Apleistus pastatus ketinama apmokestinti maksimaliu tarifu
Visai neseniai „Šilalės artojuje“ rašėme apie mūsų kraštą darkančius apleistus statinius („Pavojingi griuvėsiai rajonui daro gėdą“). Iš viso rajone yra virš pusšimčio kolūkius menančių buvusių fermų pastolių, sandėlių, kuro bazių, administracinių patalpų, ne tik teršiančių aplinką, gadinančių vaizdą, bet ir keliančių pavojų žmonėms.
Vakar savivaldybėje įvyko jungtinis Kaimo reikalų ir Aplinkosaugos bei komunalinio ūkio reikalų komiteto posėdis, skirtas būtent šiai problemai. Mero patarėjas Kęstutis Ačas tikino su darbo grupe apvažiavęs visas rajono seniūnijas ir susipažinęs su padėtimi. Pasak K. Ačo, nustatytiems tokių pastatų šeimininkams bus įteikti įspėjimai juos susitvarkyti arba nugriauti. Deja, didžioji dauguma apgriuvusių statinių nėra įregistruoti VĮ „Registrų centras“. Mero patarėjo teigimu, priežasčių tam yra įvairių: per maža likutinė vertė, daug savininkų (kai kuriuos pastatus yra privatizavę dešimtys fizinių asmenų), kurių dalis jau mirę, o jų paveldėtojai šio turto neperima, ir pan.
Kaip teigė savivaldybės administracijos direktorius Raimundas Vaitiekus, dalies apleistų statinių savininkai turi išsiėmę leidimus juos remontuoti. Tad kol leidimai galios, savininkų bausti negalima, nors realiai jie pastatų netvarko ištisus metus.
Mero Jono Gudausko įsitikinimu, tokių statinių likimu turi rūpintis seniūnai – žinomiems savininkams rašyti įspėjimus, o apie nežinomus ieškoti informacijos archyvuose.
Žadeikių seniūnas Faustas Meiženis teigė jau ėmęsis šios problemos sprendimo: kreipėsi į archyvą, apie dalį savininkų žinių gavo ir jau rengiasi su jais tartis. Tačiau seniūnijai kelių pastatų savininkų paieška kainavo apie 200 eurų, todėl seniūnas mano, jog šitą sąskaitą apmokėti privalėtų ne seniūnija, o rajono savivaldybė. Meras atsakė, kad apie tai, kokios naudos iš archyvinių duomenų gaus rajono biudžetas, bus galima kalbėti metų gale.
Visgi nuspręsta teikti rajono savivaldybės tarybai siūlymą apmokestinti maksimaliu 3 proc. dydžio nuo vidutinės rinkos kainos tarifu penkių statinių savininkus. Pakratyti kišenę reikės buvusių Didkiemio kolūkio mechaninių dirbtuvių valdytojams (gyvena Tauragės rajone), buvusio Pajūralio tarybinio ūkio laisvalaikio salės antro aukšto savininkui Virginijui Dvyliui, Laukuvos kultūros namų dalies patalpų valdytojui Stasiui Kraftui, buvusio Jomantų administracinio pastato savininkams (vienas jų – tarybos narys Algirdas Taroza) bei Traksėdyje esančios katilinės ir kamino bendrasavininkiams.
Jei Šilalės savivaldybės taryba pritars tokiam siūlymui, biudžetas turėtų papilnėti keliais šimtais eurų. Kita vertus, sunku nuspėti, ar piniginės sankcijos privers apleistų pastatų savininkus juos sutvarkyti arba nugriauti. Tuo labiau, kad kai kurie iš jų į šią problemą žiūri gana atsainiai ir netgi pašaipiai. Štai tarybos nariui Tadui Bartkui pasiteiravus kolegos A. Tarozos, ką jis ketina daryti su savo turtu, šis pareiškė atsakysiąs jam asmeniškai. Ir ironiškai pridūrė, jog „galbūt rengs senelių namus, kurių paklausa neabejoja“...
Komiteto posėdyje svarstytas ir dar vienas apleistų statinių likvidavimo variantas: jeigu rasti jų savininkų nepavyktų, griuvenų likimu galėtų pasirūpinti savivaldybė, kuri perimtų juos savo žinion ir imtųsi griauti. Galbūt tuomet atsilieptų tikrieji savininkai.
Aldona BIELICIENĖ
Algimanto AMBROZOS nuotr.