Kiemus užgriozdina nevažiuojančiomis mašinomis
Pamažu bundanti gamta jau kviečia žmones tvarkyti bei švarinti aplinką. Deja, visais laikais buvo ir bus tokių, kuriems tai - nė motais. Į redakciją paskambinę šilališkiai guodžiasi, kad atsibodo pro langus matyti kiemuose trūnijančias nebevažiuojančias mašinas, kurios ankštose aikštelėse ne tik užima vietą, bet ir teršia aplinką.
„Nejudinami seni „trantai“ aikštelėje stovi jau net ne kelis mėnesius, o visus metus. Pikta ne vien dėl to, jog jie užima brangią vietą - tai darko ir bendrą vaizdą. Patarkite, į ką kreiptis, kad mašinos būtų nutemptos? Įdomu, kas turi imtis veiksmų, kai savininkui jo automobilis nerūpi: policija ar aplinkosaugininkai?“ - teiraujasi laikraščio skaitytojai.
Klaipėdos regiono Aplinkos apsaugos departamento Šilalės agentūros vedėjas Antanas LEŠČAUSKAS aiškina, jog aplinkosaugininkai į pranešimą apie nebeeksploatuojamas transporto priemones reaguotų tik tuo atveju, jei būtų nustatyta, kad jos teršia aplinką. Kitaip tariant, jeigu būtų pastebėta, jog iš automobilio teka tepalai ar pan.
„Mes turime teisę įsikišti tik tuomet, kai užfiksuojama reali tarša, pavyzdžiui, iš mašinos bėga tepalai, jie plinta į gruntą. Tada administracine tvarka galėtume taikyti nuobaudą, skaičiuoti gamtai padarytą žalą ir panašiai“, - teigia A.Leščauskas.
Beje, jis sako, kad plačiau situacijos negali pakomentuoti, kadangi jo vadovaujama agentūra iki šiol nėra sulaukusi nė vieno pranešimo dėl minėtos problemos.
Apie mėnesių mėnesius ar ištisus metus kiemuose, aikštelėse, gatvių pakraščiuose paliktus bei eismui ir aplinkiniams trukdančius nejudinamus automobilius galima pranešti policijai. Patikrinę informaciją, pareigūnai tvirtina susisieksiantys su jų savininkais bei įpareigosiantys mašinas išgabenti.
Šilalės rajono policijos komisariato Viešosios policijos skyriaus Viešosios tvarkos ir eismo priežiūros poskyrio viršininko funkcijas laikinai vykdančios Lijanos BŪDVYTIENĖS „Šilalės artojui“ pateiktais duomenimis, policija, gavusi pranešimą apie neeksploatuojamą, paliktą be priežiūros transporto priemonę, laikomą bendro naudojimo vietose, raštu kreipiasi į jos savininką, kad šis ja pasirūpintų - išgabentų iš bendro naudojimo vietos. Jeigu įspėjimą gavęs asmuo to nepadaro, jam taikoma administracinė atsakomybė, numatyta ATPK 51 (11) str. 1 d.
„Neeksploatuojamos, paliktos be priežiūros transporto priemonės laikymas bendro naudojimo vietose ir po savivaldybės, policijos ar kitos suinteresuotos institucijos pareigūno raštiško perspėjimo nesiėmimas priemonių ja pasirūpinti, užtraukia baudą transporto priemonės savininkui nuo 72 iki 144 eurų. Be to, jei mašinos savininkas administracinę atsakomybę dėl be priežiūros paliktos transporto priemonės užsitraukia nebe pirmą kartą, gali sulaukti ne tik kur kas griežtesnės piniginės baudos, bet ir mašinos konfiskavimo. Tokiu atveju grėstų automobilio nuvežimas bei bauda nuo 144 iki 289 Eur“, - komentuoja L.Būdvytienė.
Tiesa, pasak pareigūnės, Šilalėje tokių pranešimų iš gyventojų sulaukiama retai.
„Pastaruoju metu tokia informacija policiją pasiekė iš Kvėdarnos. Išsiuntus transporto priemonės savininkams įspėjimą, kuriame buvo nurodyta ja pasirūpinti, jie taip ir padarė“, - tvirtina pareigūnė.
Tačiau gremėzdų, nuleistomis padangomis riogsančių daugiabučių aikštelėse, kuriose brangi kiekviena vieta, šeimininkai turėtų ir patys susiprasti, jog šitaip jie negerbia ne tik savęs, bet ir kaimynų – juk jų mašina užima vietą. O supratus tai, gal ir policijos perspėjimo nebereikės laukti. Be to, yra ir dar viena problema, kurią kelia pamiršti automobiliai: jie tampa kliūtimi specialiajam transportui. Gaisrininkams, greitosios medicinos pagalbos darbuotojams ankštuose kiemuose ir taip yra gana sudėtinga privažiuoti prie laiptinių, siekiant laiku suteikti būtiną pagalbą.
Birutė PALIAKIENĖ