Dažnai besikartojantis mėšlungis gali pranešti ir apie ligas

Ne vienas bent kartą esame pajutę netikėtai užklupusį veriantį skausmą suspazmavus raumenims. Nuolat pa­sikartojantis mėšlungis signalizuoja apie organizmo problemas, pirmiausia – apie magnio trūkumą.

Spazmai suintensyvėja vasarą

Mėšlungis – nevalingas, skaus­mingas raumens spazmas. Dažniausiai jis ištinka nakties metu. Paprastai jis juntamas kojose: blauzdose, pėdose, šlaunyse. Tačiau mėšlungis gali sutraukti ir rankų raumenis, pilvo presą, kaklą, pasireikšti akies trūkčiojimu ir pan.

Vaistininkė Jūratė Vitkauskaitė pastebi, kad mėšlungis dažniau vargina daug judančius, sportuojančius, sunkų fizinį darbą dirbančius žmones. Jis ypač suaktyvėja vasarą.

Tiesa, šie raumenų spazmai gali pranešti ir apie ligas ar kai kurių ligų komplikacijas, pavyzdžiui, skydliaukės ar inkstų, išsėtinę sklerozę ar venų išsiplėtimą. Todėl pajutus, kad mėšlungis kartojasi dažniau, būtina pasikonsultuoti su gydytoju. Jei kartu su staigiais raumenų spazmais pakyla aukšta temperatūra, skauda galvą, reikėtų nedelsiant kreiptis į gydytoją ar net kviesti greitąją pagalbą.

Jei raumenis sukaustė mėšlungis, suspazmavusią kūno vietą reikia pamasažuoti, taip pat atsipalaidavus pabandyti ją ištempti, jog spazmas greičiau atsileistų. Kai kas priepuolio metu į įsitempusį raumenį baksteli adata, tačiau vaistininkė sako, kad sutrauktą vietą galima paprasčiausiai švelniai pagnaibyti.  Naktinių kojų raumenų spazmų truk­mę gali padėti sumažinti ir staigus atsistojimas, pažingsniavimas pakaitomis ant pirštų ir ant pėdos ar kulno. Raumenis atpalaiduoti padeda ir šilta vandens srovė.

Signalas apie mikroelemento stoką 

Vaistininkės teigimu, mėšlungis gali ištikti dėl per didelio ar pernelyg mažo fizinio krūvio raumenims, dehidratacijos, venų varikozės, medžiagų apykaitos sutri­ki­mų, nepatogios avalynės, didelių temperatūros pokyčių ir pan. Tačiau dažniausia prie­žastis – magnio stoka organizme. Anot vaistininkės šio mikroelemento su maistu gau­nama nepakankamai. Bet labiausiai magnio netenkama dėl prakaitavimo, jo trūksta ir nėščiosioms ar vyresnio amžiaus žmonėms.

„Magnis labai svarbus širdies darbui. Trūkstant jo (taip pat ir kalio), gali būti juntami širdies permušimai, silpnumas. Šis mikroelementas reikalingas ir nervų sistemai. Dėl magnio trūkumo gali sutrikti miegas, padidėti nervingumas, net ištikti insultas ir miokardo infarktas, – pabrėžia vaistininkė.

Balansui atstatyti vien mitybos gali nepakakti  

Padidinti magnio atsargas organizme galima valgant daugiau grūdinių produktų (kviečių grūdų gemalų, avižinių dribsnių, sėmenų, grikių, duonos), riešutų (migdolų, žemės, lazdyno, brazilinių), daržovių ir vaisių (špinatų, kaliaropių, bananų), šokolado, geriant mineralinį vandenį. Tačiau kai magnio trūkumas organizme yra didelis, vien subalansuotos mitybos kartais nepakanka, todėl reikėtų vartoti specialius maisto papildus.

Vaistininkė pataria vasarą juos vartoti ne mažiau kaip dvi savaites, geriausia – vieną mėnesį. Tai vertėtų daryti kelis kartus per metus. Labai daug dirbantys ar sportuojantys magnio preparatus gali vartoti ir du, ir tris mėnesius iš eilės.

Dagnė ARMONAITĖ

Atnaujinta Antradienis, 25 liepos 2017 08:31