Kuo Trumpas panašus į Putiną?
Kaip Lietuvoje besiriejančios naujos valdžios išbandymu tapo kuro kainų kilimas, taip iššūkis Donaldui Trumpui – neregėti viską naikinantys gaisrai pietų Kalifornijoje, dėl kurių jis, žinoma, apkaltino paskutinę savaitę gyvuojančią Joe Bideno administraciją ir... Ukrainą. Tačiau sausio 20-ąją inauguruojamam Amerikos prezidentui tenka plušėti ir globaliuose dirvonuose.
Nauji jo pasiūlymai ir ultimatyvūs reikalavimai šokiravo jei ne visą pasaulį, tai bent artimiausius kaimynus ir Europą. Pirmiausia jis pareiškė, kad 51-ąja JAV valstija nori prijungti Kanadą, kurios saugumu vis tiek esą rūpinasi Amerika. Šios šiaurinės kaimynės plotas net kiek didesnis negu JAV – beveik 10 mln. kv. km, o gyventojų abi šalys kartu turėtų apie 372 milijonus. Vadinasi, šis junginys Rusiją lenktų keletą kartų.
Otava šį planą, išdėstytą dar lapkritį, kai Kanados premjeras Justinas Trudeau lankėsi Baltuosiuose rūmuose, sutiko lyg juokelį, kaip ir D. Trumpo premjerą, pavadintą „Kanados gubernatoriumi“. Tačiau D. Trumpas jau be skardenusio juoko prieš keletą dienų pakartojo, kad Kanadą prisijungtų „ekonominėmis priemonėmis“.
„Kam tos dirbtinai nubrėžtos sienos?“ – stebėjosi jis.
Panamos kanalo perėmimas – jau visai ne juokas. 1977 m. jis buvo perleistas Panamai vos už simbolinį 1 dolerį. Likimo ironija, jog sutartį tuomet pasirašė prezidentas Jimmy Carteris, prie kurio karsto šio sausio 9 d. stovėjęs D. Trumpas nė žodžiu neužsiminė apie aną baisų „nusikaltimą“. Oficialiai jis kaltina Panamą, kuri už Amerikos laivų plaukimą kanalu tarp Atlanto ir Ramiojo vandenyno ima didžiulius muitus. O juk būtent JAV palaikė Panamos atsiskyrimą nuo Kolumbijos 1903 m. ir iki 1914 m. iškasė šį 81,6 km ilgio kanalą, kuris oficialiai atidarytas dar po šešerių.
Taip vietoj ilgo kelio aplink pietų Ameriką kanalas laivų kelius sutrumpina apie 22,5 tūkst. km. Šiandien per Panamos kanalą plaukia penki procentai viso pasaulio jūrų transporto. Praėjusiais finansiniais metais vandens kelias Panamai uždirbo rekordines pajamas – beveik 5 mlrd. dolerių. Galima įsivaizduoti, kokios yra JAV išlaidos, jei praplaukti kanalu, priklausomai nuo laivo dydžio, kainuoja nuo 45 iki 55 tūkst. JAV dolerių, o kartais ir 200 tūkst.
Bet labiausiai visus suerzino ekspansiniai D. Trumpo paistalai apie ketinimus kontroliuoti Danijos Karalystei priklausančią savarankišką autonomiją turinčią Grenlandiją – didžiausią pasaulyje salą, kurios plotas yra 2,1 milijono kv. km (beveik šešios Vokietijos teritorijos). Ta proga istorikai primena, kaip plėtėsi JAV teritorijos prieš ir po Nepriklausomybės deklaracijos paskelbimo 1787 m.
Po vadinamo „Trylikos kolonijų“ karo su Didžiąja Britanija įsigytos Ohajo ir Luizianos valstijų žemės, XIX a. pradžioje Ispanija buvo priversta atiduoti Floridą, vėliau – Teksasą, paskui iš Meksikos įsigijo Kaliforniją ir Naująją Meksiką, 1867 m. Rusija už 7,2 mln. dolerių pardavė Aliaską, po to JAV perėmė Kubą, Puerto Riką, Filipinus, Guamą, aneksavo Havajų salas ir t.t. Tiesa, kai kurių teritorijų pagal dvipusius susitarimus ar kitaip JAV ir neteko.
Dabar Vašingtono apetitai vėl pabudo.
Apžvalgininkai tvirtina, jog čia D. Trumpo pretenzijos ima panašėti į Putino, tik pastarasis be didelių svarstymų jau vykdo svetimų žemių grobimą. Jei kovą, kaip planuojama, jie susitiktų, ar kalba nepasisuks į Ukrainos ar Baltijos šalių dalybas? Kol kas tai ne retorinis, o logikos padiktuotas klausimas, bet, kaip sakoma, kuo velnias nejuokauja...
Kai kurie ekspertai mano, kad D. Trumpo užmojai turi aiškų tikslą – užkirsti kelią Kinijos ir Rusijos ekspansijai. Vašingtonas turi aiškių įrodymų, jog Panamos kanalą vis labiau užvaldo kinų kapitalas (kompanijos vadovybėje įsitaisęs vienas turtingiausių pasaulyje žmonių Li Ka-shingas valdo 34,9 proc. šios įmonės akcijų). 2017 m. Panama nutraukė diplomatinius santykius su Taivanu ir užmezgė juos su Kinija, netrukus prekyba su Pekinu pralenkė importą iš JAV. Kanadoje taip pat vyrauja Kinijos kapitalas, o į Grenlandiją, kur yra didelė JAV karinė oro pajėgų, priešraketinė ir kosminė bazė bei nemaži NATO pajėgumai, kontroliuojantys padėtį Arktyje, tiesiasi Rusijos čiuptuvai. Saloje yra dideli retų metalų klodai (čia jų slypi 38,5 mln. tonų iš visų pasaulyje esančių 120 mln. tonų), kuriuos eksploatuoja Kinija.
Sakoma, jog D. Trumpo imperinės pretenzijos – tik kalbos, kurias jis, kaip ir taikos Ukrainoje atveju, netrukus pasuks kita linkme. Ir vis dėl to, kad ir kaip kai kurie komentatoriai savo diskusijose beteisintų D. Trumpo užmojus, negalima nepastebėti panašumų tarp jo ir Putino. Tik vienas kol kas šneka, kitas – jau agresyviai atakuoja...
Česlovas IŠKAUSKAS
- Skiltis: Nuomonės