„Šilalės artojas“ Jums siūlo prenumeruoti laikraštį pdf. formatu tiesiai į Jūsų el. paštą. 1 mėn. kaina – 4 Eur.
Susisiekite su redakcija el. paštu: redakcija@silalesartojas.lt
arba tel. (8-449) 74195, (8-699) 67384

Paskyrėme sau antibiotikų. Ar žinome, kuo rizikuojame?

Neatsakingas antibiotikų vartojimas ne tik kenkia žmogaus sveikatai, bet ir žaibiškai didina šios grupės vaistų atsparumą, kas galiausiai gali privesti prie to, 

kad infekcijoms gydyti nebeturėsime efektyvių vais­tų.

Apie tai, kaip neracionaliai vartojant antibiotikus ri­zi­kuojame pabloginti savo sveikatos būklę ir kokių pag­rindinių taisyklių vertėtų laikytis vartojant šios grupės vaistus, pasakoja vaistininkas Laurynas Rukas.

Individualiai gydytojo paskiriamas vaistas

Nors visuomenė yra raginama atkreipti dėmesį į gydytojų išrašomus receptus ir neužsiimti savigyda antibiotikais, medicinos specia­listai pripažįsta dažnai sutinkantys pacientų, kuriems šios grupės vaistas yra pats geriausias ir greičiausias spren­dimas, siekiant įveik­ti bet kokią ligą.

Niekas nenori ir nemėgsta sirgti, tačiau vertėtų pamiršti mitą, kad, įsigijus antibiotikų, bet kuri liga bus greitai nuslopinta.

Antibiotikai yra itin specifinių vaistų grupė, kuri stabdo patogeninių bakterijų dauginimąsi ir sunaikina jų struktūrą, todėl turi būti vartojama tik gydytojui išrašius receptą, o ne nusprendus gydytis savarankiškai. 

„Šie vaistai skiriami ir yra efektyvūs tik bakterinėmis infekcijomis sergantiems pacientams gydyti, jie nėra taikomi tokioms ligoms kaip peršalimas ar gripas“, – teigia vaistininkas L. Rukas.

Be to, antibiotikai skirstomi pagal veikimo pobūdį arba pagal antimikrobinį veikimo spektrą, atlieka skirtingas funkcijas organizme ir yra skiriami konkrečiam pacientui, atsižvelgiant į jo ligos istoriją, amžių, svorį, alergijas bei kitus požymius. Dėl šios priežasties negalima naudoti šios grupės vaistų, kurie buvo skirti kitam žmogui, nors ligos simptomai gali ir sutapti.

Netinkamai vartojant, gydymas bus nesėkmingas

Sveikatos priežiūros specialistų teigimu, dažniausiai mūsų imuninė sistema pati geba sunaikinti į organizmą patekusius patogeninius organizmus. Tačiau kai žmogaus organizmas yra nusilpęs ir pats negeba kovoti prieš tam tikrą bakterinę infekciją, skiriami antibiotikai. Tiesa, pacientas vaistus turi vartoti tiksliai, kaip pataria specialistai. 

„Labai svarbu atsižvelgti tiek į preparato vartojimo daž­numą per parą, tiek į trukmę, nes netinkamas antibiotikų vartojimas gali turėti įtakos atsparių bakterijų vystymuisi, todėl net ir vartojant šiuos vaistus, tokiu atveju bakterijos išliks atsparios ir gydymas bus nesėkmingas“, – perspėja vaistininkas L. Rukas.

Norint pasiekti maksimalių gydymo rezultatų, net ir pasijutus geriau, būtina suvartoti visą individualiai skirtų antibiotikų kursą, nevartoti senų vaistų likučių, gerti daug vandens, dažnai plauti rankas, atsisakyti alkoholio ir tam tikrų maisto produktų, kuriuos nurodo gydytojas. 

Be to, reikia informuoti gydytoją apie kitus vartojamus vaistus, jei tokių yra, nes vienų ar kitų preparatų poveikis gali pakisti dėl jų nesuderinamumo. Pavyzdžiui, tam tikros rūšies antibiotikai silpnina kontraceptikų efektyvumą, todėl moterims visuomet rekomenduojama naudoti papildomas apsaugos priemones.

Virusinės infekcijos nėra gydomos antibiotikais

Pasak gydytojų, visi karščiavimai būna skirtingi, ir nebūtinai tai yra infekcija, sukelta tam tikros bakterijos. Daugybė virusinių infekcijų, tokių kaip gripas, peršalimas ar bronchitas, negydomos antibiotikais, todėl, pavyzdžiui, pajutus pirmuosius peršalimo simptomus, pirmiausia derėtų likti namuose, gerti 

daug skysčių, vėdinti gyvena­mąsias patalpas, dažniau plau­ti rankas bei dėvėti apsaugines veido kaukes.

Anot vaistininko L. Ruko, jeigu pacientas neturi temperatūros arba ji nesiekia 38 laipsnių, jos mažinti nereikėtų ir neverta iškart skubėti pas gydytoją. 

Ūmi ligos stadija paprastai praeina po 2–3 dienų, tačiau jei po šio laikotarpio sveikatos būklė nesikeičia arba pablogėja, vertėtų pasirodyti gy­dy­tojui, kuris, įvertinęs ligos požymius bei atlikęs reikalin­gus tyrimus, nustatys tolimes­nę gydymo eigą.

Praranda savo veiksmingumą

Antibiotikai, kaip ir visi kiti vaistai, turi nepageidaujamų poveikių sveikatai, o neatsakingai juos vartojant, galima dar labiau pabloginti esamą sveikatos būklę: neretai atsiranda tokie sutrikimai kaip alergija, viduriavimas, pilvo pū­timas, vidurių užkietėjimas, žarnyno mikrofloros pusiausvyros negalavimai, nemalonus skonis burnoje bei panašiai.

Be viso to, antibiotikų veikimo mechanizmas yra susijęs su gebėjimu slopinti tam tikrų bakterijų augimą bei jų naikinimą, todėl, laikui bėgant ir neracionaliai vartojant šios grupės vaistus, išsivysto bakterijų atsparumas, ir vaistai praranda savo efektyvumą. Tokiais atvejais dažnai tenka naudoti naujesnės kartos antibiotikus, kurie neretai būna brangesni, prailgina gydymo trukmę ir gali turėti dar daugiau šalutinių poveikių.

Toliau mažėjant antibiotikų veiksmingumui, darosi vis sunkiau gydyti pneumoniją, tuberkuliozę, gonorėją, kraujo užkrėtimą bei kitas infekcines ligas, todėl gali išaugti ne tik infekcijų skaičius, bet ir mirtingumas, nes atsiranda realus pavojus nebeturėti efektyvių vaistų. Vien tik Europos Sąjungoje kiekvienais metais beveik 25 tūkst. žmonių miršta nuo infekcijų, kurias sukelia antibiotikams atsparios bakterijos, o ir naujų antibiotikų pasaulyje išrandama itin mažai.

Atsakingai elgtis privalo ne tik medikai, bet ir pacientai

Vienas svarbiausių Pasaulio sveikatos organizacijos prioritetų yra antibiotikų atsparumo stabdymas, kadangi daugelyje šalių antimikrobinio atsparumo paplitimas kasmet žaibiškai didėja, keldamas didžiulį nerimą.

Norint išvengti neracionalaus antibiotikų vartojimo, kone pagrindine priemone išlieka visuomenės švietimas. 

„Svarbu pacientus informuoti ne tik apie antibiotikų sukeliamus nepageidaujamus poveikius, bet ir apie žalą gamtai bei gyvūnams, kadangi antibiotikai yra nau­dojami ne tik sveikatos srityje, bet ir žemės ūkyje. Todėl antimikrobinių dalelių galima aptikti vandenyje, dir­vožemyje ir net gyvūnų organizmuose. Visa tai sudaro vientisą ciklą, kuomet antibiotikai nedidelėmis dalelėmis grįžta į mūsų organizmą ir suteikia galimybę toliau daugintis atsparioms bakterijoms“, – informuoja vaistininkas L. Rukas.

Taip pat pačių pacientų atsakomybė yra griežtai vadovautis gydytojų nurodymais bei pagrindiniais antibiotikų vartojimo principais. Iš­kilus bet kokiems klausimams ar šalutiniams poveikiams, visuomet rekomenduojama nedelsti ir kreiptis į specialistus ir, žinoma, jokiu būdu neužsiimti savigyda kitais antibiotikais.

Atnaujinta Antradienis, 17 Kovas 2020 08:28