Numerologija – reformoms vilkinti

Po truputį aiškėja, kuo išsiskirs šio Seimo ketverių metų laikotarpis. Ant Vyriausybės stalo gula viena po kitos vadinamosios reformos, kurių esmė – skaičių ekvilibristika. Valdžia jau kurį laiką užsiima gryna numerologija: tam tikrų laiko, kiekio ar dar kokių nors kiekybinių parametrų perdėliojimu bei sumažinimu.

Žinoma, dažna reforma bū­na susijusi su tam tikromis kiekybinėmis permainomis, tačiau paprastai jos ateina kaip reformos pasekmė. Tuo tarpu šiandieniniuose reformų svarstymuose numerologija griežia pirmu smuiku, o kiekybiniai parametrai yra tapę pagrindiniu reformų tikslu.

Štai Švietimo ir mokslo ministerija nori ilginti mokslo metų trukmę, nes Lietuvoje mokiniai mokosi labai trumpai. Mokslo metai trumpesni tik Latvijoje. Atsiliekame ir pagal mokymo rezultatus. Bet ar pailginus mokslo metus, pagerėtų mokymosi rezultatai? Visoms kitoms sąlygoms išlikus nepakitusioms, greičiausiai ne, nes jei mokymosi programos ir mokymo metodikos, pedagogų kvalifikacija ir jų motyvacija bei dar daug kitų dalykų lieka tokie pat,

tai mokslo metų ilginimas yra tik numerologija. Kai dar kokį dešimt­metį pasimokę ilgiau vis vien matysime prastus rezultatus, galėsime pasakyti: oi, mokslo trukmė - dar ne viskas, reikia kažko daugiau. Lyg šiandien to nežinotume.

Švietimo ir mokslo ministe­rijos sąraše yra ir dar viena numerologinė reforma – uni­versitetų skaičiaus maži­ni­mas. Pasakė, kad turi būti penki, tai dabar stumdomasi, kaip juos sudėlioti. Kaip tame žaidime, kai kėdžių yra mažiau nei norinčiųjų ant jų padėti sėdynę. Tačiau kai bet kaip sujungę universitetus, po penkerių metų taip ir nepateksime į jokius šimtukus, galėsime pasakyti: oi, universitetų skaičius - dar ne viskas. Reikia kažko daugiau. Lyg šian­dien to nežinotume.

Sveikatos apsaugos ministerija irgi myli numerologiją, gal net galėtų tapti numerologinių reformų lydere. Alkoholio prekybos laiką reikia sutrumpinti „nuo-iki“, sekmadieniais – dar labiau „iki“. Prekybos vietų skaičių irgi sumažinti „nuo-iki“. Amžių, nuo kada galima vartoti alkoholį, pailginti – „iki“. Akcizus pakelti, dar pakelti ir dar pakelti. Tada laukti tautos išblaivėjimo. Kaip viskas paprasta: pasirodo, vienintelė kliūtis, kurią reikia įveikti, - niekdariai gamintojai bei prekybininkai. Ta­čiau kai po ketverių metų neliks dalies gamintojų ir prekybininkų, galėsime pasakyti: va, suklysta. Lyg šiandien to nežinotume.

Finansų ministerija, panašu, irgi yra numerologijos gerbėja. Štai suskaičiavo mokesčių lengvatas, ir jas naikins. O po lengvatomis patenka visi, kurie moka nors truputį mažiau nei maksimumą. Dar sujungs du mokesčius į vieną – „Sodrą“ ir gyventojų pajamų. Pasirodo, ketinama jungti tik tarifą, o administravimo – ne. Bus toks mokestis – Siamo dvynys. Lyg ir vienas, bet ne vienas. Du viename. Vieną mokestį administruos dvi institucijos. Žinome, kad devynios auklės – vaikas be galvos. Todėl kai ir po lengvatų panaikinimo bei mokesčių sujungimo biudžetas vis vien bus kiauras, galėsime pasakyti: bėda, nesuveikė. Reikia ekonominio aktyvumo. Lyg šiandien to nežinotume.

So­cialinės apsaugos ir darbo ministerija taip pat turi numerologinių planų. Ji gal junginės pensijų sistemą: mėgins sujungti antrą pakopą su trečia – jungs du nesujungiamus dalykus į vieną. Bazinę pensiją jungs prie valstybės biudžeto, o valstybės subsidiją gal ir visai „išjungs“. Kai pensija po kelių dešimtmečių bus trys riestainio skylės, galėsime pasakyti: valdžia negalvojo apie žmogų. Ji galvojo apie skaičiukus. Lyg šiandien to nežinotume.

Rūta VAINIENĖ,

ekonomikos ekspertė

Atnaujinta Penktadienis, 05 gegužės 2017 10:20