Gilinosi į ūkininkavimo paslaptis
Prieš gerą savaitę Šilalės rajono agronomų sąjunga su Žemės ūkio rūmų koordinatore mūsų rajone surengė išvyką į Šilutės rajoną. Į kelionę išsiruošė ir nemažas būrys ūkininkų, taip pat Šakių rajono agronomų asociacijos, su kuria šilališkiai bene glaudžiausiai bendradarbiauja, atstovai.
Pradėjome nuo Šilutėje esančio Hugo Šojaus, buvusio šio miesto šviesuolio, daug prisidėjusio prie Šilutės vystymosi XIX-XX amžiaus sandūroje, muziejaus, įsikūrusio jo buvusio dvaro teritorijoje. Muziejaus eksponatų neapžiūrėjome: jie, karo ir pokario metais vietinių gyventojų sukaupti bei išsaugoti, dar ne visi parengti ekspozicijai. Muziejaus direktorė Roza Šikšnienė priminė, jog 1944 metais, vokiečiams traukiantis pro Šilutę, joje liko tik trys žmonės. Tačiau gyventojai miestą sutvarkė taip, kad jis nesudomintų nei vokiečių, nei sovietų ir jo nesubombarduotų. Net sovietmečiu pavyko išsaugoti beveik visus H.Šojaus dvaro statinius.
Vaikščiodami po Šilutės centrą, išvykos dalyviai grožėjosi senais žaliuojančias medžiais, išsaugotu parku – puikia poilsio vieta miestelėnams. Beje, ir Šilutėje, sakė, yra buvę vadovų, kurie norėjo tuos medžius iškirsti. Tačiau aktyvi Šilutės gražinimo draugija, pasitelkusi į pagalbą miestiečius, iškovojo, jog miestas neprarastų žaliojo rūbo.
Paprastai evangelikų liuteronų bažnyčios nepasižymi puošnumu. Šilutės bažnyčia – išimtis. Ji yra viena gražiausių Rytų Prūsijos krašto maldos namų. Nustebino nuostabūs vitražai, įspūdingas altorius (bažnyčios statyba užtruko tik dvejus metus ir baigta 1926-aisiais).
Ventės rago ornitologinė stotis – viena seniausių Europoje, kurios nedidelis kolektyvas didžiausios migracijos laikotarpiais per dieną sužieduoja kelis tūkstančius sparnuočių. Kaip sakė stoties vedėjas Vytautas Jusys, paros rekordas – 6719 paukščių.
Apsilankėme farmacininko ir žolininko Virginijaus Skirkevičiaus vasaros rezidencijoje Rusnės saloje. Žolininkas akcentavo, jog vidinė ramybė bei tinkama mityba daro stebuklus, prie kurių prisideda ir vietinė gamta, t.y. augalai bei gyvūnai. Nedideliame Skirkevičių tradicinių vaistažolių lauke veši dešimtys augalų, galinčių išgydyti ligas ar tinkamų vartoti profilaktiškai. V.Skirkevičius papasakojo ne tik apie kiekvieno iš jų gydomąsias savybes, bet ir apie organizmui galinčias pakenkti žoles, gėles, krūmus, medžius. Anot žolininko, svarbu ne tik žinoti, kas ir nuo ko, bet augalus skinti, džiovinti, ruošti iš jų arbatas taip, kad jie duotų naudos.
Į svečius pakvietė ir Rusnėje gyvenantis šilališkių atstovas Seime Remigijus Žemaitaitis. Jis parodė ekskursijos dalyviams savo elnių bei danielių bandą (apie 90 „galvų“), pasidalino patirtimi, auginant netradicinius gyvūnus.
Aplankėme ir ūkininkų Almos bei Tomo Kazlauskų ūkį Mažių kaime, netoli Šilutės. Jauni žmonės valdo apie 700 hektarų, kurių dalį Tomas perėmė iš savo tėvų. Anot jaunojo gaspadoriaus, tėvai į ūkio veiklą jau nesikiša, nes mano, jog sprendimus turi priimti vienas šeimininkas. Šiuo metu derlingoje Šilutės žemėje apie 400 ha užima grūdiniai augalai. Bandoje - apie 300 galvijų, iš kurių 90 - melžiamos karvės. Tomas apgailestauja, jog pienininkystė pastaraisiais metais tapo itin nuostolinga, nedžiugina ir grūdų supirkimo kainos. Tačiau optimistiškai nusiteikę žmonės tiki, kad žemės ūkis atsigaus. Kol kas pieno parduoda nedaug, didesnę dalį sugirdydami veršeliams, jog po dvejų metų iš jų išaugtų stiprios bei perspektyvios telyčios. Bandoje paliekamos tik pieningos, produktyvios karvės. O kitos furgonais iškeliauja pas Lenkijos ūkininkus.
Jau kuris laikas Kazlauskams rūpesčių kėlė ankštos fermos. Tad jie nutarė netoli Šilutės, buvusiuose raketinės bazės statiniuose, įrengti erdvią fermą savo galvijams. Ji bus toli nuo sodybos, miškuose, taigi nei kieme blogas kvapas jausis, nei gyvuliai nepatogumų gyventojams pridarys.
„Kai tėvas kažkada pigiai privatizavo šiuos valstybei nereikalingus pastatus, buvo ir besišaipančių. Bet pažiūrėkite, kiek erdvės gyvuliams“, - džiaugėsi Tomas su Alma.
O be kainų, kas dar yra didelis galvos skausmas ūkininkams? Pasirodo, darbo jėga. Kaip ir mūsų krašte, taip ir netoli Šilutės sunku rasti darbščių, atsakingų darbuotojų. Šeimininkų bičiuliai ūkininkauja toliau nuo rajono centro, tad, pasak Tomo, jiems susirasti pagalbininkų yra lengviau. Jaunas ūkininkas įsitikinęs, jog valstybės politika remti pašalpomis nenorinčius dirbti žmones gadina.
Aptardami kelionės rezultatus, agronomai bei ūkininkai pastebėjo, kad Šilutės krašte sąlygos ūkininkauti gal net yra geresnės nei Šilalėje. Tačiau akivaizdu, jog pas mus daugiau gražių sodybų. Ir, aišku, ne visi išvykos dalyviai galėjo suvokti, kaip galima gyventi kasmet užliejamose teritorijose, kuriose po polaidžio nors ir lieka derlingas dirvožemis, bet suniokojama bei užteršiama aplinka.
„Kiekvienas kraštas yra skirtingas, įdomus, iš kiekvieno galima pasisemti patirties ar nekartoti jų klaidų. Tačiau pažinti savo šalį, pamatyti, kuo kiti skiriasi nuo mūsų, yra naudinga. Todėl dėkojame Agronomų sąjungos aktyvui už suteiktą galimybę bent vienai dienai pabėgti nuo sunkių darbų rutinos. Kartais žmonės giriasi buvę Turkijoje, Egipte, Tunise ar Kinijoje, bet lieka nepamatę savo šalies, nepažinę kaimynų“, - kalbėjo ne vienas išvykos dalyvis.
Aldona BIELICIENĖ
AUTORĖS nuotr.