„Šilalės artojas“ Jums siūlo prenumeruoti laikraštį pdf. formatu tiesiai į Jūsų el. paštą. 1 mėn. kaina – 7 Eur, įmonėms – 10 Eur.
Susisiekite su redakcija el. paštu: redakcija@silalesartojas.lt
arba tel. (0-449) 74195, (+370-699) 67384

Redakcija

Šilalėje toliau pjaunami medžiai – atėjo eilė kaštonams

Kažkada vienu žaliausių šalies miestu vadinta Šilalė sparčiai kratosi žaliojo rūbo – pastaruoju metu medžiai, net sveiki ir stiprūs, čia rėžiami be gailesčio. Valdžia jų naikinimą grindžia standartiniais paaiškinimais – medžiai neva yra seni, pavojingi arba trukdo infrastruktūros plėtrai. Tuo tarpu visuomenė pastebi, kad tokie sprendimai priimami formaliai, be skaidraus vertinimo ar analizės, o jei ji ir pateikiama, projektų rengėjai į tai nekreipia dėmesio. Todėl pilietiški gyventojai neabejoja, jog vienintelis priešnuodis politikų sumanytoms vizijoms yra viešumas. Šį sykį šilališkiai sunerimo, išgirdę, jog paskutines gyvenimo dienas skaičiuoja daugiau nei 25-erius metus Kovo 11-osios gatvę ties miesto ikimokykline įstaiga puošę sveikutėlaičiai kaštonai.

Didžiuosiuose miestuose sparčiai augantis gyventojų sąmoningumas skatina diskusijas apie žaliąją infrastruktūrą, socialiniuose tinkluose skelbiamos nuotraukos su nukirstų ar pažymėtų kirtimui medžių vaizdais, kviečiant organizuoti protestus ar peticijas, žmonės reikalauja jų įtraukimo į sprendimų priėmimą, siekia, kad būtų vertinamas ne tik medžių amžius, bet ir jų ekologinė funkcija, šešėlis vasarą, oro valymas, garso slopinimas bei psichologinė nauda. Ir dažniausiai jų nuomonė būna išgirsta – politikai ir valdininkai pakoreguoja planus, randa būdų išsaugoti bent vieną kitą medį. Deja, mažame mūsų miestelyje drąsos pasipriešinti valdžios užmojams vis dar pristinga. Nesenas pavyzdys – prieš pradedant Dariaus ir Girėno skvero rekonstrukciją nupjauti 22 medžiai. Nors aplinkosaugininkai rekomendavo šalinti tik 8, kurie kėlė pavojų ir buvo ligoti, į jų nuomonę atsižvelgta nebuvo. O reportažą apie pjaunamus medžius Šilalėje parodžius per LRT televiziją, meras padarė išvadą, kad „žmonės neprieštarauja nei medžių kirtimui, nei pamink­lo iškėlimui – priešingai, kai kurie net mano, jog reikėjo iškirsti visus medžius“. Nors reportaže tebuvo pateikta vos poros gyventojų nuomonė. Užtat socialiniuose tinkluose sukilo mero gerbėjai, vienas per kitą dėkojantys jam „už tiesiog nuostabius sprendimus“...

Dabar Šilalės savivaldybė žygiuoja dar toliau – įrengiant naują automobilių stovėjimo aikštelę Kovo 11-osios g., ties miesto lopšeliu – darželiu „Žiogelis“, suplanuota nupjauti visus palei šią ikimokyklinio ugdymo įstaigą augančius kaštonus. Netrukus ant šono turėtų virsti net 31 sveikas medis. Ir vėl – želdinių būklės ekspertizės išvada, jog maždaug prieš 22-26 metus pasodinti kaštonai yra sveiki, tinkamai prižiūrimi, nekelia pavojaus nei žmonių sveikatai, nei eismo saugumui tapo tik formalumu, į ją projekto iniciatoriai ir vėl moja ranka, nes jie „žino ir supranta geriau“.

„Analizuojamas želdynas bei jo prieigos tvarkomos gerai, nėra sausuolių, menkaverčių medžių, krūmų ir atžalų, suformuotos erdvės, aplinka prižiūrima gerai. Ligų ir kenkėjų nepastebėta. Pastebimi kamieno pažeidimai dėl netinkamai pašalintų ir išgenėtų brandžių šakų. Medžiai sveiki, kamienai tiesūs, keletas iš jų šakojasi į du-tris kamienus, lajos vienodai išgenėtos, ovalo formos, tarpusavyje glaudžiasi, apatinės šakos ir priešaknio ūgliai išgenėti“, – nurodoma ekspertizę atlikusios MB „Parcos“ akte, kurį pasirašo nepriklausomi želdynų ir želdinių ekspertai, ekspertizės vadovas Giedrius Bujokas ir ekspertė Augustė Bujokaitė.

Balandžio 13 d. kaštonus apžiūrėję specialistai pabrėžia, jog šiltuoju metų laiku medžiai sukuria pavėsio zonas greta pėsčiųjų tako, tarnauja kaip perimvietės vietinėms paukščių rūšims, taip pat želdiniai formuoja Kovo 11-osios g. perimetrinį apželdinimą lapuočiais medžiais, pridengia toliau esančių pastatų fasadus nuo gatvės.

Iki šiol šie kaštonai tarnavo ir kaip apsauga darželinukams – ne tik slopino gatvės triukšmą, bet ir saugojo kieme žaidžiančius vaikus nuo automobilių išmetamų teršalų, nes „Žiogelis“ yra palyginti arti judrios gatvės.  

Želdinių būklę įvertinę MB „Parcos“ specialistai rekomendavo savivaldybei atlikti kasmetinę medžių priežiūrą, šakų genėjimą/ retinimą, o planuojant gatvės ar pėsčiųjų takų remonto ir plėtros darbus, stengtis medžius išsaugoti ir šalinti juos tik kraštutiniu atveju. Tačiau vietos politikai specialistų nesiklauso, todėl kaštonus pjaus. Nes, jų įsitikinimu, bet kokie „pokyčiai suartina“... 

„Šilalės rajono savivaldybės administracija Šilalės mieste, Kovo 11-osios g. atkarpoje nuo sankryžos su Dionizo Poškos g., iki įvažiavimo į daugiabučio namo Kovo 11-osios g. 26 kiemą, planuoja įrengti 40 naujų automobilių stovėjimo vietų. Techninio projekto sprendinių įgyvendinimui trukdo 31 medis“, – paskelbė savivaldybė. 

Reikia manyti, ir po šios laik­raščio informacijos meras į mū­šį pakels savo sekėjų „sunkiąją artileriją“, standartiškai paklausdamas, „ar tikrai manote, kad aikštelės nereikia“?.. Bet ir taip aišku, kad jos ne tik reikia, ji yra būtina, tik štai klausimas yra visiškai kitas: kodėl užsakovai, šiuo atveju rajono valdžia, neduoda užduoties projekto rengėjams rasti būdų išsaugoti bent vieną kitą medį. Tuo labiau, jog pavyzdžių, kad ne visos savivaldybės nueina lengviausiu keliu panaikin­ti viską, kas tik tampa kliūtimi užmanymams yra – kai kurių miestų administracijos ieško būdų išsaugoti esamus medžius, net jei tai ir apsunkina projektų įgyvendinimą.

Gamtosaugininkai, ekspertai nuolat pabrėžia, kad medžių išsaugojimas turėtų būti prioritetu – ypač sveikų, brandžių, nes jie atlieka svarbią ekologinę funkciją. Tačiau netrukus Šilalės darželinukai, įrengus po jų langais automobilių stovėjimo aikštelę, galės grožėtis mašinomis, o ne žaluma...

Angelė BARTAŠEVIČIENĖ

Žydrūnės MILAŠĖS nuotr.

Taryba krauna skolų kuprą ateinančioms kartoms

Po kelių metų Šilalės savivaldybės administracija vėl grįžta prie gatvių apšvietimo modernizavimo projekto. Vakar vykusiame savivaldybės tarybos posėdyje buvo prašoma pri­tarti valdžios ir privataus subjek­to partnerystei – rajono vadovai su­ma­nė kviestis investuotoją, kuris sa­vo lėšomis pakeistų pasenusius šviestuvus, nutiestų požeminius ka­belius ir įrengtų nuotolinio ap­švie­­timo valdymo sistemas. O tai, kad 3,9 mln. eurų investicija per 15 me­tų išaugs iki 6,4 mln. Eur, sa­vi­val­dybės vadovų visiškai ne­gąs­dina.

Daiva BARTKIENĖ

Tęsinį skaitykite „Šilalės artojo“ Nr. 39

Ukrainos ugniagesiams nuvežta dar viena siunta

Prasidėjus Rusijos karui prieš Ukrainą, ne­daug kas gal­vojo, kad jis truks taip ilgai. Todėl gal ir nieko keisto, kad per tuos kelis karo me­tus norinčiųjų padėti uk­rai­niečiams gretos ma­žėja. Analitikai labiausiai ir bai­mi­no­si ap­si­­pra­timo jausmo, tai yra to, jog karą imsime vertinti kaip kasdienybę. Tačiau tie, kurie iš arti pamato, kaip ištvermingai ukrainiečiai kaunasi už savo laisvę, ir nebū­tinai tiesiogiai fronte, yra įsitikinę, kad jei jie nepraranda optimizmo pasiekti pergalę, teisės pesimistiškai galvoti neturime ir mes, gyvendami laisvai ir saugiai.

Žydrūnė MILAŠĖ

Pašnekovų nuotr.

Tęsinį skaitykite „Šilalės artojo“ Nr. 39

Ar išvysime Vyriausybės vadovo lyderystę?

Tai turėjo būti Gintauto Paluc­ko triumfo laikas. Lietuvos social­de­­mokratų partijos (LSDP) su­va­žia­vime jis tiesiog švytėjo, nes su­gebėjo paneigti dar Antikoje su­formuluotą teiginį, kad niekas ne­gali į tą pačią upę įbristi du kartus. G. Palucko pirmasis vadovavimo LSDP laiko­tarpis tikrai nebuvo sėkmingas ir vedė prie partijos skilimo bei su­men­kusio jos populiarumo, tad ku­rį laiką jam teko slėptis už Vilijos Blin­kevičiūtės pečių. Tačiau dabar jis ne tik tvirtai perėmė LSDP vairą, bet ir užgožė Briuselį pasirinkusią savo pirmtakę. Pastaroji tik spėjo prieš kameras pasamprotauti, kad visose koalicijose būna barnių, esą reikia žiūrėti ne į juos, o į tai, ar pa­vyksta priimti sprendimus. Aki­vaiz­du, jog europarlamentarė nė ne­nu­jautė, kad labai greitai jos žodžiai įgaus kitą skambesį. O prieš tai dar laukė sekmadienio žvejyba...

G. Paluckas poilsio dienas pasirinko praleisti kartu su turtingais ir įtakingais vyrais – verslininku Tautvydu Barščiu ir Druskininkų meru Ričardu Malinaus­ku – grožėdamasis žirgais ir mėgaudamasis komercinės žvejybos malonumais. Prabangų poilsį mėgstantys politikai, kuriems, regis, labiau turėtų rūpėti vargstantys žmonės, nieko nestebina. O ir T. Barštys bei R. Malinauskas kritikams atrėžia, kad jie ne kokie „nors raupsuotieji“, tai kodėl Premjeras neturi teisės su jais leisti laisvalaikio... Iš tiesų, kodėl turėtume nurodinėti politikams, kaip jie turi ilsėtis? Kodėl net Prezidentas kišasi ir perspėja G. Palucką, nors ir pats ne be nuodėmės – Vyriausioji tarnybinės etikos komisija pripažino, jog pra­ėjusią kadenciją jis pažeidė privačių ir viešų interesų derinimo taisykles, kai kultūringai pramogavo Londone. 

Kita vertus, galbūt būtent dėl to, kad jau pats yra „nudegęs“, Prezidentas ir neliko abejingu stebėtoju. Tačiau esmė ne ta, kad aukštas pareigas užimantis politikas negali prabangiai ilsėtis. Žinoma, gali, tačiau itin svarbu, kad sugebėtų išvengti net ir regimybės, jog gali tapti pažeidžiamu per ryšius su asmenimis, kurie turi savo verslo interesų. O Premjero pavyzdys leidžia gimti sąmokslo teorijoms, ar tokie susitikimai neturi įtakos, tarkime, siūlomos mokesčių reformos turiniui.

G. Paluckas tvirtina, jog jis aiškiai skiria, kas yra reikšminga, o kur tik detalės, kurias neva bando sureikšminti žurnalistai, politologai ar opozicija. Tačiau ir praėjusioje Vyriausybėje turėjome pavyzdį, kai draugystė šeimomis su verslininkais įklampino populiarią minist­rę į skandalą ir privertė atsistatydinti.

Tad neveltui iš įtakingas pareigas už­imančių politikų reikalaujama gerokai daugiau skaidrumo ir atsakomybės, jie įsipareigoja elgtis taip, kad nekiltų abejonių dėl pažeistos priesaikos būti lygiai teisingiems visiems.

Seimui antradienį Vyriausybė pateikė mokesčių reformos projektą. Paprašytas pakomentuoti, kaip vertina siūlymus dar neskubėti ir ieškoti platesnio sutarimo, Premjeras G. Paluckas atrėžė, kad baigėsi laikas kalboms, atėjo metas priimti sprendimus. Tačiau tuoj pat pasklido ir politinių svilėsių kvapas: aidėjo aštrūs pasisakymai, o pristatant nekilnojamojo turto mokestį  buvo suduotas stiprus politinis nokdaunas, mat paaiškėjo, jog šiam projektui nepritaria net patys valdantieji – pritrūko kelių balsų.

Opozicija iš anksto buvo išsakiusi, kad balsuos prieš arba susilaikys. Premjerui neatrodė svarbu ieškoti kompromisų ar bent jau tartis, nes jis buvo užtikrintas, kad vairuoja galingą politinį buldozerį, tačiau net keturiolika valdančiosios koalicijos narių nusprendė parodyti Premjerui, kad jie neva „turi stuburą“.

Kaip teigė buvęs Premjeras Algirdas Butkevičius, beje, kažkada vadovavęs ne tik Vyriausybei, bet ir LSDP, įstatymo projektas parengtas visiškai nemokšiškai. Jam pritarė dar du kolegos iš demokratų frakcijos. Projekto nepalaikė ir septyni „Nemuno aušros“, vadovaujamos Remigijaus Žemaitaičio, frakcijos nariai bei viena socialdemokratė.

Po tokio balsavimo G. Paluckas pareikalavo „rimto pokalbio“ su R. Žemaitaičiu. Tiesa, netrukus susitvardęs, Premjeras paaiškino, kad įvyko „nereikšmingas nesusipratimas“, kurį ket­virtadienį teks ištaisyti. Į tokį pareiškimą koalicijos nariai, kurie nepalaikė įstatymo, sureagavo gana piktai, teigdami, kad nemato pagrindo keisti pozicijos, jei projektas nebus tobulinamas.

Patobulino – vakar jis jau įveikė Seimo barjerus, nekilnojamojo turto mokesčiui pritarė ir jį aršiai kritikavęs R. Žemaitaitis. Regis, mokesčių reforma ir jos priėmimas turėjo būti G. Palucko triumfo laikas, tačiau veikiau galime kalbėti apie naujo pobūdžio išbandymus. Kita vertus, jie net gali būti naudingi Premjerui, jei jis supras, kaip svarbu ugdyti išmintį bei lyderystę. Tačiau kol kas vi­si – ir Vyriausybės vadovas, ir Seimo pirmininkas, ir visa valdančioji dauguma turėtų sąžiningai pripažinti, kad dar nenuveikė nieko tokio, dėl ko piliečiai galėtų džiaugtis. Kol kas jie gyvena iš pasitikėjimo avanso. Ir vargu, ar kuriose nors net ir pačių turtingiausių asmenų privačiuose tvenkiniuose veisiasi visus norus pildančios auksinės žuvelės...

Andrius NAVICKAS,

rašytojas, filosofas

Dalis vartotojų galės pirkti elektrą visuomeniniu tarifu 

Valstybinė energetikos reguliavimo taryba (VERT) skelbia, kad šiuo metu visuomeninio tiekimo vartotojų skaičius siekia 462 tūkst. klientų, apie 80 proc. jų suvartoja mažiau nei 1 tūkst. kWh elektros per metus. Todėl Seimui pritarus, kad už valstybės nustatomą kainą elektrą iki 2030-ųjų galėtų įsigyti visi jos mažiausiai suvartojantys ir socialiai pažeidžiami gyventojai, VERT praneša, kad į visuomeninį tiekimą tokie gyventojai grįžti galės nuo birželio pradžios.

„Šilalės artojo“ inform.

Tęsinį skaitykite „Šilalės artojo“ Nr. 39

Senieji Šventai vis labiau traukia klaipėdiečius

Regis, dar visai neseniai lietuviams svarbiausia buvo žemė, o dėl kiekvieno jos lopinėlio vyko nuožmi kova net tarp artimiausių giminaičių. Nors nekilnojamasis turtas tebėra svarbus ir šiandien, visuomenės požiūris pasikeitė. Būtent apie tai kalba žadeikiškiai, kurių seniūnijoje vis dažniau kuriasi Klaipėdos gyventojai.

Į jubiliejų – su buvusių seniūnų prisiminimais

Gegužės 16-ąją žadeikiškiai skubėjo į kol kas bevardį par­ką – seniūnijos įkūrimo 30-mečio proga čia buvo sodinami medeliai bei krūmai. Parkas formuojamas greta buvusių kultūros namų, kur jau pastatytas kryžius kun. Stanislovo Pijaus Rimkaus atminimui, įkurdintas didžiulis akmuo atkurtos Lietuvos 100-mečiui. 

„Prieš metus suformavome ta­kus, o aplink juos išrikiavome 14 lauko riedulių – tiek, kiek turime kaimų. Ateityje kažkaip juos pažymėsime, o dabar prie jų pasodinome po hortenziją“, – sako Žadeikių seniūnijos seniūnas Faustas Meiženis.

Į seniūnijos 30-mečio medžių sodinimo šventę seniūnas kvietė ne tik buvusius seniūnus, o ir dabartinius bei buvusius rajono vadovus. Tiesa, atvyko vienintelis savivaldybės tarybos narys Raimundas Vaitiekus. Susibūrime dalyvavo ir pirmoji Žadeikių seniūnė Zosė Herulcienė su sutuoktiniu Mėčiumi. 

„Tais anais laikais dirbau apylinkės buhaltere, o kai reikėjo­ seniūno, niekas manęs per daug ir neklausė – išrinko, ir būk. Paskyrė, o kaip dirbti, nebuvo­ aišku, tad seniūnija pustrečių­ metų buvo mūsų namuose, tik vėliau buvusiuose kultūros na­muose ėmėme kurtis: iš Kvėdarnos parsivežėm stalą, porą kėdžių. Buvau pasodinta prie tuščio stalo tiesiogine to žodžio prasme. Neturėjome jokio automobilio, nekursavo autobusai, yra tekę žvyrkeliu į Šilalę ir pėsčiomis kulniuoti, ir dviratį minti. Vežiodavau glėbius įvairiausių dokumentų, nes anuomet turėjome apie 1100 gyventojų, kurie reikalų nestokojo“, – prisimindama penkerių metų vadovavimą Žadeikių seniūnijai pasakoja Z. Herulcienė.

Iš jos Žadeikių seniūnijos vairą perėmė Vytautas Katauskis, vadovavęs net 14 metų.

„Pasirinkau politiką, nes supratau, kad, norint įgyvendinti nusimatytus tikslus, būtina imtis ryžtingesnių sprendimų. Tapau Žadeikių seniūnu kaip tik tada, kai Lietuva stojo į Europos Sąjungą, kai ūkininkus pasiekė pirmosios išmokos, todėl reikėjo išmanyti žemėlapius, mokytis deklaruoti pasėlius. Gyvenimas sudėliojo taip, kad sutapo ir mano poreikiai padėti žmonėms, ir rajono valdžios sprendimas, kad būtų kas jiems padeda. Deja, buvo daug nesusikalbėjimo – matininkai, kiti atsakingi specialistai negebėdavo bendrauti su eiliniais kaimo žmonėmis, buvau tas, kuris padėdavo rasti bendrą kalbą, kažkaip sekėsi paaiškinti žmogui, ką nomenklatūrine kalba bando pasakyti specialistai“, – prisimena V. Katauskis, gyventojų ypatingai vertintas už supratingumą ir kompetenciją.

Buvęs seniūnas mena, kokia gausi ir darni anuomet buvo Žadeikių bendruome­nė: veikė didelė mokykla, vaikai turėjo tiek mėgstamos veiklos, kad jų išvykoms tekdavo ieškoti dides­nių autobusų, o ir saviveiklininkų Žadeikiuose ne­trūk­davo.

„Retai kada reikė­jo samdyti muzikan­tų, nes visada atsi­rasdavo iš vietinių.­ Buvo daug šeimų, kuriose grodavo bent keli nariai, teko or­ganizuoti ka­pelų­ šventę vien tik iš žadeikiškių – susirinko 12 kapelų. O į vakarones, kurias rengdavome kultūros­ namuose, visada ateidavo 120-130 žmonių, augo ir poreikis kviestis jau ne rajono, o šalies „žvaigždutes“. Gaila, kad viskas nyksta – nebeliko mokyk­los, jaunimo, muzikantų nebėra, net kultūros specialisto ir to niekas neskiria. Kita vertus, nebėra ir probleminių šeimų, liko gyventi tik senieji žadeikiškiai. Ir bene smagiausia, jog į šį kaimą pradeda atvažiuoti naujakuriai iš Klaipėdos“, – sako V. Katauskis.

Pasak jo, džiugina, kad tuščių sodybų mažėja ne tik gyvenvietės centre, o ir atokesnėse vietose – jas perka Klaipėdos gyventojai. Anot Vytauto, Žadeikius pamėgo uostamiesčio gydytojai, menininkai, kuriems nuvažiuoti į darbą užtrunka kiek ilgiau nei pusvalandį. 

Beje, darbo Klaipėdoje­ vis­ daž­niau dairosi ne tik kvė­darniš­kiai ir ža­deikiškiai, o ir traksėdiškiai.

Be to, Žadeikių krašte yra nemažai stiprių ūkininkų, daugiau nei pusė jų teikia ekologinio ūkio deklaracijas.

V. Katauskis kukliai prisipažįsta, jog žmonės jį vis dar atsimena.

„Būna, kad man nepažįsta­mas­ jaunas žmogus sako: „Sveikas, seniūne“. Tada ir paaiškėja, kad tai – buvęs žadei­kiškis vaikas, kuris užaugo man dirbant seniūnu. Tokie at­vejai glosto širdį ir, naudodamasis proga, kiekvienam buvusiam ar dabartiniam žadeikiškiui noriu pasakyti ačiū“, – tikina V. Katauskis.

Dabartinis seniūnas F. Meiženis Žadeikiuose dirba jau aštuonerius metus. Pasak jo, gyvenvietė po truputį tvarkosi, gerėja jos infrastruktūra. Štai netrukus kelias Žadeikiai-Palokystis turėtų pasidengti asfaltu, o juo nuo Žadeikių iki automagistralės – vos du kilometrai. Šiuo metu tenka važinėti žvyrkeliu arba rinktis kelią per Kvėdarną. 

Jubiliejui – medelių sodinimo akcija

Ąžuoliukų sodinimo šventėje dalyvavo ir Prapymo seniūnaitis Alvydas Paliakas, Padvarninkų seniūnaitis Alvydas Žiogas bei Palokysčio seniūnaitis Arvydas Luganeckas. Visiems jiems seniūnas įteikė po žaliaskarės sodinuką, kuriuos jie dar tą patį vakarą pasodino garbingiausioje savo seniūnaitijos vietoje.

„Mūsų seniūnas yra tikras racionalizatorius – niekur nerasi, kad seniūnija būtų paženk­linta informaciniais ženklais, o pas mus jie yra. Negana to, užrašai atsirado ir seniūnaitijose, paženklintos visos kaimo kapinaitės, vandens telkiniai. Kiek­vienoje seniūnaitijoje jau yra pradėta formuoti tarsi atskira administracinė aikštelė: pastatyti suolai, įrengtas stovas vėliavai, įtaisyta informacinė lenta, greta kurios pasodinta po dvi hortenzijas, o nuo šiol tas vietas puoš ir eglaitės, netrukus turėtų atsirasti ir po pavėsinę“, – giria seniūnijos vadovą seniūnaičiai.

Pasirodo, tokie „cent­rai“ įrengti gyventojų patogumui, kad jiems nereikėtų toli eiti gie­doti valstybės himno liepos 6-ąją, kad galėtų papuošti eglutę Kalėdoms ir pan. 

F. Meiženiui malonu, kad tokią jo ini­ciatyvą žadeikiškių bendruomenės palaiko, pavyzdžiui, Šeručių kaimo gyventojai panašią­ aikštelę įsirengė patys.

„Buvo apmaudu, kad žmonės net nežino mū­sų kaimo pa­vadini­mo, tad sugalvojome, kad palei pagrindinį kelią būtų naudinga pastatyti ženk­lą. Tvarkant lauko kelią, išdygo šis gražuolis akmuo, kurį vėliau­ papuošėme užrašu, o seniūnas pasirū­pino vėliava bei ­stovu“, – džiaugiasi­ savo pačių iniciatyva Šeručių gyventojai, tarp kurių – ir naujakuriai iš Šiaulių.

„Seniūno darbas­ yra tarsi ūkvedžio – tik spėk galvoti, suktis, o man svarbu ne tik patogus gyvenimas, bet ir identitetas, lietuvybės, tapatybės išsaugo­jimas. To­dėl noriu­ paženk­linti viską, kas vertin­ga – juk po kurio laiko daugelis gali nebežinoti, nei kokios kapinės kur yra, nei koks kaimas ar pi­lia­­kalnis. Seniūnija­ traukiasi, mažėja – dabar belikę apie 650 gyventojų, bet gali ateiti ir toks laikas, kai mažesniuose kaimuose jų visai nebeliks. Nepai­sant to, žvelgiu į ateitį su optimizmu­ ir noriu dar šiais metais seniūnaitijų­ cent­ruose pastatyti pavėsi­nes, Prapymo kaime įrengti gatvės apšvietimą, dar norėtųsi sutvarkyti buvusios mokyklos stadioną, įveik­­linti mokyk­los­ ant­rąjį aukštą. Bet čia jau tolimesni planai, kuriems reikia rajono savivaldy­bės­ sprendimų, o ne vien seniūno sumanymų“, – apie planuojamus ir jau nuveiktus darbus pasakoja F. Meiženis.

Seniūnas didžiuojasi, kad pernai pavyko atnaujinti šešias koplytėles ar kop­lytstulpius ir dėkoja talkininkui Vladui Herulcui – bendromis pastangomis įrengtos kapinių lentelės, seniūnijų riboženkliai, atsirado net upelių pavadinimų lentelės.

„Vienas nieko negalėčiau įgyvendinti, todėl didžiuojuosi tais, kurie palaiko iniciatyvas garsinti Žadeikių vardą, įprasminti ir įamžinti žadeikiškių atminimą. Daugelis mūsų upelių pavadinimų nebežino, vadina juos kanalais, nedaug kas mena ir senųjų kapinaičių vardus, o apie tai, kas jose palaidota, galėtų pasakyti nebent istorikai. Smagu, kad vietos gyventojai vis dar vadina save Šventų krašto žmonėmis. Kalbama, kad čia buvę keturi dvarai, jų atminimas išsaugotas Žadeikių herbe, o buvę dvarininkai ilsisi Ievoniškių kapinaitėse“, – tikina F. Meiženis.

Jis į darbą kasdien važinėja iš Telšių, nors iš dalies ir galėtų save vadinti šilališkiu, mat jo tėvo šaknys – Palentinyje. 2017-aisiais pradėjęs dirbti Žadeikių seniūnu, dar atsimena, kokia klaidi jam tąsyk atrodė ši vietovė, nors dabar, kaip pats sako, jau žino kiekvieną kupstą.

„Žadeikiškiai yra išskirtinai darbštūs ir tvarkingi žmonės, matyt, ne be reikalo būtent Žadeikiuose registruota daugiausiai ekologinių ūkių rajone. Vietiniai juokauja, kad pirmoji seniūnė Zosė seniūniją įkūrė, seniūnas Vytautas pasirūpino ūkininkų veikla, o Faustas užsiima idėjiniais dalykais“, – linksmai seniūnijos gyvenimo 30-metį apibendrina F. Meiženis.

V. Katauskis jam pritaria, jog išties žadeikiškiai yra labai imlūs naujovėms, lengvai pasiduodantys geroms idėjoms, tad gal dėl to čia vietos gyventojai be paskatinimo ėmė kuoptis, tvarkyti savo aplinką­ ir taip gyvena iki­ šiol – Žadeikiai neabejoti­nai yra vie­na gra­žiausiai be­sitvarkančių gyvenviečių Šilalės krašte.

Nepaisant mažėjančios bend­ruomenės, Žadeikiuose vis atsiranda­ naujų iniciatyvų, pavyzdžiui, Gražvyda Kara­levičienė sumanė įkurti senjorų dienos cent­rą „Šventai“, jos dėka per Žadeikių seniūniją vinguriuoja piligrimų takas, Vytautas Būdvytis vadovauja įmonei „Lank­melita“, kuri garsina Šilalę, Ind­ra Pudžemytė „vairuoja“ asociaciją „Žadeikių sūkurys“, kuri įrengė treniruoklių aikštelę. Taip pat čia maždaug prieš metus duris atvėrė Žadeikių grupinio gyvenimo namai bei socialinės dirbtuvės „Skoniukas“, aktyvūs Trečiojo amžiaus universiteto lankytojai ir kt.

Šventų kaimui Žadeikių pavadinimas buvo suteiktas 1927 m. liepos 28 d. Seniūnijos teritorijoje yra išlikę senieji kaimai Šventai, Alkupis, Palokystalis ir Ievoniškiai, kur kadaise stovėjusi bažnyčia. Visa seniūnija apima maždaug 6040 hektarų plotą, kuriame dabar išsidėstę 14 kaimų: Alkupis, Dulkių Laukas, Girininkai, Ievoniškiai, Klabai, Kuliškiai, Mikūlės, Padvarninkai, Paymėžis, Palokystis, Prapymas, Šaukliškė, Šeručiai, Žadeikiai. Tad seniūnui F. Meiženiui kilo idėja sukurti Žadeikiams herbą, kuris visus šiuos faktus įprasmintų. Herbe pavaizduotas žalias trikalnis, ąžuolas ir kryžius kaip vientisa figūra, kuri geriausiai simbolizuoja šios gyvenvietės kilmę, ankstesnį vietovės (Šventai) pavadinimą ir pirmąją senosios Laukuvos (Ievoniškių) bažnyčią. Žalia spalva pasirinkta dėl apylinkėse esančių miškų, kurių masyvai užima net 3800 ha, o ąžuolas dar nuo pagonybės laikų labai gerbtinas medis. Herbą Žadeikiams sukūrė dailininkas Rolandas Rimkūnas, o LR Prezidento dekretu jis patvirtintas 2019 m. sausio 31 d.

Žydrūnė MILAŠĖ

AUTORĖS nuotr.

 

Vaikų diena – mažųjų džiaugsmui ir teisių svarbai

Gegužės 16-oji Lietuvoje minima kaip Vaikų diena – tai ypatinga proga atkreipti dėmesį į mažųjų gerovę, jų teises, ugdymo svarbą bei kasdie­nius džiaugsmus.

Šilalės Dariaus ir Girėno progimnazijoje Vaikų dieną buvo organizuojamos netradicinės pamokos: lietuvių k. mokytojos Danguolės Šniaukštienės vadovaujami penktokai ir šeštokai atliko kūrybines užduotis, susijusias su skaitytais kūriniais. Penktokai iš senų žurnalų ir laikraščių kūrė paveikslus, kuriuose vaizdavo pasirinktą sceną iš lietuvių liaudies pasakos „Eglė žalčių karalienė“. Mokiniai stengėsi parodyti įsimintiniausias kūrinio akimirkas – Eglės susitikimą su Žalčiu, jų gyvenimą po vandeniu ar vaikų pavirtimą medžiais. Šeštokai kūrė koliažus pagal L. Kerolio kūrinį „Alisa Veidrodžio karalystėje“ – vaizdavo keistus veikėjus bei stebuklingas vietas. Tokia veikla padėjo vaikams geriau suprasti kūrinius ir kūrybiškai išreikšti savo mintis. Mokytoja Lineta Dargienė pakvietė mokinius į pabėgimų kambarį lietuvių kalbos tematika – kol jie neišsprendė užduočių, lituanistinių galvosūkių ir nesurado pagal užuominas rakto, tol neišsilaisvino. 8a ir 8b klasių mokiniai, vadovaujami mokytojos Zitos Kasiliauskienės, per lietuvių k. pamokas susirungė viktorinoje.

Dailės pamokoje vaikai kūrė spalvingus plakatus, tapybai naudojo akrilinius dažus, kuriais tapė ant pirštų ir dėjo širdelės formos antspaudą, užrašė savo vardą. Į plakato kūrybą įsitraukė ir klasės auklėtoja Vaida Petraitytė. Per istorijos pamoką 8c klasės mokiniai piešė istorinių asmenybių šaržus, penktokai sveikino savo draugus su Vaiko diena naudodami savo sukurtus slaptaraščius, o 6a ir 6d klasių mokiniai piešė pasirinkto Lietuvos etnografinio regiono tautinius kostiumus. 7b klasė ugdymo karjerai pamokoje žaidė kūrybinį – strateginį „Išlikimo“ žaidimą ir aiškinosi, kokios profesijos ir amžiaus asmenys galėtų susiburti, kurdami naują visuomenę, įvykus katastrofai Žemėje. Visi septintokai matematikos pamokų metu sprendė matematines šaradas, pateiktas naudojant Quizizz prog­ramą. Tokia netradicinė pamoka leido pasitikrinti savo žinias. 6 e klasė kartu su mokytoja Loreta Kėbliene per anglų kalbos pamoką žaidė žaidimą su šokio elementais. Biologijos mokytoja Živilė Lietuvninkė į pamokas pakvietė jaunimo organizacijų asociacijos ,,Apskritasis stalas“ darbuotojus, kurie pristatė savo veiklą, su mokiniais žaidė kūrybiškus žaidimus.

Vaikų diena – tai ne tik linksma šventė su balionais, piešiniais ir žaidimais, bet ir priminimas suaugusiesiems: kiek­vienas vaikas turi teisę į meilę, rūpestį, išsilavinimą, sveiką aplinką, o svarbiausia – į saugią ir laimingą vaikystę. Ši diena tampa proga kalbėti apie tai, su kokiais iššūkiais susiduria vaikai: smurtas artimoje aplinkoje, patyčios, psichologinė įtampa, socialinė atskirtis. Tai ir kvietimas visuomenei susimąstyti, ar kiekvienas vaikas jaučiasi saugus, mylimas ir svarbus? Juk kiekvieno mūsų žvilgsnis, žodis, pagalba ar apkabinimas gali pakeisti mažo žmogaus pasaulį. Todėl nepamirškime – vaikai mus stebi, mokosi iš mūsų, o mes esame atsakingi už tai, kokią vaikystę jie prisimins.

Zita KASILIAUSKIENĖ

Šilalės Dariaus ir Girėno progimnazijos lietuvių kalbos ir literatūros mokytoja metodininkė

Dirbtinis intelektas: galimybės ir naujausios tendencijos

Pajūrio Stanislovo Biržiškio gimnazijos anglų kalbos vyr. mokytoja Rita Štėrienė, pra­dinio ugdymo mokytoja metodininkė Dana Dainauskienė, matematikos mokytoja me­todininkė Ingrida Kurmytė ir lietuvių kalbos vyr. mokytoja Jurgita Girčienė dalyvavo tarptautiniuose Teacher Aca­demy organizuojamuose kvalifikacijos tobulinimo kursuose „There’s an AI for That” Florencijoje, Italijoje. Tai buvo ne tik gilus panirimas į dirbtinio intelekto pasaulį, bet ir įkvepianti kultūrinė kelionė.

Galimybių pasisemti tarptau­tinės pa­tirties suteikė įgyvendinamas prog­ra­mos „Erasmus+“ KA122 mobilumo pro­jek­tas, mokymų metu dalyviai analizavo, kaip dirbtinis intelektas keičia švietimo, kūrybos ir kasdienio gyvenimo sritis, susipažino su įvairiomis jo priemonėmis, palengvinančiomis darbą, skatinančiomis kūrybiškumą bei efektyvinančiomis komunikaciją. Dalyviai dirbo komandose, dalinosi patirtimis su kitų šalių pedagogais iš Airijos, Austrijos, Šveicarijos, Estijos, Vengrijos, Vokietijos. Visi kūrė savo projektus – nuo pamokų planavimo iki interaktyvių užduočių generavimo.

Florencija paliko neišdildomą įspūdį: nuostabi architektūra, meno šedevrai, skanus maistas ir nepakartojama Renesanso dvasia. Užteko laiko ir aplankyti žymiausius objektus: Švč. Mergelės Marijos Gėlių katedrą, Uffizi galeriją – Italijos dailės muziejų, seniausią Europoje akmeninį uždarųjų skliautų segmentinį arkinį tiltą Pontė Vekijo ir, žinoma, Mikelandželo „Dovydą“. Kiekviena gatvelė Florencijoje alsuoja istorija ir įkvėpimu. 

Grįžome su naujomis žiniomis, idėjomis ir noru jas praktiškai taikyti ugdymo procese. 

Dirbtinis intelektas nėra ateitis – jis jau čia, svarbiausia – juo naudotis atsakingai bei kūrybiškai.

Jurgita GIRČIENĖ 

Pajūrio Stanislovo Biržiškio gimnazijos lietuvių kalbos vyr. mokytoja

AUTORĖS nuotr.

Samaningais takais žygiavo ir pajūriškiai 

Gegužės 17 d., minint Partizanų pagerbimo, kariuomenės ir visuomenės vienybės dieną, 14 Pajūrio 710 kuopos jaunųjų šaulių dalyvavo pėsčiųjų žygyje „Samaningi kilometrai“, kuris vyko Pagramančio regioniniame par­ke. Šiuo žygiu ne tik paminėta svarbi Lietuvos istorijos data, bet ir stiprintas pilietiškumas, bendrystė bei pagarba kovoju­siems už Tėvynės laisvę.

Vienas iš svarbiausių žygio momentų įvyko Lakštingalų slėnyje, kur Raimondas Matemaitis, Tauragės tremties ir rezistencijos muziejaus vadovas, žygeiviams papasakojo apie partizanų kovas šiame krašte. Jo įžvalgos padėjo geriau suprasti to meto įvykius ir drąsą žmonių, pasirinkusių kovos kelią dėl Lietuvos laisvės.

Tokie žygiai ugdo patriotiškumą, skatina domėtis šalies istorija bei puoselėti vertybes, kuriomis gyveno kovotojai už laisvę. 

Jaunieji šauliai dėkoja Pajūrio 710 kuopos jaunųjų šaulių vadui Algimantui Dragūnui ir Pajūrio Stanislovo Biržiškio gimnazijos administracijai už suteiktą galimybę patirti naujų pojūčių, pažinti istoriją ir suprasti jos reikšmę.

Augustė KOVALIOVAITĖ

Pajūrio 710 kuopos jaunoji šaulė

Algimanto DRAGŪNO nuotr.

Klaipėdos dramos teatro repertuaras

Gegužės 24 d., 18.30 val. „TheATRIUM“ tarptautinė programa pagal Franzą Kafką | Kyiv Academic Drama Theater on Podil | Ukraina
PROCESAS
Rež. David Petrosyan

Ar procesas progresuoja? Nežino nei jis, nei žiūrovai. Teismo sprendimas taip pat nežinomas, tačiau Josefas K. jaučia, kad jo laikas senka. Viskas pavirto beprasmišku lėkimu bandant išsiaiškinti paslaptingą nuosprendį. Galiausiai jis suvokia: jo gyvenimas niekada jam nepriklausė.

Paskutinius gyvenimo metus Josefas K. praleidžia nuolatinėje įtampoje dėl teisminio proceso, apie kurį niekas nieko nežino. Net teisėjai, nagrinėjantys jo bylą, negali pasakyti, kuo jis kaltinamas. Jis kaltas, nes šiame gyvenime kiekvienas gali būti kaltas dėl kažko ir to pakanka.

Pirkti bilietus: https://kdt.lt/renginiai/procesas-ukraina/?first=9ec815dc-f908-44a1-84cd-9999be6114c9

Gegužės 28 d., 18.30 val. „TheATRIUM“ tarptautinė programa Kulunka Teatro | Ispanija
AMŽINAI
Rež. Iñaki Rikarte

„Amžinai“ – tai istorija apie šeimą, kuri vis labiau tolsta nuo savo svajonių gyvenimo. Su humoru ir ironija spektaklis atskleidžia meilės prieštaringumą, nagrinėja tėvystės, vaikų auklėjimo, negalios, perdėtos globos, seksualumo ir smurto temas. Veiksmui besivystant ant besisukančios platformos, pasitelkiant intensyvią kinematografišką kalbą, „Amžinai“ tampa karusele – gyvenimo apžvalgos ratu. Tačiau kartu tai ir spiralė, kuri su kiekvienu apsisukimu vis giliau smelkiasi į veikėjų skausmą. Kiek giliai visą šeimą gali nugramzdinti tarpusavio ryšio nebuvimas?

Pirkti bilietus: https://kdt.lt/renginiai/amzinai-ispanija/?first=9eb01afb-d02c-4d5e-8cfb-e28fc1ad5893

Birželio 7 d., 18.30 val. „TheATRIUM“ tarptautinė programa pagal tikrus įvykius | Théâtre de la Brèche | Prancūzija
Spektaklis bus rodomas Klaipėdos kultūros centre „Žvejų rūmai“
LEVIATANAS
Rež. Lorraine de Sagazan

Šiame spektaklyje Lorraine de Sagazan pasitelkia teatrą kaip alternatyvią erdvę, kurioje kvestionuoja teisingumo sistemos veikimą, jos spragas ir galimas alternatyvas. Leviatanas – dviprasmiška biblinė figūra, milžiniškas filosofinis ir literatūrinis palikimas, kuris kelia klausimą, kas iš tiesų yra pabaisa?

Spektaklis kritiškai žvelgia į teisės sampratos konstravimą, jos struktūrą, valdžios turėjimą ir vadinamąjį teisėtą smurtą. Pasitelkiant įvairius raiškos būdus, siekiama sugriauti įprastas tiesas ir peržengti ribas tarp gėrio ir blogio.

Pirkti bilietus: https://kdt.lt/renginiai/leviatanas/?first=9ea25e03-151b-4bf9-a820-471e3a0452ee

Birželio 12 d., 18.30 val. „TheATRIUM“ tarptautinė programa Wrocławski Teatr Pantomimy im. Henryka Tomaszewskiego Wroclaw Mime Theatre | Lenkija
VAKARO NEJAUKA
Rež. Małgorzata Wdowik

Spektaklis, sukurtas pagal Marieke Lucas Rijneveld knygą „Vakaro nejauka“ – tai vizualus pasakojimas apie netektį ir jos kaupimąsi kūne bei vaizduotėje. Apie bandymą susidurti su tragedija, įkalinančia dešimtmetę veikėją ir jos artimuosius gedulo persmelktame pasaulyje. Apie poreikį atrasti prasmę mirtyje. Taip pat tai istorija apie brendimą ir vaikystės pabaigą.

Pasaulyje, kuriame karaliauja amžina žiema ir veriantis šaltis, klesti maginis mąstymas, burtai ir maldos. Visa tai regime mergaitės, žengiančios į paauglystę, akimis. Ji vienu metu yra ir įvykių stebėtoja, ir pasakotoja, ir fantazijų kūrėja – ji saugo atsiminimus apie tragediją, grumiasi su kaltės jausmu bei atsakomybe už tėvus, kovoja su vidinės tuštumos skausmu.

Pirkti bilietus: https://kdt.lt/renginiai/vakaro-nejauka-lenkija/?first=9ee45c6d-5f8a-4281-9615-3d946644d445

Daugiau informacijos www.kdt.lt

Prenumeruoti šį RSS naujienų kanalą