Pinganti elektra mokesčių nesumažins
„Liepos 1 d. nuėjau į UAB „Šilalės vandenys“ atsiskaityti už sunaudotą vandenį bei nuotekas už kovo, balandžio, gegužės ir birželio mėnesius. Tuo pačiu paklausiau klientų aptarnavimo skyriaus darbuotojos, kokia bus tiekiamo vandens bei nuotekų tvarkymo kaina nuo liepos 1-osios. Tokį klausimą pateikiau ne šiaip sau: juk būtent nuo šios datos atpigo elektra, todėl, mano nuomone, ir vandens tiekimui bei nuotekų priėmimui teks mažesnė išlaidų suma. Logiškai pagalvojus, privalėtų būti mažinama ir paslaugų kaina. Tačiau įmonės darbuotoja tik nusišypsojo ir atsakė, jog kainų mažinimas nenumatytas jokiuose dokumentuose.
Analogišką klausimą galima pateikti ir Šilalės šilumos tinklų vadovui. Jei pinga elektra, turėtų pigti ir vandens pašildymas.
Gal minėtų įstaigų vadovai galėtų paaiškinti, kur dės sutaupytas lėšas, jeigu nesumažins teikiamų paslaugų kainų. Sumažėjus gamybos išlaidoms, ta pelno dalis, manau, privalėtų atitekti vartotojams“.
Tokio turinio laiškas neseniai pasiekė redakcijos paštą. Jį atsiuntęs šilališkis Vinordas Ališauskas mąsto teisingai: juk už elektrą mažiau mokėsime visi: ir gyventojai, ir įmonės. ESO atstovo Martyno Burbos teigimu, nuo liepos 1-osios gyventojai už elektrą moka vidutiniškai 5,4 procentais mažiau, o verslo įmonėms ji pinga kiek daugiau nei 3 proc. Remiantis elementaria logika, pigesnė elektra turėtų atpiginti ir paslaugas. Bet ar tai - realu?
Deja, pagrindinį gyventojų mokesčių kąsnį suryjančios įmonės įkainių mažinti neketina.
UAB „Šilalės vandenys“ direktorius Edmundas AUŠKALNIS „Šilalės artojui“ teigė, kad žemesni elektros tarifai paslaugų įkainiams jokios įtakos neturės ir dėl keliomis cento dalimis atpigusios elektros mokesčiai tikrai nebus perskaičiuojami.
E.Auškalnio žodžiais, Valstybinė kainų ir energetikos kontrolės komisija prieš pusmetį nustatė naujas vandens kainas. Tai padaryta trejiems metams, nors, esant poreikiui, kainos gali būti perskaičiuojamos, tačiau tai – itin ilga bei sudėtinga procedūra.
„Jei bus daugiau pajamų, kaina mažės, bet jeigu jų neturėsime, kaina gali ir kilti. Elektros atpiginimas įtakos kainų pokyčiui neturės, tai – tik smulkmena. Kaip ir prieš tai atpigęs kuras, kuris vėl brangsta. Kiekvieno menkniekio neįvertinsi. Yra sistema, ir nieko taip paprastai neperskaičiuosi. Vien perskaičiavimas, kol nauja kaina būna patvirtinama, trunka apie pusę metų. Kol kas mes dirbame nuostolingai, apie kažkokį pelną nėra net kalbos. Tad nemanau, jog įmonės teikiamų paslaugų kaina kristų.
Jeigu elektra pigtų eurais, o ne euro cento dalimis, gal ir būtų kitaip. Tačiau kai išlaidos per mėnesį tesumažėja kokiais 50 eurų, kokia gali būti įtaka? Nieko nė nepajusime“, - sakė UAB „Šilalės vandenys“ direktorius E.Auškalnis.
Tą patį tvirtino ir UAB „Šilalės šilumos tinklai“ vadovas Algirdas ŠNIEPIS. Svarstymai apie būsimą pelną jį net pralinksmino: esą apie tai nei dėl neženkliai atpigusios elektros, nei apskritai įmonėje net negalvojama. Pasak A.Šniepio, kainas už suvartotą šilumą būtų galima mažinti tik tuomet, jeigu gerokai atpigtų kuras, mat būtent tai sudaro didžiąją dalį šilumos savikainos. Tuo tarpu elektra - tik minimalią.
„Gyventojai dėl aukštų kainų tikrai neturėtų skųstis: mūsų rajone mokesčiai už šilumą yra vieni mažiausių visoje Respublikoje. Kažkada buvome pirmi, paskui – antri, treti, ketvirti, o dabar, berods, esame dešimti pagal žemiausią šilumos kainą.
Mums svarbiausia, kiek atsieina kuras. Būtent kuras sudaro 40 proc. visos mokesčio sumos. Todėl jei randame, iš kur gauti pigiau, galime tą mėnesį mažinti kainas, bet jeigu kuras brangsta, mums yra „viskas“.
Dėl keliais centais atpigusios elektros tikrai nieko nesijaus, niekas nesumažės. Net ir patys gyventojai vargu ar pajus kokį palengvėjimą. Tai, galima sakyti, yra lašas jūroje. Gal truputį kuris nors ir sutaupys, tačiau už tą sumą pagal dabartines kainas parduotuvėse galbūt vieną gerą obuolį ir nupirksi“, - su humoru situaciją apibūdino Šilalės šilumos tinklų direktorius.
Birutė PALIAKIENĖ