu tampa gyvesnis, subtilesnis, nuoširdesnis, jis pasibeldžia į žmogaus sielą, leisdamas pajusti, jog „Aš esu tavo Dievas ir myliu tave“. Mes galime šio momento ir nepastebėti, ir tai natūralu, bet turime užmegzti ryšį su Dievu. Tuo ir yra svarbus Adventas, mokantis mus laukti ir nepavėluoti atsiverti, kai Dievas pasibeldžia“, – sako sesuo Vitalija.
Jau antri metai švenčių laukimas ir susikaupimo laikotarpis yra kitokie. Tačiau kiekvienas iššūkis turi dvi puses, o ir mūsų senoliai sakydavo, kad „Nėra to blogo kas neišeitų į gerą’’. Tad ir ši pandemija, anot Vitalijos, privertusi mus stabtelėti, atvėrė galimybę susitelkti į savo vidinį pasaulį, daugiau laiko skirti artimiesiems, sau patiems, savo elgesio analizei. Ir jeigu negalime keliauti, galime perskaityti įdomią knygą arba Šventąjį Raštą.
„Kiekvienas esame tik mums skirtos kelionės Dievo link etape ir patys renkamės, kuriuo keliu sukti. O pandemija netgi galėjo pagelbėti atsirinkti tai, kas yra svarbiausia.
Noriu visiems laikraščio skaitytojams, visiems Šilalės krašto žmonėms palinkėti susiklausymo, vienybės, priimti vienas kitą taip, kaip Dievo esame priimti visi“, – artėjant gražiausioms ir prasmingiausioms metų šventėms linki sesuo Vitalija.
Simona KINDERYTĖ
Šilalės Simono Gaudėšiaus gimnazijos 11 klasės mokinė
Algimanto AMBROZOS nuotr.