Etatų mažinimas: taupymas ar akių dūmimas?
Paskutinę birželio dieną Šilalės rajono taryba nustatė savivaldybės administracijos ir biudžetinių įstaigų etatų skaičių. Matematine išraiška jų turėtų sumažėti keliomis dešimtimis, tačiau savivaldybės biudžetą finansuojantiems mokesčių mokėtojams nuo to lengviau netaps.
Darbo savivaldybėje neteks tik eiliniai
Mažėjant šalyje gyventojų, turėtų mažėti ir valdininkų bei tarnautojų. Tokią nuostatą savivaldybėms pateikė ir Vyriausybė, rekomenduodama panaikinti ilgiau nei vienerius metus neužimtus etatus. Dėl to pernai beveik visose šalies savivaldybėse prasidėjo etatų mažinimas.
Vyriausybės susirūpinimas laisvomis pareigybėmis savivaldybėse nebuvo iš piršto laužtas. Kone visos be išimties savivaldybių administracijos savanaudiškai tuo manipuliuoja - skaičiuoja darbo užmokesčio lėšų poreikį pagal etatų skaičių, o „sutaupę“ metų gale turi pinigų kalėdinėms išmokoms ir gali pamaloninti labiausiai įtikusius ar politiškai lojalius darbuotojus.
Oficialiai Šilalės savivaldybėje iki šiol buvo 83 valstybės tarnautojų ir 3 mero politinio (asmeninio) pasitikėjimo pareigybės bei 191 darbuotojo, dirbančio pagal darbo sutartis, pareigybė. Tarybos nariams skirtame rajono mero Jono Gudausko teikime rašoma, kad neplanuojama keisti nei politinio (asmeninio) pasitikėjimo, nei valstybės tarnautojų pareigybių skaičiaus. Sumažinti siūloma tik pagal darbo sutartis dirbančiųjų skaičių. Tai reiškia, jog darbo neteks mažiausiai uždirbantis, greičiausiai prie pašalpų langelio netrukus stosiantis valdžią „aptarnaujantis“ personalas.
Realiai etatų mažinimas Šilalės savivaldybės administracijoje, atrodo, prasidėjo dar pernai - vieša paslaptimi buvo įvardijamas savivaldybės administracijos direktoriaus Raimundo Vaitiekaus siekis atleisti valdžios rūmuose dirbančius pensininkus. Be to, ne vienas iš darbo „savo noru“ išėjusių žmonių etatas liko laisvas, todėl savivaldybės vadovai nuolat rasdavo progų deklaruoti taupantys biudžeto lėšas.
Administracijos direktorius R.Vaitiekus tarybos posėdyje pripažino savo įsakymu jau panaikinęs 7 iš 15 naikinti planuojamų pareigybių. Direktorius tvirtino, kad dėl to administracijos darbas nenukentės, nes, peržiūrėjus buvusių darbuotojų pareigybinius nuostatus, jų vykdytos funkcijos priskirtos kitiems.
Per daug valytojų ir darbininkų
Savivaldybės tarybos posėdyje klausimų dėl administracijos darbuotojų etatų mažinimo kilo tik opozicijai – valdančiojoje daugumoje esantiems politikams visada viskas aišku ir be paaiškinimų. Algirdas Meiženis norėjo žinoti, kokias pareigybes planuojama naikinti. Tačiau išgirdo tik tiek, jog darbo savivaldybėje realiai neteks aštuoni žmonės.
Keturiais darbuotojais ketinama sumažinti savivaldybės administracijos skyrius, tiek pat jų turėtų nebelikti seniūnijose. Pasak R.Vaitiekaus, dėl to jau tartasi su seniūnais bei skyrių vedėjais.
„Skaičiai atrodo dideli, bet iš 176 pareigybių tik 74 užima specialistai - likę 110 yra darbininkų etatai. Vien miesto seniūnijoje yra 20 pareigybių. Iš jų – 16 darbininkų, kurie šluoja gatves, vairuoja automobilius, prižiūri kapines. Darbininkams priskiriamos ir valytojos, ir kūrikai“, - aiškino administracijos direktorius.
R.Vaitiekus prasitarė, kad savivaldybės administracijoje pirmiausia galėtų būti peržiūrimas vairuotojų skaičius.
Tarybos nariai taip pat išgirdo patvirtinimą, jog valstybės tarnautojų etatų mažinti kol kas net neplanuojama.
„Norint mažinti, reikėtų keisti valdymo struktūrą. Daugelis valstybės tarnautojų atlieka deleguotas funkcijas, kurioms lėšos skiriamos iš valstybės biudžeto. Ir sumažinus valdininkų skaičių, bet kuriuo atveju reikėtų jas įgyvendinti, todėl kažkas turėtų padaryti tuos darbus“, - įtikinėjo politikus R.Vaitiekus.
Akiratyje - kultūros įstaigos
Atrodo, kad etatų mažinimas, ypač, kai darbą planuojama atimti iš mažiausiai socialinių garantijų turinčių darbininkų, Šilalėje yra visuotinai suprantamas dalykas - tarybos nariai administracijos pasiūlytą sprendimą priėmė bendru sutarimu.
Prieštaraujančiųjų nebuvo ir nustatant biudžetinių įstaigų etatų skaičių. Pristatydama sprendimo projektą Finansų, investicijų ir verslo komiteto nariams, savivaldybės Finansų skyriaus vedėja Danguolė Vėlavičiutė neslėpė, jog kai kuriose įstaigose etatų skaičius netgi padidės, tačiau bendras jų skaičius sumažės net 34.
Kyla pagrįstas klausimas: iš kur savivaldybė žada tiek sutaupyti? Ogi matematika paprasta: daugiausiai etatų - net 23,5 - naikinama reorganizuojamose Tenenių ir Bijotų Dionizo Poškos pagrindinėse mokyklose.
Sprendimo projekto aiškinamajame rašte nurodyta, kadŠilalės suaugusiųjų mokykloje ir Laukuvos Norberto Vėliaus gimnazijoje bus sumažinta po penkis etatus - pavyzdžiui, Suaugusiųjų mokykloje liks tik trys. Kažin, ar kuri mokykla galėtų su tiek etatų išsiversti, o jei ir sugebėtų, ar nereikėtų jos prijungti prie kurios nors kitos švietimo įstaigos?
Vis dėlto įdėmiau paanalizavus tarybos nariams pateiktus mokyklų vadovų raštus, kyla abejonių, ar savivaldybė nemanipuliuoja skaičiais.
Balandžio 4 d. Šilalės rajono savivaldybės tarybai pateiktame Suaugusiųjų mokyklos direktorės rašte nurodoma, jog mokykloje yra ne 8, kaip rašoma sprendimo projekto dokumentuose, o 10,5 etato - 7,5 finansuojama iš mokinio krepšelio lėšų, 3 - iš savivaldybės biudžeto. Būtent tie trys etatai ir nurodomi tarybos priimtame sprendime. Taigi atrodo, kad realiai Suaugusiųjų mokykloje etatai nebus sumažinti.
Kritiškai reikėtų žvelgti ir į kaimo mokyklų etatų mažinimą. Reorganizavus Bijotų Dionizo Poškos pagrindinę mokyklą, 13,5 darbuotojų atlyginimų savivaldybė tikrai nesutaupys, nes dėl Bijotų daugiafunkcio centro prijungimo Kaltinėnų Aleksandro Stulginskio gimnazijoje papildomai steigiama 6,5 etato.
Gal šiek tiek geriau seksis taupyti Teneniuose, kur 0,25 etato dirbs Stanislovo Biržiškio gimnazijoje įdarbintas laisvalaikio organizatorius. Kita vertus, ką tokio prasmingo gali suorganizuoti, dirbdamas vos 2 valandas per dieną?
Tuo tarpu kultūros įstaigos dalies darbuotojų neteks realiai. Keturis etatus nuspręsta sumažinti Šilalės kultūros centre, tiek pat neteks ir Viešoji biblioteka. Savivaldybės administracijos direktorius R.Vaitiekus tvirtino, jog kultūrinė veikla dėl to nė kiek nenukentės, nes, pavyzdžiui, Šilalės kultūros centre jau seniai laikas atsisakyti sargų.
Sutaupyti nepavyks
Nors vienintelis tokių sprendimų tikslas yra taupyti darbo užmokesčiui skirtas biudžeto lėšas, rajono vadovai tarybos nariams nepateikė paskaičiavimų, koks ekonominis efektas turėtų būti, įgyvendinus jų priimtą sprendimą.
R.Vaitiekus mano, kad pavyks sutaupyti iki 100 tūkst. eurų, ir ši suma kompensuos nuo sausio padidintus savivaldybės administracijos darbuotojų atlyginimus.
Priminsime, jog gruodį taryba apsisprendė trečdaliu padidinti darbo užmokesčio koeficientus mažiausiai uždirbantiems savivaldybės administracijos specialistams. Pagal šį sprendimą atlyginimai pakilo bene 100 iš rajono biudžeto išlaikomų darbuotojų. Kiekvieną mėnesį į jų pinigines papildomai subyra po 5,5 tūkst. eurų, o „Sodrai“ savivaldybė atseikėja 1,7 tūkst. eurų daugiau nei pernai
Iš viso vien biudžetinių įstaigų specialistams išlaikyti šiemet savivaldybei prireiks per 560 tūkst. eurų, jų socialiniam draudimui sumokės per 173 tūkst. eurų.
Daiva BARTKIENĖ