Pensininkui sveiki dantys - prabanga
Praėjusių metų pabaigoje „Šilalės artojuje“ VšĮ Šilalės pirminės sveikatos priežiūros centro direktorė Vida Macevičienė pristatė rajono gyventojams šios gydymo įstaigos teikiamas paslaugas, tarp kurių – ir gydytojų odontologų. Tačiau po šios publikacijos redakcija sulaukė pasipiktinusios pensinio amžiaus moters laiško, kuriame ji rašė, kad jai lankantis Kvėdarnos ambulatorijoje, kone už viską reikia mokėti. Į redakciją užsukęs Antanas Petrauskas iš Degliškės kaimo taip pat teigė jau daugiau nei trejus metus laukiantis dantų protezavimo. Deja, anot vyriškio, jam leista suprasti, jog ilgai laukęs dar palauk...
Pensininkai jaučiasi pamiršti
„Šilalės artojuje“ buvo rašyta, kad gydytojų odontologų paslaugos nemokamai teikiamos gydymo įstaigoje prisirašiusiems asmenims, draustiems privalomuoju sveikatos draudimu. Bet kodėl pamiršti pensininkai? Man reikia plombuoti dantis. Kvėdarnos ambulatorijoje ši paslauga yra mokama. Danties išrovimas - taip pat. Ar pensininkams už viską reikia mokėti? Kodėl? Norėčiau sužinoti, kur galėčiau šias paslaugas gauti pigiau?“ – teiravosi moteris.
Kvėdarnos ambulatorijai vadovaujanti gydytoja Irena Beržanskienė teigė, jog stengiasi pacientams paaiškinti apie visas teikiamas paslaugas – mokamas ir nemokamas.
„Dantų protezavimui pensininkas gali gauti 397 eurų kompensaciją, tačiau reikia laukti eilėje. Visos kitos odontologų paslaugos jiems – mokamos, ir taip yra visuose pirminės sveikatos priežiūros centruose. Tik vaikams iki 18 metų bei socialiai remtiniems asmenims visos paslaugos yra nemokamos. O pensininkas nėra socialiai remtinas.
Ši moteris galėtų užsukti į ambulatoriją, ir apie paslaugas bei jų kainas tikrai paaiškinsime. Galiu patikinti, kad danties rovimas pas mus yra kur kas pigesnis nei privačiame kabinete – kainuoja kiek daugiau nei vienas euras, o jei procedūra dėl kokių nors priežasčių sudėtingesnė, tuomet gali tekti sumokėti ir tris. Plombavimo kaina priklauso nuo plombos rūšies bei dydžio“, – tvirtino gydytoja I. Beržanskienė.
Pirmenybė teikiama vaikams
A. Petrauskas taip pat piktinosi netobula sveikatos apsaugos sistema. Nors pensinio amžiaus asmenys kompensuojamas dantų protezavimo paslaugas gali gauti kas treji metai, tačiau vyriškis skaičiuoja, kad eilėje šįkart teks laukti ilgiau.
„Iš Klaipėdos teritorinės ligonių kasos dar 2014-ųjų sausio 15 d. gavau laišką, patvirtinantį, jog nuo 2013-ųjų gruodžio 31-osios esu įtrauktas į asmenų, gyvenančių Šilalės rajono savivaldybės teritorijoje, sąrašą, kurie laukia dantų protezavimo. Eilėje buvau 2276-uoju numeriu. Praėjus trejiems metams, jau galėčiau gauti kompensaciją protezavimui. Tačiau man pranešė, jog teks laukti dar metus, nes Klaipėdos teritorinėje ligonių kasoje nėra pinigų. Pasiūlė susiprotezuoti dantis už savo pinigus, o kai lėšų atsiras, man juos grąžins“, - teigė pensininkas.
A. Petrauską tokia tvarka nustebino: dantų protezavimo eilėje jis laukia jau trečią kartą, bet iki šiol su tokiais nesklandumais susidurti neteko. Tiesa, vyro tvirtinimu, paskutinį kartą įstatytas protezas jam tarnavo vos pustrečių metų...
Klaipėdos teritorinės ligonių kasos direktorius Alfridas Bumblys, telefonu trumpai paaiškinęs, jog Šilalės rajone nemaža protezavimui skirtų lėšų dalis išnaudojama vaikams, išsamesniam atsakymui paprašė klausimus pateikti raštu.
Atsakydama į juos, Klaipėdos teritorinės ligonių kasos Klientų aptarnavimo skyriaus vedėja Salvinija Andriuškienė patikino, jog iš tiesų pernai daugiau nei pusė gavusiųjų protezavimo paslaugų kompensacijas yra vaikai.
„2016-aisiais Šilalės rajone dantys suprotezuoti 133 suaugusiems asmenims ir 93 vaikams. Tam buvo skirti 97624 eurai. Šiuo metu jūsų rajone dantų protezavimo eilėje laukia 1213 asmenų. Vadovaujantis dantų protezavimo paslaugų išlaidų kompensavimo iš privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto tvarkos aprašu, vaikams dantų protezavimo paslaugos yra teikiamos be eilės. O jei paciento netenkina pagamintų protezų kokybė, jis gali kreiptis į Odontologų rūmus, Sveikatos apsaugos ministerijos žalos nustatymo komisiją“, – paaiškino S. Andriuškienė.
Pacientų sveikatai padarytos žalos nustatymo komisijos prie Sveikatos apsaugos ministerijos specialistai informavo, jog pirmiausia pacientas ar jo atstovas dėl žalos atlyginimo turi raštu kreiptis į sveikatos priežiūros įstaigos, kurioje jam padaryta žala, vadovą. Šis atsakymą privalo pateikti per 5 dienas. Jei gautas atsakymas netenkina, galima kreiptis į Pacientų sveikatai padarytos žalos atlyginimo komisiją, prie pareiškimo būtinai pridedant sveikatos priežiūros įstaigos vadovo atsakymą.
Deja, tokios sudėtingos procedūros pensininkams yra neįveikiama kliūtis, tad ir išsireikalauti žalos atlyginimą vilties nelieka.
Morta MIKUTYTĖ
Algimanto AMBROZOS nuotr.