Drąsus Lietuvos sprendimas

Tai buvo iš tiesų drąsu: beveik 100 kartų gyventojų skai­čiumi, jau nekalbant apie plotą, didesnei Sovietų sąjungai buvo mestas iššūkis. Kaip jūs drįstate, mes jus, liliputus, gi sumaigysime! Įveikėme fašizmą, sulaužysime ir lietu­viškuosius nacionalistus! – šaukė iš M. Gorbačiovo Krem­liaus. Bet istorinis vėlyvas Kovo 11-osios vakaras vis dėl­to atėjo... Po Panoramos, kur tradiciškai skaičiau dienos komentarą, su lengvu nerimu laukiau…

Istorija išgelbėta neabejingų žmonių dėka

Pernai Laukuva skambėjo plačiau nei įprastai – stengtasi kuo skubiau išgelbėti namą, kuriame kažkada gy­veno Šilalės garbės pilietė, tremtinė, gydytoja, disidentė, rašytoja Dalia Grinkevičiūtė. Jos idėjinė bendražygė, mokytoja Aldona Šulskytė taip pat rinko duomenis, ano meto atsiminimus. Žydrūnė MILAŠĖ AUTORĖS nuotr. Tęsinį skaitykite „Šilalės artojo“ Nr. 6

Ko išmokome Sausio 13–ąją?

Sausio 13-ąją žmonės prisimena ir širdy nešioja vis kitaip. Tai reiškia, kad kiekvienas šią datą suvokia kaip asmeninį lūžį, nes jis palietė jų gy­venimo būdą, vaikų ir valstybės – mūsų Tėvynės – ateitį. Žinau, skam­būs tekstai čia netinka, bet laikotarpis nuo Kovo 11-osios iki Sausio 13-osios tarsi apvalė Lietuvą, prafiltravo, išgrynino, kas Tėvynę myli arba bent yra jai lojalus, o…

Vestuvių sukaktis: ištikimybė duotai priesaikai

Regina Zakarauskienė didelio namo prieškambaryje pasitinka nors truputį palinkusi, tačiau besišypsanti, žvalių akių, o garsiakalbė, sklindanti iš jos lūpų, rodo moterį esant didelę optimistę. Netgi labai. Turint omenyje jau vien tai, kad jos brangus žmogus kaustomas sunkios negalios. Regina sako, jog visiškai nieko neįtarė ir net nežinojo apie tokią ligą – demensiją, kuri jau bene prieš dešimtmetį diagnozuota jos sutuoktiniui…

In memoriam: Albinas Kentra – žemietis, vilties kultūros puoselėtojas

Artėjant 2023 /2024 metų virsmui netekome Šilalės garbės piliečio A. Kentros. Jo pavardę, manau, žino beveik visi šilališkiai (išskyrus gal politika ar šalies įvykiais dar nesidominčius vaikus). Gerai žino jį ir visa Lietuva – aktyvų pastarųjų 35 metų Lietuvos tapsmo laisva šalimi įvykių dalyvį ir tų įvykių registratorių (dėl to dažnai jis įvardijamas Lietuvos metraštininku). Apie jį daug rašyta, pasakota…

IN MEMORIAM ALBINAS KENTRA: „Turime saugoti savo žemę“

Eidamas 95-uosius mirė Laisvės kovų Šilalės krašte ir Pietų Žemaitijoje rezistentas, partizanas, Vakarų Lietuvos (Jūros) srities Kęstučio apygardos Butigeidžio rinktinės Šalnos tėvūnijos vado Rūtenio-Lukšto partizanų būrio vado Jono Kentros-Rūtenio jauniausias brolis, Vilniaus universiteto istorijos ir Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo Sąjūdžio vaizdo metraštininkas, pedagogas, visuomenininkas, Vyčio Kryžiaus ordino Karininko kryžiaus kavalierius, Laisvės premijos laureatas, Šilalės garbės pilietis Albinas Kentra. A. Kentra gimė…

Kovos už laisvę Vakarų Lietuvoje

Ištrauka iš knygos „Albinas Kentra-Aušra“. AUTORIUS – Algirdas AUŠRA Lietuvos krašto apsaugos sistemos kūrėjas atsargos plk. ltn. Jonas Užurka straipsnyje „Laisvės kovos ir rezistencinis pasipriešinimas 1940–1989 metais“ rašo: „Traukiantis hitleriniai armijai, 1944-ųjų vasarą prasidėjo visuotinis partizaninis judėjimas, kurį aktyviai skatino Vakarų demokratijos. Jau 1945 m. Lietuvos miškuose buvo susibūrę daugiau kaip dešimt tūkstančių laisvės kovotojų. Pagal turimus duomenis galima teigti,…

Meilė veda šešis kelionių per gyvenimą dešimtmečius

Deimantas yra kiečiausias iš akmenų, gražus ir vertingas brangakmenis. Tad ne­nuostabu, kad 60-osios ves­tuvių metinės vadinamos Deimantinėmis – tai meilės, santuokos išbandymo, šei­mos stiprybės ir susikurtos laimės puoselėjimo laikas, kuris, neslepia Gulbių kaime gy­venantys Marytė ir Jonas Te­resai, nors būna visko, yra gražus, ir ačiū Die­vui už suteiktą malonę tokios sukakties sulaukti. Vienudu, bet ne vieniši „Gerai nugyvenom, skųstis ne­galime.…

Atstatyta partizanų žeminė

Praėjusį šeštadienį Volmerinės miške pašventintas pa­minklas, kryžius partizanams ir atstatyta jų žeminė. Iškil­mėse dalyvavo partizanų artimieji, šauliai, politiniai kaliniai bei tremtiniai, tie, kurie neabejingi mūsų šalies istorijai. Žeminės atidarymo iškilmės prasidėjo Kvėdarnos Švč. Mergelės Marijos Nekaltojo Prasi­dėjimo bažnyčioje, kur buvo au­kojamos šv. Mišios už laisvės gynėjus. Po to dalyviai susirinko Volmerinės miške, vietoje, kur pagal archeologinius tyrimus nustatyta, jog čia…
Prenumeruoti šį RSS naujienų kanalą