Studentę supykdė mokestis bibliotekoje
Nors vasarą daugelis nuo mokslų ilsisi ir į knygas nebenori nė pažiūrėti, Bokštuose gyvenanti Agnė netinginiauja. Klaipėdos universitete biologijos studijų pirmą kursą baigianti mergina nuo jų neatitrūksta ir būdama gimtinėje, o reikiamos literatūros ieško Šilalės viešojoje bibliotekoje. Tačiau praktiką atliekančią studentę neseniai ne juokais nustebino bei supykdė bibliotekoje įvesta tvarka – norint kai kurias knygas pasiimti į namus, reikalaujama piniginio užstato.
„Už dvi 1995 metų leidimo knygas, kurias gavau dviems savaitėms, manęs paprašė 25 eurų užstato. Tai mokslinio pobūdžio leidiniai, kurių reikia mano kursiniam darbui. Klaipėdos bibliotekose, deja, jų nėra.
Labai keista, kad bibliotekos darbuotojai šitaip elgiasi. Juk žmonės ir taip mažai beskaito, mūsų visuomenė tuo atžvilgiu ritasi žemyn. Ar norima, jog knygas visai pamirštume?
Įdomu ir tai, kad leidinio, už kurį turėjau palikti užstatą, kaina internete – vos 7 eurai 20 centų. Jis gi senas... Ir apmaudu, ir juokinga: čia baigiau mokyklą, čia visada skaitydavau, o dabar vyksta tokie dalykai. Tuo labiau, jog visuomet laiku grąžindavau paimtas knygas, jos būdavo tvarkingos.
25 eurai, ypač studentui, yra daug. Moku už mokslą, už butą, nes gyvenu ne bendrabutyje, ir dar turiu mokėti už knygas. Kitose bibliotekose to nereikalauja. Štai mano draugei Kretingoje už to paties autoriaus knygas mokėti nereikėjo.
Dėl šio reikalo nuėjau ir į savivaldybės Švietimo, kultūros ir sporto skyrių. Ten iš vedėjos sužinojau, kad apie tokį dalyką ji esą girdi pirmą kartą. Tik aš kažkodėl tuo netikiu...
Ką būtų tekę daryti, jei būčiau neturėjusi pinigėlių? Keista sistema... Kalėjime sėdintys asmenys gauna visas socialines garantijas, knygomis irgi gali naudotis nemokamai, o mums, studentams, visur už viską reikia mokėti“, – nusivylimo neslėpė Agnė.
Šilalės viešosios bibliotekos direktorė Astutė NOREIKIENĖ patikino, kad tokia tvarka - užstatas už senas, retas ir brangias knygas - bibliotekoje galioja jau labai seniai, ir tai yra įprastas reiškinys visoje Lietuvoje.
„Mes net turime teisę neduoti tokių knygų į namus. Kai kur taip ir yra: nori skaityti retą knygą, sėdėk skaitykloje. O jei leidžiame neštis, prašome užstato. Juk nepasiimame tų pinigų sau - kai knyga grąžinama, jie atgaunami.
Tokia tvarka numatyta naudojimosi biblioteka taisyklėse. Visur taip yra, tik galbūt ši mergina pirmą kartą su tuo susidūrė“, - komentavo bibliotekai šešerius metus vadovaujanti direktorė.
Pasak A.Noreikienės, užstato paprastai prašoma už mokslinę ar dalykinę literatūrą. Už grožinę užstato nereikia.
Birutė PALIAKIENĖ
Algimanto AMBROZOS nuotr.