Pilnas krepšys baravykų - per keletą minučių
Grybavimo sezonas vis labiau įgauną pagreitį. Kasdien galime sutikti žmonių, išsiruošusių į miško gėrybių paieškas, ir jau grįžtančių su neblogu laimikiu. Nors vieni kartais skundžiasi grybų nebuvimu, kiti demonstruoja pilnas pintines baravykų. Žmonės džiaugiasi – vienoje vietoje galima rasti net po kelias dešimtis grybų karalių.
Tačiau nors grybų derlius yra gausus, jų kainos Lietuvos turguose išlieka aukštos. Štai Vilniuje ir Kaune indelis baravykų kainuoja net 25 eurus, litras voveraičių - nuo 2,5 iki 3 Eur. Galime pasidžiaugti, kad Šilalės turgelyje grybų kainos iš kojų neverčia - dėžutę, kurioje puikuojasi apie 2,5 kg baravykų bei raudonviršių, įmanoma įsigyti už 10 Eur.
Nors grybus rinkti galima visuose – ir valstybiniuose, ir privačiuose – miškuose, reikia nepamiršti, jog rezervatuose grybauti draudžiama. Na, o susiruošusieji grybauti privačiose valdose, kurios yra arčiau kaip 100 metrų iki miško savininko sodybos, turėtų būti atidūs – čia grybus pjauti galima, tik miško savininkui sutikus. Be to, reikėtų įsidėmėti, kad grybauti reikia atsakingai, laikantis grybavimo Lietuvos miškuose nustatytų taisyklių, kuriose taip pat skelbiama, jog draudžiama rinkti, parduoti baravykus, kurių kepurėlės skersmuo nesiekia 1,5 cm, ir voveraičių, kurių kepurėlių skersmuo yra mažesnis negu 1 cm. Grybaujant draudžiama ardyti miško paklotę, samanų bei kerpių dangą, spardyti nerenkamus grybus. Taip pat būtina žinoti, jog grybą geriausia išrauti arba nupjauti prie žemės, nepažeidžiant grybienos.
Nesilaikant nustatytos tvarkos, piliečiams gali būti skiriama bauda nuo 7 iki 28 Eur, pareigūnams – nuo 28 iki 57 Eur. Jeigu taisyklės pažeidžiamos superkant, parduodant ar perdirbant, piliečiai gali būti baudžiami nuo 72 iki 144 Eur, pareigūnai – nuo 144 iki 289 Eur bauda.
Šilalės rajono aplinkos apsaugos agentūros vedėjas Antanas Leščauskas patikino, jog grybavimo taisyklių kontrolė yra pavesta miškininkams.
Laura GIRČYTĖ
Algimanto AMBROZOS nuotr.