Teisybė – sunkiai pagaunama paukštė
Kartą per mėnesį gyventojų priėmimus rengiantis Seimo narys Remigijus Žemaitaitis šilališkiams jau seniai tapo ir patarėju, ir užtarėju, todėl jo priimamajame visada daug žmonių. Laukdami beveik visi jie dalijasi patirtomis nuoskaudomis bei pripažįsta, kad sunkiausia teisybės ieškoti valdininkų kabinetuose.
Aklam valstybė nepadeda
„Atėjau paklausti Seimo nario, ar Lietuvoje yra bent kiek teisybės, ar akli senukai jau visai palikti likimo valiai?“ - braukdama ašaras, Seimo nario padėjėjams Vytautui Juciui ir Justui Stankevičiui guodėsi šiauduviškė Teresė Bajorinienė.
Jos vyras Pranas yra visiškai aklas, be pagalbos jau neatsikelia iš lovos, nepavalgo ir nenueina į tualetą, tačiau gauna tik 53 eurų kelionės išlaidų kompensaciją. Į devintą dešimtį įžengusi moteris nebepajėgia juo rūpintis, o kviestis pagalbą iš šalies neleidžia nedidelės pensijos.
„Buvau nuvažiavusi į Neįgalumo ir darbingumo nustatymo tarnybos Tauragės skyrių: sako, niekas daugiau nepriklauso. O ten siuntimą išrašiusi šeimos gydytoja net pylos gavo. Nesuprantu, negi tik tiek valstybė aklam žmogui gali padėti?“ - stebėjosi moteris.
Peržvelgęs atsineštus dokumentus, Seimo narys paaiškino, jog Specialiųjų poreikių nustatymo tvarkoje numatyta tą patį išmokos koeficientą taikyti ir beveik akliems, ir visiškai akliems ligoniams.
2010 m. Specialiųjų poreikių nustatymo tvarką sugriežtinusi tuometinė konservatorių vyriausybė nusprendė, jog išmoka nėra papildoma pensija. Todėl nėra reikalo nustatinėti pensininkams nedarbingumo lygio - taip taupoma ligonių sąskaita.
R.Žemaitaitis parašė užklausimą Sveikatos apsaugos ministerijai, ar slaugos išmoka gali būti perskaičiuojama, o moteriai patarė prašyti gydytojų, kad siuntime į Tauragę surašytų ir kitas jos vyrą varginančias ligas. Jei žmogus nebeįstengia atsikelti iš lovos, greičiausia jų turi ne vieną.
Sprendė „Sodros“ problemas
Kvėdarnos seniūnijoje, Sauslaukio kaime gyvenantis Adomas Kiudys Seimo nario priimamajame lūkuriavo ne pirmą kartą.
„Atėjau padėkoti už archyvuose iškapstytas pažymas“, - sakė žmogus, kuriam parlamentaro pagalba „pridėjo“ net keturis metus darbo stažo. Dėl to jo pensija padidėjo keliomis dešimtimis eurų.
Ta pačia proga A.Kiudys nusprendė išsiaiškinti, ar yra galimybių atgauti nuo 2011 m. neišmokėtą pensijos dalį. R.Žemaitaitis užtikrino, jog įpareigoti „Sodrą“ sumokėti kompensaciją galėtų tik teismas.
Jucaičiuose gyvenantis Petras Uselis klausė, kur jam derėtų kreiptis, norint gauti priedą prie pensijos už tarnybą Černobylyje, kur 1987 m. buvo išvežtas likviduoti katastrofos atominėje elektrinėje padarinių.
Spaudoje skaitėme, kad reikia kreiptis į černobyliečių draugiją, bet nežinome, ar Šilalėje tokia yra“, - svarstė žmogus. Seimo narys surengė P.Useliui „Sodros“ specialistų konsultaciją, kurie nustatys, ar yra paskirtas priedas ir kokių duomenų reikia, jog prievarta į Černobylį išvežtas žmogus jį gautų.
Europa pensininkus ignoruoja?
Šilališkę I.T. pas parlamentarą irgi atvijo didžiulis rūpestis. Jos dukra susirgo reta liga, gydytojai nusprendė, kad vienintelė galimybė jai išgyventi - kepenų persodinimas. Moteris Seimo nariui parašė prašymą suteikti finansinę pagalbą, todėl atėjo pasiteirauti, ar galima ko nors tikėtis.
„Tokia diagnozė, kaip mano dukrai, Lietuvoje nustatyta tik trims žmonėms. Esame neviltyje, nežinome, ką daryti“, - nerimavo moteris. R.Žemaitaitis užtikrino, jog I.T. prašymas jau persiųstas Sveikatos apsaugos ministerijai, tačiau atsakymo dar reikėtų palaukti.
Kol kas jokių gerų žinių politikas negalėjo pateikti ir Europos Sąjungos parama nusivylusiai A.L. Kaime gyvenanti moteris siekė gauti paramą asbestiniams stogams pakeisti. Pernai Nacionalinė mokėjimo agentūra jai atsiuntė neigiamą atsakymą, nes paraiška surinko per mažai balų. Toks pat atsakymas atėjo ir šiemet.
„Per mažai balų, nes esu pensininkė, pasitraukiau iš žemės ūkio gamybos, nors teisė į paramą turėtų būti visiems lygi. Manau, kad ignoruoti kurios nors amžiaus grupės žmonių negalima. Kitu atveju gal sūnus padėtų, bet dabar, kai už pieną moka tik 13 centų, negaliu jo net prašyti“, - skundėsi moteris.
A.L. apgailestavo susigundžiusi išmoka už pasitraukimą iš žemės ūkio gamybos. Jei turėtų karvę, dabar bent sau maisto produktų nereikėtų pirkti.
R.Žemaitaitis paaiškino, jog naujajame paramos laikotarpyje susiaurintas paramos gavėjų ratas, todėl iš jo išstumti pensininkai.
„Tokios yra Europos Sąjungos taisyklės, jų pakeisti negalime“, - pripažino jis.
Pasak Seimo nario, ne visais atvejais įmanoma padėti, todėl žmonės tai supranta ir nepyksta, jei mato geranoriškas pastangas. Beveik visi, ateinantys konsultuotis, arba nežino, kur dėl savo problemų kreiptis, arba valstybės tarnautojai, pas kuriuos jie jau buvo, nesugebėjo jiems paaiškinti įstatymų.
Daiva BARTKIENĖ
AUTORĖS nuotr.