„Šilalės artojas“ Jums siūlo prenumeruoti laikraštį pdf. formatu tiesiai į Jūsų el. paštą. 1 mėn. kaina – 4 Eur.
Susisiekite su redakcija el. paštu: redakcija@silalesartojas.lt
arba tel. (8-449) 74195, (8-699) 67384

Keliasdešimt žmonių apmulkinęs sukčius kalės ketverius metus

Keliasdešimt žmonių apmulkinęs sukčius kalės ketverius metus Teisme M.Urbikas dangstėsi veidą ir tikino dėl savo veiksmų labai gailintis...

„Norite greitai ir nesunkiai užsidirbti pinigų? Turiu jums puikų pasiūlymą: paimkite greitąjį kreditą, iš karto jį grąžinkite ir gaukite premiją. Jei pasiseks, savo kišenę papildysite nuo 30 iki 70 eurų suma.

Skamba neįtikinamai? Sakysite – apgaulė? Esu auksinis greitųjų kreditų bendrovių klientas ir  užtikrinu, kad jokio melo čia nėra. Ne vienam draugui jau padėjau užsidirbti, padėsiu ir tau!“

Būkite atsargūs ir neužkibkite ant panašaus kabliuko, kaip tai nutiko ne vienai dešimčiai jaunų žmonių, patikėjusių daug žadančiais pajūrališkio Manto Urbiko siūlymais. 24-erių metų jaunuolis nuo 2012-ųjų savo greitųjų kreditų aferomis apmulkino daugiau nei keturiasdešimt asmenų, pro įvairias sąskaitas „prakošė“ keliasdešimt tūkstančių eurų. Tačiau galiausiai priėjo liepto galą - už savo nešvarią veiklą kovo 1 d. buvo nuteistas jau antrą kartą.

Juodais darbeliais vertėsi ne vienerius metus

Baudžiamąją M.Urbiko bylą Šilalės rajono apylinkės teismo teisėja Lina Šakarnienė nagrinėjo net dvi dienas, nes bylos apimtis – 13 tomų po beveik du šimtus puslapių. Kadagynų kaime gyvenantis jaunuolis pripažintas kaltu net pagal šešis Lietuvos Respublikos baudžiamojo kodekso straipsnius, padaręs beveik 130 nusikalstamų epizodų. Vaikinas turės atsakyti už apgaule įgytą svetimą turtą, dokumentų klastojimą, neteisėtą disponavimą svetimų žmonių banko sąskaitomis, prisijungimo prie elektroninių sistemų bei asmens duomenimis, neteisėtų finansinių operacijų atlikimą bei poveikio darymą nukentėjusiesiems.

Už analogiškus darbelius jaunuolis teisiamas nebe pirmą kartą. Panašaus masto jo regztoms aferoms Tauragės rajono apylinkės teismas kelią užkirto 2015 m. liepą, paskyręs dvejų metų laisvės atėmimo bausmę. Tačiau tai, ką pavyko išsiaiškinti tauragiškiams, – tik maža dalis M.Urbiko apgaulių. Nuo 2012-ųjų birželio iki 2015 m. rugsėjo 8 d. jis padarė net 127 nusikalstamo pobūdžio veikas. Kelis žmones jis apmulkino jau net po pirmojo teismo verdikto.

M.Urbikas veikdavo pagal gerai apgalvotą schemą: internete arba per pažįstamus asmenis siūlydavo  užsidirbti neišeinant iš namų. Jis prisistatydavo esantis patikimas ir vertinamas greitųjų kredito bendrovių klientas bei siūlydavo savo pagalbą imant greituosius kreditus. Jaunuolis, kaip pats aiškino teisėjai, viename internetiniame žaidimų forume sužinojo, jog, paėmus ir iš karto grąžinus greitąjį kreditą, įmanoma gauti tam tikrą piniginę premiją. Ji esą siekdavo nuo 30 iki 70 eurų. Gerai išstudijavęs visas sąlygas bei perpratęs sistemą, jis tokiu uždarbiu ėmė vilioti kitus. Lengvais pinigais susigundė didžiulis būrys jaunuolių ne tik iš Šilalės, bet ir iš kitų rajonų. Jiems M.Urbikas liepdavo užsiregistruoti greitųjų kredito bendrovių svetainėse, paimti norimo dydžio paskolą bei pervesti į jo sąskaitą. Jis pažadėdavo dar tą pačią dieną grąžinti kreditą bendrovėms, mat už tokį veiksmą jis, auksinis klientas, gaudavo premiją, kurią neva dalindavosi su bendradarbiaujančiu asmeniu. Bet iš tiesų vaikinas pinigų negrąžindavo, o lengva ranka žerdavosi sau. Kreditus paėmusiems žmonėms jis nusiųsdavo profesionaliai suklastotas trumpąsias SMS žinutes, kuriose atitinkamos kreditų bendrovės vardu pranešdavo, kad paskola esanti grąžinta. Šie nė neįtardavo, jog visi pinigai atgulė M.Urbiko sąskaitoje, o apie įžūlias apgavystes sužinodavo tik tuomet, kai bendrovės imdavo siuntinėti įspėjimus dėl nedaromų įmokų bei susikaupusių skolų. Kai žmonės po to kreipdavosi į M.Urbiką, šis sakydavo, kad tai esančios sistemos klaidos, ir žadėdavo pats viską išsiaiškinti.

Maustė net tėvus, seseris, senelius, buvusios merginos šeimą

Jaunuolis sukdavosi ir kitokiais būdais. Radęs glaudesnį ryšį su savo klientais, jis neteisėtai įgydavo jų anketinius duomenis, banko naudotojo ID, slaptažodžius, kodus bei prisijungdavo prie kreditų bendrovių internetinių puslapių. Tuomet M.Urbikas nukentėjusiųjų vardu suvesdavo melagingus duomenis, kartais pakeisdavo ir kodus bei slaptažodžius, sudarydavo kredito sutartis, o gautus kreditus pervesdavo į savo ar kitų asmenų sąskaitas. Pavyzdžiui, iš savo tėvų jis nušvilpė daugiau nei 1300 Eur, iš senelių – apie 6000 Eur, iš dviejų seserų – pustrečio tūkstančio eurų. Nepabūgo apgaudinėti ir savo tuometinės merginos artimųjų, senų pažįstamų. Štai iš vieno gero bičiulio  P.Ž. per keletą kartų išviliojo daugiau nei 2400 Eur, iš A.B. - beveik 3600 Eur. Iš viso nuo 2012 m. nuo šio įžūlaus aferisto nukentėjo daugiau nei keturiasdešimt asmenų.

Teismui nukentėjusieji pateikė virš 76 tūkst. Eur civilinių ieškinių. Tačiau jei juos būtų pateikę nukentėjusieji, suma, ko gero, viršytų ir 100 tūkst. Eur, nes dauguma apgautųjų su M.Urbiku susitarė asmeniškai ir pinigų iš jo nebereikalavo.

Beje, pradėjus ylai lįsti iš maišo ir bijodamas, jog nebūtų perduotas policijai, M.Urbikas kai kurioms aukoms bandė daryti poveikį – grasinti. Už tokius veiksmus jam taip pat inkriminuota nusikalstama veika. Negana to, nuo vieno iš apgautųjų V.Š. mėgindamas nuslėpti aiškėjančią tiesą, sukčius suklastojo dokumentus ir pateikė netikrą teismo nuorašą, taip įtikindamas V.Š., kad problema dėl greitųjų kreditų yra išspręsta.

Iš viso M.Urbikas kaltinamas padaręs 106 nesunkius bei 21 apysunkį nusikaltimą.

Už grotų teks praleisti ketverius metus

Kai bylą nagrinėjusi teisėja L.Šakarnienė suteikė žodį M.Urbikui, šis pažėrė aibę gražių pažadų ir tikino, jog nuoširdžiai gailisi dėl padarytų nusikaltimų.

Sukčius prisipažino veikęs vienas ir žinojęs, kad nusižengia teisėsaugai. Paklaustas, ar žada atlyginti nukentėjusiesiems padarytą žalą, atsakė, jog tai daryti jau yra pradėjęs. Teisme jis aiškino, norintis įsidarbinti ir pamažu atidavinėti skolas, nes 76 tūkst. Eur – ne juokai. Be to, M.Urbikas sakė norintis atsiprašyti savo apgautųjų, juos aplankyti, susitarti gražiuoju. Iki teismo nuosprendžio kelis mėnesius Šiaulių tardymo izoliatoriuje gyvenęs vaikinas, regis, stebuklingai praregėjo.

Ne mano būdui yra tuo verstis. Viskas - per durną galvelę. Nebeketinu tuo užsiimti, nes nėra naudos“, - kalbėjo kaltinamasis.

Prokurorė Roma Kiselevičienė M.Urbikui siūlė skirti subendrintą bausmę - ketverius metus pataisos namuose bei civilinių ieškinių atlyginimą. Tuo tarpu vieno iš nukentėjusiųjų - plungiškio A.P. -advokatas prieštaravo, jog bausmė - pernelyg švelni. Jis M.Urbiką prilygino recidyvistui ir prašė griežtesnio nuosprendžio. Kitokios nuomonės buvo kaltinamojo gynėjas, siūlęs išvis neskirti realios laisvės atėmimo bausmės, kad teisiamasis galėtų kuo greičiau įsidarbinti bei atlyginti nuostolius.

Kovo 1-ąją Šilalės rajono apylinkės teismas nusprendė, jog M.Urbikas už padarytus nusikaltimus privalo būti įkalintas, ir skyrė jam ketverius metus nelaisvės. Be to, jis privalės atlyginti apie 76 tūkst. Eur civilinių ieškinių nukentėjusiesiems ir greitųjų kreditų bendrovėms.

Nuosprendis dar gali būti skundžiamas Klaipėdos apygardos teismui.

Atnaujinta Antradienis, 08 kovo 2016 11:20