Dovana valdžiai - neveikli Etikos komisija
Nuo praėjusio spalio praktiškai nebeveikia savivaldybės tarybos Etikos komisija. Jai vadovavęs „tvarkietis“ Tadas Bartkus pareiškė negalintis vykdyti Vietos savivaldos įstatymo reikalavimų ir paprašė atšaukti jį iš Etikos komisijos pirmininko pareigų. Tokia padėtis, atrodo, labai patinka rajono valdžiai, nes merą remianti dauguma paskutiniame praėjusių metų tarybos posėdyje balsuoti už pirmininko atsistatydinimą nepanoro.
Pasijuto ignoruojamas
Prašymą atšaukti iš Etikos komisijos pirmininko pareigų T. Bartkus parašė spalio viduryje. Elektroniniu paštu išsiuntęs jį rajono merui Jonui Gudauskui, vienintelės opozicinės partijos taryboje atstovas laukė, kol šis klausimas bus įtrauktas į posėdžio darbotvarkę. Laukti teko ilgai, nes meras tvirtino prašymo negavęs. T. Bartkui teko dar kartą siųsti raštą į savivaldybę, šįkart - tarybos sekretorei.
Bene aktyviausiai šioje kadencijoje dirbantis miškininkas T. Bartkus tikina, kad jo atsistatydinimo priežastis nėra pernelyg didelis užimtumas, nors Vietos savivaldos įstatymas reikalauja Etikos komisijos posėdžius kviesti ne rečiau kaip kartą per mėnesį. Daug didesnė problema, jo nuomone, yra komisijos narių priešiškumas bei nenoras dirbti. Kai kurie komisijos nariai, pavyzdžiui, Jonas Šedbaras, nėra dalyvavę nė viename posėdyje, o Teresė Ūksienė atėjo tik į kelis pirmuosius. Šią priežastį T. Bartkus nurodė ir merui pateiktame prašyme.
„Nors Etikos komisija pagal įstatymą priklauso opozicijai, meras į ją deleguoja sau palankius visuomenininkus bei tarybos narius. Dėl to iš opozicijos aš ten esu vienas ir, kai reikia svarstyti kokį nors klausimą, palaikymo nesulaukiu. Bet ir tai dar ne vienintelė priežastis, dėl kurios atsistatydinu. Kur kas svarbiau, jog šios komisijos sprendimai jokios įtakos tarybai neturi - dirbame tuščiai. Todėl neverta gaišti laiko“, - mano T. Bartkus.
Pasak jo, geriausias pavyzdys yra Etikos komisijos sprendimas dėl Albino Ežerskio, visus praėjusius metus beveik nedalyvavusio savivaldybės tarybos komitetų posėdžiuose. Nors komisija priėmė sprendimą, kad tarybos narys pažeidė Vietos savivaldos įstatymą, ir kreipėsi į Vyriausiąją tarnybinės etikos komisiją, jokios reakcijos nesulaukė.
„Net negalime daryti įtakos, kad posėdžių nelankantiems politikams būtų sumažintos išmokos“, - piktinasi T. Bartkus.
Jis teigia nežinantis, dėl kokių priežasčių komisijos sprendimas nebuvo skelbiamas viešai ir kodėl savivaldybėje veikiantis tarybos sekretoriatas visuomenės niekada neinformuoja apie rengiamus Etikos ar Antikorupcijos komisijos posėdžius.
„Ko gero, nenori, kad žmonės apie tai sužinotų. Nors tikrai neturėtų taip būti“, - svarsto T. Bartkus.
„Tvarkiečio“ nuomone, opozicinėje komisijoje turėtų dirbti ne mero paskirti jam lojalūs visuomenininkai, bet opozicinės partijos atstovai. Tuomet ir požiūris į darbą būtų visiškai kitoks.
Meras priežasties nesuprato?
T. Bartkaus atsistatydinimą iš Etikos komisijos pirmininko pareigų svarstė savivaldybės tarybos Kontrolės komiteto nariai. Meras J. Gudauskas jiems paaiškino, jog buvo susitikęs su Etikos komisijos nariais bei išsiaiškino, kad esą komisijos pirmininkas atsistatydina tik dėl to, jog kiekvieną mėnesį neturi ką svarstyti.
„Ar tai yra blogai, kad kultūringai elgiamės, pagal politikų etiketą? Ar dėl to pirmininkui reikia atsistatydinti? Nematau priežasties: kvorumas buvo, protokoliškai galėjo įforminti, kad posėdžiui nėra klausimų“, - filosofavo J. Gudauskas.
Kontrolės komiteto pirmininkas Algirdas Meiženis, taip pat priklausantis opozicinei partijai „Tvarka ir teisingumas“, pastebėjo, jog kai kurie tarybos nariai nesilaiko pareigos lankyti posėdžius.
„Kur, pavyzdžiui, šiandien yra Loreta Kalnikaitė, Virginijus Noreika? Ar jie pasakė, kodėl neatvyks į posėdį? Ar yra raštas, kad negali? Būna, jog praneša, kad negali dalyvauti, o, žiūrėk, po miestą vaikščioja. Kokia čia tvarka? Keisti ją reikia!” - piktinosi A. Meiženis, kuriam atrodo, jog tvarką turi daryti posėdžius organizuojantis savivaldybės tarybos sekretoriatas. Tačiau meras galvoja, kad tai yra Etikos komisijos, galinčios siūlyti keisti tarybos darbo Reglamentą, pareiga.
Nei Kontrolės, nei Finansų, investicijų ir verslo komitetai sprendimo projektui, siūlančiam atšaukti T. Bartkų iš pareigų, nepritarė. O Finansų, investicijų ir verslo komiteto narys A. Ežerskis netgi ironiškai atsiprašė, jog neva per mažai davė darbo T. Bartkui.
„Prašymas prašymu, bet priežasčių atsistatydinti nematau“, - pareiškė A. Ežerskis, kaip ir visi kiti šio komiteto nariai, balsuojant susilaikęs.
Negali priversti dirbti
Politikų nuotaikos nepasikeitė, ir susirinkus į paskutinį praėjusių metų tarybos posėdį. Nors T. Bartkus ir kvietė kolegas į problemą pažvelgti iš teisinės pusės - priminė, kad Vietos savivaldos įstatymas nurodo, jog tarybos narys be sutikimo negali būti deleguotas į jokią komisiją, visi iki vieno valdančiosios daugumos tarybos nariai balsuojant susilaikė.
Nepadėjo ir opozicinės frakcijos pirmininko Vytauto Juciaus argumentas, kad frakcija pritaria jos nario T. Bartkaus atsistatydinimui.
T. Bartkus Etikos komisijos pirmininku buvo patvirtintas 2016 m. gegužės 7 d. Jam parašius prašymą atšaukti jį iš pareigų, komisijoje liko penki nariai. Laikinuoju pirmininku jie išsirinko Šilalės Simono Gaudėšiaus gimnazijos direktorių Stasį Norbutą. Komisijai priklauso T. Bartkaus rašte merui kaip posėdžių nelankantys minimi tarybos nariai T. Ūksienė bei J. Šedbaras, Šilalės Dariaus ir Girėno progimnazijos mokytoja Helga Gavėnaitė bei Lietuvos šaulių sąjungos Tauragės apskrities LDK Kęstučio šaulių 7-osios rinktinės Pajūrio 10-osios kuopos vadas Algimantas Dragūnas.
T. Bartkus įsitikinęs, jog nepriklausomai nuo to, koks tarybos sprendimas yra priimtas, niekas negali priversti jo daryti tai, ko nenori. Taigi nebalsuodama, kad sprendimas atleisti Etikos komisijos pirmininką iš pareigų nebūtų priimtas, valdančioji dauguma pasistengė, jog komisijos darbas ilgam būtų sustabdytas. O Etikos komisijoje nelikus opozicijos atstovo, rajono vadovai gali būti ramūs – kritikos jie nesulauks. Ir tai yra pati geriausia dovana, kurią valdžia gavo prieš praėjusias šventes...
Daiva BARTKIENĖ
Algimanto AMBROZOS nuotr.