Semia saujomis iš kitų metų biudžeto

Biudžetiniai metai dar neįpusėjo, o mūsų rajono politikai jau įkišo ranką į ateinančių metų piniginę. Nors dar neaišku, kiek 2017-aisiais joje bus lėšų, savivaldybės taryba ryžosi leisti tiesti kelius, įrenginėti gatvių apšvietimą bei atlikti kitus darbus būsimo biudžeto lėšomis.

Šių metų rajono biudžete - beveik 26 mln. eurų. Atrodo, suma - ne tokia ir maža, bet savivaldybės biudžetinių įstaigų darbuotojams atlyginimų fondas suplanuotas vos dešimčiai mėnesių, nors administracijos direktorius nuolat pabrėžia, jog būtiniausiems poreikiams lėšų netrūksta.

Tikrai kartais atrodo, jog yra ir atliekamų pinigų - kone kiekviename Finansų, investicijų ir verslo komiteto posėdyje šventėms bei renginiams paskirstomos gana nemažos sumos. Štai gegužę politikai nepagailėjo 600 Eur Girdiškės kaimo bendruomenei ir tiek pat - Upynos seniūnijai, miestelio jubiliejaus šventei.

Tie patys tarybos nariai gegužės pabaigoje lengva ran­ka įsipareigojo sumokėti ne tokias jau ir mažas sumas už kelių tiesimą bei gatvių apšvietimą iš kitų metų biudžeto. Savivaldybės politikus galima suprasti: artėja Seimo rinkimai, rudenį visoms partijoms norėsis pasigirti, kiek gerų darbų rajonui atliko. O keliai bei apšvietimas gyventojams yra patys būtiniausi dalykai - niekas nenori klampoti per purvynus, kratytis per duobes ir gūžinėti patamsiais.

Todėl Šilalės savivaldybės taryba gegužės pabaigoje pri­ėmė net du sprendimus atlikti darbus kitų metų rajono biudžeto sąskaita. Pasak Investicijų ir statybos skyriaus vedėjo Fausto Sragausko, kad iš Kelių plėtros ir priežiūros programos lėšų kaimo keliams tiesti šiais metais pritrūks, tapo aišku dar tuomet, kai jos tik buvo skirstomos. Taip ir įvyko - šešioms gatvėms rekonst­ruoti pinigų teko ieškoti iš kitų metų biudžeto. Jų bend­ra sąmatinė vertė siekė net 600 tūkst. Eur. Ir nors įvykus kelių tiesimo darbų konkursams suma sumažėjo iki 460 tūkst. Eur, šiemet tam rajono biudžete tebuvo skirta tik 228 tūkst. Eur. O kol taryba neduoda leidimo apmokėti iš kitų metų biudžeto, savivaldybės administracija negali sudaryti rangos darbų sutarčių su konkursus laimėjusiomis įmonėmis.

Investicijų ir statybos skyriaus vedėjas politikams aiškino, jog iš ateinančių metų Kelių priežiūros ir plėtros programos už šiais metais atliktus darbus reikės ne taip jau ir daug - 198,9 tūkst. Eur. Mat dalį Stungaičių kaimo Malūno gatvės remonto išlaidų apsiėmė padengti vėjo jėgainių parką eksploatuojanti UAB „Šilalės vėjo elektra“. Pa­sak F.Sragausko, šiemet energetikai pasižadėjo prisidėti 25 tūkst. Eur, o ateinančiais metais kelio remontui planuoja skirti dar 10 tūkst. Eur.

Už Malūno gatvės remontą Stungaičiuose iš kitų metų biudžeto bus sumokėta beveik 40 tūkst. Eur, o daugiau­siai lėšų - beveik 85 tūkst. Eur - šiemet pritrūks Pa­jū­ralio kaimo Liubarto gatvės kapitaliniam remontui. Te­ne­nių Nepriklausomybės gatvės ša­­li­gatviams nutiesti trūksta beveik 21 tūkst. Eur.

Daugiau darbų nei turima lėšų suplanuota ir Šilalėje. Pavyzdžiui, Ąžuolo gatvės kapitaliniam remontui iš kitų metų biudžeto bus paimta virš 30 tūkst. Eur, Orvydų gat­vei - 23,6 tūkst. Eur.

Iš viso šiemet Šilalės savivaldybė iš Kelių plėtros ir priežiūros programos gavo kone 1 mln. 210 tūkst. Eur. Bene pusė šių pinigų buvo skirta kapitalui formuoti - gat­vėms ir keliams projektuoti bei remontuoti ir eismo saugumo priemonėms diegti.

Iki kitų metų liepos 1 d. savivaldybės taryba nusprendė atsiskaityti už darbus, finansuojamus iš rajono biudžeto, iš Miesto ir gyvenviečių priežiūros bei plėtros programos. Politikai net neabejojo, kad šiemet vargu ar pavyks rasti papildomus 58 tūkst. Eur.

Didžioji dalis lėšų bus skirta apšvietimo tinklo rekonst­rukcijai. Akcinei bendrovei „Eso“ mieste bei gyvenvietėse atliekant elektros tiekimo linijų rekonstrukciją, savivaldybei būtų naudinga kartu atnaujinti ir gatvių apšvietimo linijas. Deja, atrodo, savivaldybė „Eso“ planais nesidomi ir  tokiems „neplanuotiems“ darbams pinigų niekada nenumato.

Šiemet „Eso“ Šilalėje rekonstruoja Ateities bei Pievų gatvių elektros linijas - tiesia požeminius kabelius, todėl miesto seniūnas susirūpino, jog kartu reikėtų nutiesti ir gatvių apšvietimo kabelius. Tam iš savivaldybės biudžeto prašoma 15 tūkst. Eur. 

Dar 8 tūkst. Eur Alfonsas Paulikas norėtų gauti Kvė­dar­nos bei Sodų gatvių apšvietimui atnaujinti - be požeminių kabelių nutiesimo, čia būtina ir perkelti šviestuvus ant naujų stovų. Seniūnas tikisi, kad tam lėšų savivaldybės administracija galėtų rasti dar šių metų biudžete. 

Košių ir Antininkų kaimų gyventojai susirūpino per abu kaimus einančios Kražių gat­vės apšvietimu bei paprašė savivaldybės pratęsti apšvietimo liniją iki kaimų pabaigos. Savivaldybės parengtoje sąmatoje numatyta įrengti devynis papildomus šviestuvus, tad, preliminariais skaičiavimais, papildomas apšvietimas kainuotų iki 4,9 tūkst. Eur.

Iš ateinančių metų biudže­to savivaldybės taryba nu­sprendė tvarkyti ir Kal­ti­nė­nų bei Pajūrio  kapines. Kal­tinėnuose būtinas ne tik apšvietimas, bet ir vandentie­kis - tam savivaldybė nusiteikusi skirti net daugiau kaip 15 tūkst. Eur. Pajūrio kapinėse gyventojus piktina neprižiūrimi takai - palijus net pagrindiniu tenka klampoti per žvirgždą. Savivaldybės ad­ministracijos direktoriaus Raimundo Vaitiekaus nuomone, reikėtų tvarkyti ir tako atšakas. Bet iš kur tam paimti pinigų, jis nežino, todėl 15 tūkst. Eur pagrindinio tako rekonstrukcijai norėtų gauti iš kitų metų biudžeto arba kitų finansavimo šaltinių.

Tarybos posėdyje dalyva­vusi Vyriausybės atstovė Tau­ragės apskrityje Irena Rič­ku­vienė klausė, kas galėtų būti tie „kiti šaltiniai“. Ir išgirdo, kad savivaldybės planuose yra dar viena paskola. Kol kas neprašoma leidimo ją imti, tačiau tai nereiškia, jog šiemet ar kitais metais pavyks išgyventi iš surenkamų mokesčių bei valstybės biudžeto dotacijos. Visiems aišku, kad ir vienas, ir kitas pajamų šaltinis greitai išsenka. 

Daiva BARTKIENĖ

A.AMBROZOS nuotr.

 

 

 

Atnaujinta Antradienis, 21 birželio 2016 08:52