„Nuo dangaus ant daikto prie žmogaus“
Taip vadinasi žemietės tautodailininkės Dalios Stalauskienės darbų ant stiklo paroda, užpraėjusį penktadienį pristatyta Šilalės Vlado Statkevičiaus muziejuje. Jau pats pavadinimas simbolizuoja darbų atsiradimo būdą, prasmę ir esmę: iš Visatos – per daiktus į visų širdis.
Dalia gimė ir užaugo Šilalės rajone, Paežerio kaime, baigė Upynos vidurinę mokyklą. Kaip teigia pati, niekuo ypatingu iš kitų vaikų neišsiskyrė:
„Klausti tikriausiai reikėtų mano klasiokų, kurių atvykimu į parodos atidarymą labai džiaugiuosi. Į gimtąjį rajoną atvažiuoju retai, tad jais ir visais vaikystės bei jaunystės dienų žmonėmis labai džiaugiuosi“.
Mokykloje ji sakė dalyvavusi etnografiniame ansamblyje, paskui tokiame pat - jau studijuodama Šiaulių universitete. Tuomet ypač susidomėjo etnokultūra. Prisimena, kaip kartu su kitais studentais dalyvaudavo ekspedicijose po kaimus, rinkdavo lietuvių tautosaką. Visada mėgo liaudies dainas, domėjosi papročiais, tradicijomis, vaizduojamuoju menu, ypatingai - ornamentika. Taip pirmiausia atsirado karpiniai, ekslibrisai, vėliau - darbai ant stiklo, virtę ciklais „Dvylika kalendoriaus lapelių“, „Daug yra margų skrynelių“, „Prijuostės“, „Visata-lizdas“, „Paukščių takas“, „Tiltai“, „Vainikai“ bei kt.
Anot Dalios, gamtos motyvai atkeliauja iš tėviškės sodo, pievų, laukų, gėlynų. Gamtoje gausu įvairiausių spalvų - juk turime keturis metų laikus. Pasak Dalios, jos tėtis mylėjo ir puoselėjo sodą, mama - gėlynus, tad ją supo graži aplinka bei šeimos darna. Todėl turbūt vienintelio savo kūrinio „Tėvelio sodas“, kurį ji teigia eksponuojanti kiekvienoje parodoje, neparduoda.
„Tapyba ant stiklo užsiimu jau trylika metų. Aš šituos darbus vadinu tarsi savo sielos langeliais. Stengiuosi į juos sudėti visą savo gyvenimo pilnatvę, kuria gyvenu, ir dovanoti žmonėms“, - sakė D.Stalauskienė.
Piešimui ant stiklo Dalia naudoja vitražinius dažus, akvarelę, guašą. Kad stiklas kiaurai nepersišviestų, po juo deda apatinį sluoksnį iš popieriaus. Jame piešinys turi atitikti kuriamo darbo temą.
„Kūryba man visada pakelia nuotaiką. Mintys tiesiog šauna į priekį, ranka vos spėja iš paskos“, - pasakojo menininkė.
Dalia teigia Šilalėje savo darbus eksponavusi maždaug prieš 20 metų. Džiaugiasi, jog per tą laiką jos kūryba tapo solidesnė, brandesnė. Anksčiau labiau dominavo karpiniai, atvirukų bei indų dekoravimas, ekslibrisai. Tapyba ant stiklo jos kūryboje - naujovė. Autorė teigia jau surengusi per 30 personalinių parodų ne tik Lietuvoje, bet ir užsienyje, o jos kūriniai yra iškeliavę į Latviją, Vokietiją, Norvegiją, Graikiją, Rusiją, Jungtines Amerikos Valstijas. Dalia džiaugiasi, kad jai visada padeda vyras, kuris ne tik rėmina paveikslus, bet ir daro jų menines fotografijas.
Muziejaus ekspozicijų salės sienos nukabinėtos D.Stalauskienės darbais. Čia, be jau minėto „Tėvelio sodo“, akį traukia vandenų, žolynų, dangaus raštai, autorės teigimu, autentiški skrynių raštai, sugulę į ciklą „Daug yra margų skrynelių“, vėjų sūpynės, paukščių dangus ir žemė bei kt. Atskiras autorės širdies kampelis skirtas įamžinti meilę savo tėviškei. Tai paveikslai, kuriuose vaizduojama Upyna, Žakaimė, Kliūkių, Ringalių kaimai. Ciklas „Prijuostės“ - keturių etnografinių Lietuvos regionų tautinio kostiumo neatsiejamos dalies - prijuostės - raštų perteikimas. Bene didžiausias eksponuojamų darbų ciklas „Dvylika kalendoriaus lapelių“ - tai dvylikos metų mėnesių įamžinimas per Zodiako ženklų prizmę. Juose susipina mitologija, papročiai, astrologija, simboliai, dangaus ženklai.
Dailininkės karpiniais iliustruotos kelios poezijos bei pasakų knygelės, jie spausdinami ir periodiniuose leidiniuose. Mūsų skaitytojai taip pat turėtų prisiminti daugelį „Šilalės artojo“ numerių, papuoštų Dalios karpiniais.
„Šie darbai skleidžia šilumą, juose tiek daug saulės, gyvenimo džiaugsmo. Tai tikra sielos terapija. Todėl eikime jų pasižiūrėti ir kitus paraginkime“, - sakė viena iš būrelio menininkės buvusių klasės draugų.
Didelio susidomėjimo sulaukė ir D.Stalauskienės išpieštos šilkinės skarelės. Tokią originalią aksesuaro detalę dovanų turbūt norėtų gauti ne viena moteris. Neabejotinai bus nupirkta ir Dalios paveikslų – parodos pristatymo metu jau girdėjosi klausimų apie jų kainas. Autorė teigė visus duomenis palikusi muziejaus darbuotojoms. Tad susidomėjusieji gali kreiptis.
Dalia su šeima gyvena Molėtuose, dirba Suginčių vidurinėje mokykloje. Džiaugiasi savo mokinių darbeliais, kuriais nukabinėtos visos laisvos mokyklos erdvės. Grožio bei skonio pajautimo, anot Dalios, nestokoja ir jau suaugusios dukterys Austėja, Rūta bei Germantė.
Paroda Šilalės Vlado Statkevičiaus muziejuje veiks iki balandžio 1 d.
Eugenija BUDRIENĖ