Urėdijos darbuotojai įsisuko į tyrimų sūkurį
Kol Seime aršiai ginčijamasi dėl Miškų įstatymo pakeitimo, pagal kurį vietoj dabar esančių 42 urėdijų miškus valdyti turėtų viena valstybės įmonė su 25 filialais, ne ką mažesnės aistros verda ir Rietavo miškų urėdijoje: praėjusių metų pabaigoje Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) pareigūnai buvo sulaikę šios urėdijos urėdą Vaidotą Šliogerį ir informatiką Liną Remezą. Kaip tada pranešė STT, ikiteisminio tyrimo metu surinkti duomenys leidžia įtarti, kad urėdas, pasinaudodamas savo tarnybine padėtimi, darė įtaką dėl kelio remonto darbų sąmatos, iš savanaudiškų paskatų protegavo sau palankias įmones Rietavo urėdijos viešuosiuose pirkimuose bei kitokiais veiksmais piktnaudžiavo tarnyba. V. Šliogeris, teismo sprendimu, pusei metų yra nušalintas nuo pareigų. Šis terminas sueis gegužės pabaigoje. Tyrimą kontroliuoja Klaipėdos apygardos prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo skyriaus prokurorai.
O praėjusią savaitę nepalankų sprendimą dėl savo elgesio išgirdo urėdijos vyriausiasis inžinierius Stasys Eitutis:
Vyriausioji tarnybinės etikos komisija (VTEK) pripažino, kad jis pažeidė įstatymą.
Praėjusį rudenį VTEK pradėjo tyrimą dėl galimo urėdo V. Šliogerio interesų supainiojimo. Skunde tarnybai tąsyk buvo teigiama, jog privačių interesų deklaracijoje urėdas nenurodė, kad jo sutuoktinė vadovauja įmonei, užsiimančiai skiedrinių stogų gamyba, todėl esą kyla abejonių dėl V. Šliogerio nešališkumo ir jo bei jo žmonos užimamų pareigų suderinamumo. Nustačius, jog urėdas viešųjų ir privačių interesų nesupainiojo, sausio pradžioje tyrimas buvo nutrauktas. Tačiau netrukus VTEK gavo naują skundą dėl kito Rietavo miškų urėdijos darbuotojo elgesio – šį sykį etikos sargams buvo apskųstas vyriausiasis inžinierius S. Eitutis. VTEK skelbia, kad tyrimas buvo atliktas VĮ „Rietavo miškų urėdija“ pranešimo pagrindu.
„Tyrimo duomenys rodo, jog S. Eitutis naudojosi miško ruošos darbus urėdijoje vykdančiai UAB „Medeiva“ priklausančiu automobiliu, nors prieš tai tvirtino ir pasirašė su šia bendrove susijusias PVM sąskaitas-faktūras bei darbų priėmimo aktų suvestines. Tokius dokumentus jis pasirašinėjo ir vėliau. S. Eitučio teigimu, šia transporto priemone jis naudojasi žodiniu leidimu fizinio asmens, kuris išsinuomojo šį automobilį iš minėtos bendrovės. Moralinė skola dėl galimybės naudotis automobiliu yra asmeninio suinteresuotumo sąvokos elementai ir privataus intereso šaltinis. Taigi, VTEK manymu, S. Eitučio nešališkumas šioje situacijoje negalimas, ir minėti S. Eitučio veiksmai rodo jį veikus interesų konflikto situacijoje“, - skelbiama kovo pabaigoje priimtoje VTEK išvadoje. O tai reiškia, jog Rietavo urėdijos vyriausiasis inžinierius pažeidė Viešųjų ir privačių interesų derinimo įstatymo draudimą valstybės tarnyboje dirbantiems asmenims priimti dovanas ar paslaugas, jei tai gali sukelti interesų konfliktą, bei pažeidė šio įstatymo reikalavimą vengti interesų konflikto, o šiam kilus – nusišalinti.
Viešųjų ir privačių interesų derinimo valstybės tarnyboje įstatymas draudžia joje dirbančiam asmeniui dalyvauti rengiant, svarstant ar priimant sprendimus, arba kitaip paveikti sprendimus, kurie sukelia interesų konfliktą.
Asmenys, pripažinti pažeidusiais Viešųjų ir privačių interesų derinimo valstybės tarnyboje įstatymo reikalavimus, vienerius metus nuo pažeidimo paaiškėjimo dienos negali būti skatinami, priimami, skiriami ar renkami į aukštesnes pareigas. Už šio įstatymo pažeidimą iš pareigų atleisti asmenys trejus metus negali būti priimami, skiriami ar renkami į pareigas valstybės tarnyboje. Jeigu asmuo per vienerius metus nuo tos dienos, kurią buvo pripažintas pažeidęs minėto įstatymo reikalavimus, nėra pripažįstamas dar kartą pažeidęs šį įstatymą, laikoma, kad jis šio įstatymo nėra pažeidęs.
Angelė BARTAŠEVIČIENĖ