„Aukso vainikas 2017“
Respublikinis konkursas „Aukso vainikas“ Lietuvos nacionalinio kultūros centro organizuojamas nuo 2005 metų. Šis prestižinis apdovanojimas skiriamas tradicinio meno meistrams už liaudies vaizdinę (skulptūra, tapyba, grafika, karpiniai), taikomąją dailę (tekstilė, keramika, taikomieji medžio dirbiniai, kalvystė, juvelyrika, pynimas iš vytelių, margučių, sodų, verbų kūrimas ir kt.) bei kryždirbystę (kryžiai, stogastulpiai, koplytstulpiai, koplytėlės ir kiti tradicinės formos paminklai). Konkurso tikslas – palaikyti gyvybingas lietuvių liaudies meno tradicijas, skatinti kuo daugiau meistrų įsitraukti į kūrybinę veiklą, pristatyti ir populiarinti jų kūrinius, įvertinti bei pagerbti talentingiausius.
Konkurse, kuris vyko Rokiškio krašto muziejuje, dalyvavo ir mūsų rajono atstovas – kryždirbys Alvydas Pocius iš Dvarčių kaimo. Iš viso savo darbus pateikė 28 liaudies meistrai, iš jų – 8 kryždirbiai ir 3 kalviai.
Specialūs diplomai už poeziją tapyboje įteikti Zenonui Bulgakovui, už savitą tradicijos interpretaciją ir spalvas – audėjai Aldonai Morkūnaitei-Valkauskienei, už tradicijos puoselėjimą Lietuvoje ir pasaulyje – kryždirbiams Aleksui Eugenijui Kulviečiui ir Pranui Petroniui, už gražų debiutą – tautinių kostiumų audėjai Editai Šūmakarienei, už aukštą meistrystę – kalviui Stanislovui Špukui, už įspūdingą debiutą – kryždirbiui Daliui Udrakiui.
Antrąją vietą vaizduojamosios dailės kategorijoje pelnė grafikė Odeta Tumėnaitė-Bražėnienė iš Utenos, trečiąją – medžio drožėjas Steponas Kaminas iš Telšių. Taikomosios dailės grupėje antroji vieta atiteko Vytautui Raukčiui iš Šilutės rajono, trečioji – šiaudinių sodų rišėjai Linai Živatkauskaitei-Žaliauskienei iš Lazdijų rajono. Kryždirbystės srityje antroji vieta skirta skulptoriui kryždirbiui Rimantui Zinkevičiui iš Ukmergės, trečioji – kryždirbiui Andriui Bieliukui iš Šakių rajono.
Geriausiais 2017 m. meistrais paskelbti vaizduojamosios liaudies dailės meistras medžio drožėjas Zenonas Skinkis iš Vilkaviškio, taikomosios liaudies dailės meistrė keramikė Virgilija Silvestra Šufinskienė iš Kuršėnų ir skulptorius kryždirbys Adolfas Teresius iš Garliavos.
Jolanta KAŽUKAUSKIENĖ
Šilalės kultūros centro scenos režisierė etninei kultūrai
AUTORĖS nuotr.