Apgaulinga pavasario saulė – kaip apsaugoti akis ir odą?
Termometro stulpeliui šoktelėjus iki 20 laipsnių, ne vienas namuose palikome striukes, kepuraites ir saulės akinius. Norėjome tiesiog pasidžiaugti pagaliau atėjusiu pavasariu ir nė nepagalvojome, kad pirmieji saulės spinduliai gali „įkąsti“ dar skaudžiau nei vasarą.
Ką svarbiausia žinoti?
Žinome, jog turime saugotis UV spindulių, įsigyjame kremo, plačiabrylę skrybėlę, pasiruošiame pasivaikščiojimui bei poilsiui prie ežero. Tačiau tai nėra vieninteliai pagalbininkai „apsiginti“ nuo saulės, tad būtina žinoti keletą taisyklių, kurios padės apsaugoti ne tik odą, bet ir regėjimą – vieną brangiausių mūsų turtų.
Saulė - tai natūralus vitaminų C ir D šaltinis. Būtent todėl tiek suaugusiųjų, tiek vaikų nuotaika kaipmat pagerėja, pabuvus gryname ore saulėtą dieną. Nors, įpusėjus pavasariui, lauke jau šilta ir malonu, mūsų oda dar neįpratusi prie saulės, o tai kelia pavojų sveikatai. Todėl tam, kad apsaugotume savo odą, patariama vengti saulės jos piko valandomis (11-15 val.). Lietuvoje saulė yra aktyviausia gegužės-rugsėjo mėnesiais. Taip pat rekomenduojama dėvėti kepures, akinius nuo saulės bei apsauginę aprangą.
Kodėl būtina saugoti akis?
Saulė mums neabejotinai naudinga dėl teigiamo poveikio organizmui. Bet itin svarbu saugoti akis nuo saulės spinduliuose bei dirbtiniuose šviesos šaltiniuose esančių UV spindulių. Ilgalaikis jų poveikis gali sukelti kataraktą, „sparninės plėvės“ atsiradimą akių junginėje ir kitus, netgi piktybinius, susirgimus.
UV spinduliai gali būti ir ūmių akių pažeidimų priežastis. Taip nutinka, ilgiau pažiūrėjus „plika akimi“ į saulę, stebint saulėlydį ar saulės užtemimą. Lengvesniais atvejais ūmus UV spindulių sukeltas ragenos bei junginių uždegimas pasireiškia akių paraudimu, skausmingumu, šviesos baime, ašarojimu, praeinančiais per kelias dienas ar savaitę. Sunkesnis nudegimas gali pažeisti gilesnius akies sluoksnius – tinklainę – ir baigtis aklumu.
Taigi jokiu būdu nei „plika akimi“, nei su saulės akiniais nežiūrėkite tiesiogiai į saulę. Beje, saugotis UV spindulių reikia ne tik saulėtomis dienomis, bet ir apniukus orui, nes jie prasiskverbia ir pro debesis“, - sako „Optikos pasaulio“ gydytojas-oftalmologas Rimas Jakštas.
Svarbus ne tik saikas
Pirmasis patarimas, siekiant išvengti akių ligų bei išsaugoti gerą regėjimą, yra įsigyti tinkamus saulės akinius. Juos, deja, dažnai prisimename tik vasarai prasidėjus. Tačiau saulės akiniai reikalingi visus metus, o ypač pavasarį, kuomet UV spinduliai suintensyvėja.
„Optikos pasaulio“ akių priežiūros specialistės Astos Poškuvienės teigimu, pastebima, jog akiniai tampa tik įvaizdžio dalimi – aksesuaru, neskiriant pakankamo dėmesio akinių lęšių kokybei.
„Prastesnės kokybės akiniai, kaip ir saulės spinduliai, sukelia nemažai negalavimų. Labiausiai nukenčia tinklainė ir lęšiukas, todėl gali išsivystyti katarakta. Šia liga suserga vis jaunesni žmonės. Tad geriau nenešioti jokių saulės akinių, negu be UV apsaugos“, - sako A. Poškuvienė.
Ypatingą dėmesį reikia skirti vaikų akių apsaugai nuo UV spindulių. Jų vyzdžiai yra didesni o lęšiukai – skaidresni nei suaugusiųjų, todėl į jų akis patenka kur kas daugiau žalingų saulės spindulių. Tad apsauga nuo saulės jiems būtina. Kas svarbu renkant akinius vaikui?
„Atkreipkite dėmesį į lęšius, nes būtent jie turi įtakos vaikų regėjimo kokybei. Saulės akiniai turėtų būti didesni, kad pridengtų ne tik akis, bet ir šonus. Taip pat svarbu nepamiršti galvos apdangalo, skėčio nuo saulės“, - pataria R. Jakštas.
Patarimai renkantis saulės akinius
1. Atkreipkite dėmesį į ženklus. Ant saulės akinių ieškokite ženklų „UV – 400“ arba „CE“. Šie užrašai reiškia, jog akiniai apsaugo akis nuo UV spindulių, kurių ilgis yra 400 nanometrų. Kitaip tariant, akys bus apsaugotos nuo A ir B tipo spindulių.
2. Nepirkite akinių turguje ar kitose prekybos vietose, kuriose nėra užtikrinama kokybė. Specialistų praktika rodo, kad turguje parduodami akiniai turi minimalią ar visai neturi apsaugos nuo UV spindulių, todėl jų poveikis akims yra intensyvesnis. Šiuo atveju akių vyzdžiai išsiplečia, tad į tinklainę patenka daugiau UV spindulių. Tai gali būti vienas iš veiksnių, sudarančių galimybę atsirasti ne tik kataraktai, bet ir glaukomai – vienai pavojingiausių akių ligų.
3. Atkreipkite dėmesį į akinius žyminčius skaičius:
Skaičiai 0-1 reiškia, jog tai yra kosmetiniai, apsauginiai akiniai, tinka esant silpnam apšvietimui.
Skaičiai 2-3 - kad akiniai sumažina saulės akinimą, esant normalioms naudojimo sąlygoms. Tinka vairuojant.
Skaičius 4 - akiniai sumažina saulės spindulių intensyvumą, esant ypač stipriam apšvietimui. Vairavimui netinka.
4. Kontaktiniai lęšiai nėra saulės akinių pakaitalas. Kontaktiniai lęšiai su UV filtru taip pat patikimai apsaugo nuo UV spindulių, tačiau jie nėra saulės akinių pakaitalas, tad visada turi būti nešiojami su kokybiškais saulės akiniais, turinčiais UV filtrą.
5. Pasirūpinkite 100 proc. apsauga. Saulės akiniai su poliarizuotais lęšiais turi 100 proc. apsaugą nuo UV spindulių, nuima atspindžius nuo horizontalių paviršių, matomos natūralesnės spalvos, akys mažiau pavargsta.
Mėgaukitės pavasario saulės spindulių šiluma ir šviesa atsakingai. Užsukite į „Optikos pasaulio“ saloną Šilalėje, Nepriklausomybės g. 13, PC „Norfa“, kur konsultantės padės išsirinkti tinkamiausius akinius nuo saulės.