Ar įkainiai tikrai padidėjo?

Į redakciją paskambinusi Kaltinėnų seniūnijoje ūkininkaujanti moteris prašė paviešinti, kaip, anot jos, teikiamų paslaugų kainomis manipuliuoja privatūs veterinarijos gydytojai. Ūkininkės teigimu, kai kurie galvijų tyrimai yra pabrangę tris su puse karto: kiek kainavo litais, dabar tiek pat – eurais.

Esą anksčiau kraujo pa­ėmimas iš vienos karvės atsieidavo 20 litų, o, įvedus eurą, kaina pasikeitė santykiu 1:1. Anot moters, smulkiesiems ūki­ninkams, turintiems 5 kar­ves, toks kainų šuolis gali tapti pražūtingu - juk už litrą pieno jie begauna vos 10-11 euro centų.

Be to, moteris sako pastebėjusi, jog kraujas iš galvijų tyrimams imamas dažniau nei įprastai. Anksčiau veterinaras esą atvykdavo tik kas penkerius metus, dabar lankosi kas trejus.

Šilalės valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) viršininkas An­ta­nas BLIŪDŽIUS teigia netikintis, jog privačių veterinarijos gydytojų paslaugos galėjo taip ženkliai brangti, bet tuo pačiu apgailestauja, kad sukontroliuoti įkainių nei jis, nei jo vadovaujama tarnyba negali.

„Ūkininkas su veterinarijos gydytoju sudaro sutartį. Žmogus gali rinktis jam tinkantį specialistą, kuris nebūtinai turi būti iš mūsų rajono. Mano žiniomis, mū­sų ūkininkus aptarnauja ir veterinarai iš Plungės, Rietavo, Tauragės, Kelmės, net iš Kauno. Kainas ūkininkas su pasirinktu gydytoju aptaria sutartyje. Tai yra jų piniginiai reikalai, mes negalime nieko padaryti.

Dėl didelių įkainių iki šiol niekas nesiskundė, tačiau šita situacija pasidomėsi­me. Jei žmogui jo pasirinkto veterinaro teikiamos pas­laugos yra per brangios, jis gali ateiti pas mus, duosime kitų gydytojų sąrašą. Nors negalvoju, kad įkainiai labai skiria­si, nes yra konkurencija.

Suprantu, jog ūkininkams dabar daug kas yra brangu, jiems svarbus kiekvienas euras. Tačiau labai svarbu ir sveiki gyvuliai. Iš tiesų ty­rimų skaičius yra ne išaugęs, o sumažėjęs: visi privalomi tyrimai atliekami kas penkerius metus. Kiekvienas ūkininkas nori išlaikyti sveikos bandos sta­tusą, todėl gyvulius ištirti reikėtų sąžiningai“, - mano A.Bliūdžius.

Išgirdęs, kad kraujo paėmimas iš vienos karvės dabar esą kainuoja 20 eurų, jis net sutriko. Taip tikrai negali būti ir, anot Šilalės VMVT viršininko,  tokios žmonių kalbos yra nesąmonė. Susisiekęs su Lietuvos veterinarijos gydytojų asociacijos Šilalės skyriaus pirmininku, A.Bliūdžius informavo, jog kraujo paėmi­mas iš galvijo tuberkuliozės, leukozės ir bruceliozės ligoms nustatyti mūsų rajone kainuoja iki 10 eurų. Kai kuriuose kituose rajonuose tai atsieina apie 13-14 eurų.

Pasak A.Bliūdžiaus, tyrimų kaina proporcingai priklauso nuo gyvulių skaičiaus. Kuo banda yra didesnė, tuo kaina bus mažesnė. Be to, dažnai pasitaiko ir tokių atvejų, kuomet ūkininkai pamiršta, jog yra skolingi veterinarui. Todėl gali būti, kad jis į bendrą kainą įskaičiuoja ir ankstesnę skolą. Matyt, dėl to susidaro įspūdis, jog taikomas nežmoniškas įkai­nis.

A.Bliūdžius pažadėjo pasidomėti Šilalės rajono veterinarų veikla ir jų teikiamų paslaugų kainomis.

Birutė PALIAKIENĖ

Atnaujinta Penktadienis, 13 gegužės 2016 11:13