Kapitalinis remontas daugiabutyje – tik pagal projektą ir pritarus gyventojams

Vasarą nemažai daugiabučių gyventojų ima remontuoti savo būstus. Tačiau, siekdamas didesnio komforto, buto šeimininkas neretai pamiršta dėl numatytų darbų pasitarti su kitais namo gyventojais. Apie planuojamą kapitalinį remontą neinformuoti ir jam nepritarę kaimynai tuomet ne tik dėl keliamo triukšmo ir dulkių, bet ir nerimaudami dėl galimų neigiamų pasekmių visam namui atsakymų ieško valstybinėse institucijose.

Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos (VTPSI) specialistams gana dažnai tenka spręsti gyventojų ginčus dėl darbų butuose, aiškinti, kokie reikalavimai taikomi tokiais atvejais, kokius dokumentus privalo turėti darbus pradedantis buto ar kitų namo patalpų savininkas ir kas gresia jais laiku nepasirūpinus. 

Statybą leidžiantis doku­men­­tas (SLD) – savivaldybės administracijos rašytinis pritari­mas kapitalinio remon­to pro­jek­tui – privalomas tik tuo atveju, jei, atliekant remontą, keičiama daugiabučio išvaizda. Ir tai tik tada, jei daugiabutis yra mieste, konservacinio prioriteto ar komp­leksinėje saugomoje te­­ri­torijoje, kultūros paveldo ob­jekto teritorijoje, kultūros paveldo vietovėje. Jeigu pastato fasade neužtaisomos esamos angos ar nedaromos naujos, neatliekami kiti pastato išorės išvaizdą pakeičiantys darbai, kapitaliniam remontui teisėtai atlikti užtenka nustatyta tvarka parengto kapitalinio remonto projekto ir daugumos butų bei kitų pastato patalpų savininkų sutikimo.

Kapitaliniam remontui priskiriami tokie statybos darbai, kuriais pertvarkomos pa­s­tato laikančiosios konst­rukcijos. Laikoma, kad statinio laikančiosios konstrukcijos pertvarkomos, kai jos stip­rinamos (išskyrus esamų angų užtaisymą), silpninamos, pakeičiamos (iš dalies ar visos) to paties ar kito tipo laikančiosiomis konstrukcijomis. Norint pertvarkyti bute esančias pastato laikančiąsias konstrukcijas, privaloma parengti kapitalinio remonto projektą. Jame turi būti įvertinta esamų konstrukcijų būk­lė, kitose pastato dalyse atlikti konstrukciniai pakeitimai, planuojamų atlikti darbų galima įtaka konstrukcijų laikomajai galiai bei pastato pas­tovumui. Kai kuriais atvejais projektą rengti būtų tikslinga tik atlikus statinio bend­rąją ar dalinę ekspertizę. O jei namas priskirtinas ypatingų statinių kategorijai, visada privaloma kapitalinio remonto projekto ekspertizė.

Pastato laikančiosios konst­rukcijos yra bendrojo naudojimo objektai. Pagal Civilinį kodeksą bet kokiems veiksmams, darantiems įtaką pastato bend­rojo naudojimo ob­jektams, atlikti reikalingas teisės aktų nustatyta tvarka daugumos namo butų bei kitų patalpų savininkų sutikimas. Namo gyventojai, tik susipažinę su už laikančiųjų konst­rukcijų pertvarkymo sprendinius atsakomybę prisiėmusių kvalifikuotų projektuotojų pa­sirašytu projektu, turėtų ap­sispręsti, ar duoti sutikimą atlikti jame numatytus darbus. 

Ir pagal projektą, bet netinkamai statybininkų at­liekami darbai taip pat gali pridaryti bėdos. Dėl to reikalaujama, jog neypatingo statinio kapitalinio remonto darbams vadovautų tam tik­rus kvalifikacinius reikalavimus atitinkantis statybos inžinierius, o ypatingo – tik nustatyta tvarka atestuotas statybos darbų vadovas.

Norint daugiabučiame pašalinti nelaikančiąją konst­rukciją ar jos dalį, ne­rei­kia nei daugumos gy­ventojų sutikimo, nei pro­jek­to. Tačiau bet kokie statybos darbai turi būti atliekami taip, kad nekeltų pavojaus namo stabilumui, o triukšmas, dulkės ir kiti pašaliniai veiksniai – neigiamo poveikio kitų namo patalpų savininkams. Kaimynams kilus abejonių dėl galimai grėsmę keliančių remonto darbų, pir­miausia reikėtų kreiptis į namo techninį prižiūrėtoją. Šiam neatliekant ar netinka­mai atliekant pareigas, – į statinių naudojimo priežiūrą vykdančią savivaldybės ad­ministraciją. Jeigu turima pagrįstų įtarimų, jog kapitalinio remonto darbai vykdomi neteisėtai ar/ir kelia grėsmę namo pastovumui bei žmonių saugumui, reikėtų pranešti VTPSI teritoriniam sky­riui. Pa­­reigūnai atliks patikrinimą ir, jei nustatys pažeidimų, pa­reikalaus iš buto savininko juos pašalinti bei taikys įstatymų numatytas sankcijas. 

Už statybos darbų atlikimą, neturint teisės aktų nustatytų privalomųjų dokumentų statybos darbams pradėti (išskyrus SLD), skiriama bauda nuo 289 iki 868 eurų.

Vida ALIUKONIENĖ

Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos

prie Aplinkos ministerijos vyriausioji specialistė

 

Atnaujinta Antradienis, 02 rugpjūčio 2016 08:43