„Pagal Jurgį – ir kepurė“
Nuo šių metų pradžios Šilalės Dariaus ir Girėno progimnazijos 5-6 klasių mokiniai dalyvauja trejus metus truksiančioje SEU programoje. Tai yra socialinio-emocinio ugdymo programa, inicijuota tarptautinės LION-QUEST organizacijos, skirta pilietiškumo ugdymui, narkotikų vartojimo prevencijai, jaunų žmonių asmenybės formavimui ir ugdymui, geros atmosferos bendruomenėje kūrimui.
Balandžio pabaigoje mokyklos SEU komitetas suorganizavo penktokų šeimų šventę. Kadangi ji sutapo su Jurginėmis, nutarta prisiminti šios archajiškos šventės tradicijas.
„Jurginių kiemelyje“ sukosi Gaspadorius (direktorius Arūnas Aleksandravičius) ir Gaspadinė (direktoriaus pavaduotoja ugdymui Sandra Vaičikauskienė). Jie priminė, kad Jurginės – tai žmogaus ryšio su žeme, atgimstančia gamta, tarpusavio bendravimo bei papročių išsaugojimo šventė. Suaugusiųjų pareiga yra perduoti vaikams tai, ką sukaupė mūsų tautos kartos. Senovėje lietuviai švęsdavo Jorės, Jorio, Pergubrio, Pergrūdžio bei Ganiklio šventes. Labai svarbūs Jurginių dieną yra įvairūs gamtos reiškiniai: vaivorykštės pasirodymas lietaus debesyje, uodų ir žvirblių „sąskrydžiai“, medžių sužaliavimas, gegutės kukavimas, net varlių kurkimas. Gamtos stebėjimas mūsų senoliams padėdavo nuspėti, ar metai bus sėkmingi, ar neištiks sausra, ar tvartai bus pilni gyvulių. Nuo Jurginių ir pavasaris vardą gauna. Jeigu šlapias – Šlapjurgis, jei sausas – Sausjurgis.
Su vardadieniu pasveikintas penktokas Jurgis, vėliau vaikai šoko „Jurginių ratelį“, „Šiaudų kūlį“, „Transkverą“, „Gričinikę“.
Jurginių papročių pristatymas vyko mokyklos kieme ir stadione. Kiekviena penktokų klasė su savo tėveliais pasodino po ąžuoliuką bei pasižadėjo juos prižiūrėti.
5b klasės mokiniai, vadovaujami auklėtojos Irminos Kėblienės, suorganizavo liaudiškų žaidimų turnyrą. Vyko mūšis su maišais ant kelmų, lenktynės daugiavietėmis „šliužėmis“ arba „kojūkais“, vikrumo bei jėgos išbandymas lazdomis. Tačiau didžiausio dėmesio sulaukė „miltasvydis“.
Nebuvo pamiršta ir viena svarbiausių Jurginių tradicijų – kiaušinienės ant laužo kepimas. Kai kurie tėveliai prisipažino, jog apie šį paprotį išgirdo pirmą kartą. Taip yra todėl, kad ši šventė mūsų krašte nėra labai populiari. Bet gal dabar dažniau pakelsime akis į vaivorykštę lietaus debesyje, įsiklausysime į gegutės kukavimą?..
Šilalės Dariaus ir Girėno progimnazijos SEU komitetas