Pirmą kartą Lietuvos kino teatruose dokumentinis filmas apie Prezidentą Valdą Adamkų: pamatykite filmo anonsą

Žmogus legenda. Nepriklausomos Lietuvos kūrėjas. Laisvės ir vakarietiškų vertybių simbolis. Egzistuoja daugybė žodžių, frazių ir sakinių, kuriais būtų galima apibūdinti dvi kadencijas kartu su Lietuva žygiavusį Prezidentą V. Adamkų.

„Ne valdyti, o tarnauti, padėti ir, žinoma, spręsti“, ištaria Prezidentas V. Admkus Daivos Žeimytės-Bilienės, režisierės Giedrės Genevičiūtės ir Arūno Valinsko dokumentiniame filme „Prezidentas”. Tai pirmasis dokumentinis filmas apie Prezidentą V. Adamkų, kuris šalies kino teatruose bus pradedamas rodyti balandžio 12 d.

Dokumentinio filmo idėja dar 2018 m. kilo žurnalistei D. Žeimytei-Bilienei  ir televizijos laidų prodiuseriui A. Valinskui. 2019-aisiais su Prezidentu V. Adamkumi buvo parengtas viso gyvenimo interviu, visapusiškai atskleidęs jo asmenybę ir požiūrį į daugybę jo gyvenimą lydėjusių istorinių įvykių.

Viena iš filmo kūrėjų D. Žeimytė-Bilienė neabejoja, kad Prezidento V. Adamkaus istorinis indėlis Lietuvoje yra milžiniškas. Tai, kad jis iki šiol yra palankiausiai visuomenėje vertinamas politikas, parodo, jog tauta jo indėlį labai gerai suvokia.

„Prezidentą V. Adamkų pavadinčiau iškiliausia Lietuvos istorine asmenybe po Nepriklausomybės atgavimo. Jis ėmėsi iniciatyvos kurti naują valstybę labai reikalingu mums metu. Lietuva išgyveno virsmo laikotarpį, ir tiesą sakant, neįsivaizduoju, kur ir kokie būtume buvę, jeigu nebūtume turėję tokių plačių, vertybiškai stiprių, į vakarietišką visuomenę orientuotų pažiūrų žmogaus Lietuvos Respublikos Prezidento poste. V. Adamkaus laisvės suvokimas, jo kontaktai, gebėjimas laviruoti net ir labai sudėtingose situacijoje, gebėjimas pamatyti kiekvieną žmogų kaip individą, su savo baimėmis ir poreikiais, padėjo pamatus visuomenei, kokia šiandien esame”,teigia D. Žeimytė-Bilienė.

Dar sovietų sąjungoje gimusiai ir iki pilnametystės tais laikais augusiai filmo režisierei G. Genevičiūtei Prezidentas V. Adamkus visada buvo žmogus – laisvės simbolis.

„Esu jam dėkinga už tokią Lietuvą, kurioje gyvename šiandien. Būtent V. Adamkaus prezidentavimo metais įstojome į NATO ir pasiruošėme narystei Europos Sąjungoje. Net baisu pagalvoti, kaip gyventume dabar, jeigu tą dieną būtume pasirinkę kitaip. Prezidento erudicija, pagarba žmonėms, meilė savo žmonai mums, sovietmečio metais nupilkėjusiems, atrodė kaip kino filmas”,sako ji ir priduria V. Adamkaus negalinti atsieti nuo ponios Almos Adamkienės. Jų meilė, abipusė pagarba suteikė viltį, skatino mokytis gyventi oriai.

G. Genevičiūtė pasakoja, kad filmo gimimo istorija jai, vienai iš filmo režisierių, buvusi sudėtinga – šįkart darbus teko pradėti iš kito galo: „Kolegė D. Žeimytė-Bilienė, su A. Valinsku dar 2019 m. pakalbinusi Prezidentą V. Adamkų, beveik prieš metus paprašė sukurti filmą, kaip sako kūrybininkai,  iš „žalios” medžiagos. Tada ir prasidėjo ilgoji kelionė filmo link: gilinomės į medžiagą, ieškojome archyvų bei faktų, dėliojome vaizdus, kūrėme nuotaiką ir filmo ritmą. Visa tai turėjo padėti papasakoti Prezidento gyvenimo istoriją”.

Filmo režisierė sako, kad sunkiausia buvo nuspręsti, ko atsisakyti – kiekvienas Prezidento V. Adamkaus žodis yra prasmingas ir įdomus. Daug kartų klausant net keturių valandų jo interviu, kilo filmo idėja – pirmiausia atskleisti jautrią, žmones ir Lietuvą mylinčio Prezidento asmenybę, o tik tada parodyti politiką. Tam itin padėjo ir filmo kompozitoriaus Gedimino Zujaus muzika.

Pasakodamas savo istoriją filme, Prezidentas V. Adamkus netikėtai sau pačiam randa atsakymus į visą gyvenimą lydėjusius klausimus: kodėl šeimos meilės vaikystėje stokojęs, jis gebėjo būti švelnus ir dėmesingas gyvenimo kelyje sutiktiems žmonėms? Kodėl taip myli žmones? Ką jam reiškia meilė – jo Lietuvai ir jo Almai?

Filmo kūrėjai neabejoja, kad žiūrovams netikėta pasirodys ne tik V. Adamkaus žmogiškoji pusė, bet ir jo gebėjimas gudriai, bet diplomatiškai laviruoti sudėtingose politinėse ir geopolitinėse situacijoje. Prezidentas filme pasakoja, kokiais būdais jam pavyko gauti leidimą sovietmečiu atvykti į Lietuvą ir dėl ko jo atsiprašė buvusi Vokietijos kanclerė Angela Merkel.

„Šio filmo idėja – gyvoji istorija. Tai filmas – tam tikros epochos atspindys jos amžininko akimis. Mums norėjosi atskleisti ne tik svarbios Lietuvai asmenybės gyvenimo detales, atvaizduoti jo portretą, bet ir priminti svarbius istorinius įvykius, kurie padarė didelę įtaką Lietuvos valstybės kūrimuisi. V. Adamkaus asmeninė istorija smarkiai persipynusi su Lietuvos istorija, jis buvo svarbių Lietuvai procesų dalyvis, jo vertybiniai pasirinkimai aktualūs iki šiol”,įsitikinusi žurnalistė D. Žeimytė-Bilienė.

Filmo kūrėjos vienu balsu sutaria, jog V. Admakus yra stipriai įkvepianti asmenybė, o filmo kūrimas joms pateikė vertingų pamokų.

„Viena svarbiausių – išlaikyti savo vertybes, neišduoti idealų, kad gyvenimo pabaigoje, lygiai kaip ir Prezidentas V. Adamkus, galėčiau pasakyti: „Nugyvenau ilgą, įdomų gyvenimą ir šiandien neturiu niekieno atsiprašyti”, – teigia G. Genevičiūtė.

„Žmogiškumas. Tokia yra mano iš Prezidento gauta pamoka. Matyti ir girdėti kiekvieną žmogų, kad ir koks jis būtų. Tai itin stipri Prezidento savybė”,sako D. Žeimytė-Bilienė.

Dokumentinis filmas „Prezidentas“ Vilniaus, Kauno, Klaipėdos, Šiaulių, Panevėžio, Alytaus, Marijampolės, Gargždų, Utenos, Ukmergės ir Varėnos kino teatruose – nuo balandžio 12 d.

Filmo anonsą rasite čia:

https://youtu.be/Xf45gbZ1NzE

Anonso failas:

https://we.tl/t-WwXpIaHqhY

Laisvė RADZEVIČIENĖ