Verslo liudijimai pamažu tampa atgyvena

Asociatyvi nuotr. Asociatyvi nuotr.

Savivaldybės taryba patvirtino ateinančių metų verslo liudijimų kainas. Jau bene du dešimtmečius darbas su taip vadinamais patentais yra paprasčiausia verslo forma, tačiau pastaraisiais metais jų nuperkama vis mažiau. Žmonės nebenori iš anksto mokėti fiksuotą pajamų mokestį, antra vertus, mažėjant gyventojų per­kamajai galiai, dūsta ir smulkusis verslas.

Fiksuotas pajamų mokestis už verslo liudijimus, suteikiančius teisę užsiimti smulkiuoju verslu, kasmet didėja dėl kylančios minimalios mėnesinės algos. Nuo liepos 1-osios minimaliam mėnesiniam atlyginimui pakilus iki 380 eurų, metinis gyventojų pajamų mokestis sudaro 684 Eur. Tiek turės ateinančiais metais sumokėti smulkieji verslininkai, norintys veikti visoje Lietuvos teritorijoje. Lyginant su ankstesniais metais, mokestis perkantiesiems verslo liudijimus pabrangs 17 proc 

Tačiau užsiimantiesiems vers­lu savo rajone bei kitose savivaldybėse, išskyrus Aly­­taus, Kauno, Klaipėdos, Pa­lan­­gos, Panevėžio, Šiaulių, Vil­­niaus miestuose bei Ne­ringoje ir Marijampolėje, fiksuotas pajamų mokestis ir ateinančiais metais nesikeis - taip spalio 27 d. vykusiame savivaldybės tarybos posėdyje nusprendė Šilalės rajono politikai.

Šiuo metu yra per 100 verslo rūšių, kuriomis galima užsiimti, Valstybinėje mokesčių inspekcijoje įsigijus verslo liudijimą. Tauragės apskrities valstybinės mokesčių inspekcijos Mokestinių prievolių skyriaus Šilalės poskyrio duomenimis, per devynis šių metų mėnesius rajono gyventojams išduoti 429 verslo liudijimai, už juos sumokėta 15,3 tūkst. Eur. Tai - gerokai mažiau nei ankstesniais metais.

2015 m. Šilalės rajono gyventojai įsigijo 637 verslo liudijimus, už juos sumokėjo 29,2 tūkst. Eur. 2014 m. buvo išduoti 733 verslo liudijimai už 33,4 tūkst. Eur.

Populiariausi vis dar išlieka verslo liudijimai paslaugoms. Pernai išduoti 96 patentai statybos darbams atlikti, 55 - prekybai maisto ir ne maisto produktais, 49 - kirpyklų bei grožio salonų paslaugoms, 40 - statybos baigimo ir apdailos darbams, 39 - automobilių remontui, 11 - siuvyk­lų paslaugoms. Papildomam mokymui verslo liudijimus įsigijo dešimt asmenų, aštuoni gamino baldus.

Svarstant verslo liudijimų kainas, savivaldybės tarybos opozicija susirūpino, kad rajonas neturi jokios verslo paramos strategijos. Pasak tarybos narių, nenormalu, jog žmonės atsisako verslo ir eina į savivaldybę prašyti pašalpų. Todėl, politikų nuomone, reikėtų aktyvinti smulkųjį verslą, padėti jam išlikti.

Tačiau Šilalės savivaldybės Turto valdymo ir ekonomikos skyriaus vedėja Reimunda Kibe­lienė nemano, kad dirbantiesiems su verslo liudijimais reikėtų paramos: jos įsitikinimu, užtenka, jog savivaldybė nedidina jų kainų. Be to, yra numatytos lengvatos mokiniams bei studentams, neįgaliesiems, pensininkams ir bedarbiams - jiems verslo liudijimo kaina mažinama net iki 50 proc. Pernai dėl lengvatų savival­dybės biudžetas neteko 1,5 tūkst. Eur, užpernai - 2,9 tūkst. Eur.

Šilalės rajono meras Jonas Gudauskas taip pat nemato reikalo jaudintis dėl to, kad dirbančiųjų su verslo liudijimais mažėja. Jo nuomone, kam neapsimoka mokėti fiksuoto pajamų mokesčio už pasirinktą amatą ar paslaugas, renkasi kitą verslo formą.

„Individuali veikla dabar yra populiaresnė už darbą su verslo liudijimais, nes reikia sumokėti tik 5 proc. mokesčių“, - tarybos nariams sakė meras.

Ir tai tiesa: dauguma dirbančių savarankiškai naudo­jasi alternatyva mokėti pajamų mokestį nuo realaus veiklos rezultato, todėl renkasi individualią veiklą pagal pažymą. Šiai veiklai leidžiama supaprastintu būdu nustatyti sąnaudas - iš uždarbio atimti 30 proc. pajamų be jokių išlaidas pagrindžiančių dokumentų. Taigi realiai 5 proc. pajamų mokestį reikia mokėti ne nuo visų, o tik nuo 70 proc. pajamų.

Tuo tarpu perkant verslo liudijimą, iš anksto sumokama ne tik visa nustatyta suma, bet ir socialinio draudimo bei privalomojo sveikatos draudimo (PSD) mokesčiai. Net jei savivaldybių tarybos, nustatydamos patentų kainas, tarifų ir nedidina, pakilus minimaliai mėnesinei algai, „Sodros“ ir PSD mokesčiai visada didėja. Taigi verslo išlaidos bet kuriuo atveju brangsta.

Daiva BARTKIENĖ

Atnaujinta Antradienis, 22 lapkričio 2016 09:39