Šilalės rinkėjai, rinkdami Seimą, pademonstravo nusivylimą vietos valdžia?
Praėjusį sekmadienį įvyko antrasis Seimo rinkimų turas, kuriame vienmandatėse apygardose buvo renkami dar 68 parlamentarai. Už vietą Seime kovojo daugiausiai rinkėjų pasitikėjimo spalio 9-ąją sulaukę politikai. Pietų Žemaitijos apygardoje varžėsi pirmąjį turą užtikrintai laimėjęs dabartinis šilališkių atstovas Parlamente „tvarkietis“ Remigijus Žemaitaitis, gavęs virš 38 proc. balsų, ir konservatorius Stasys Šedbaras, pelnęs 17 proc. rinkėjų palankumą. Per dvi savaites rinkėjai savo nuomonės nepakeitė: triuškinančia balsų persvara atstovauti Šilalės rajono žmonėms į Seimą dar vienai kadencijai siunčiamas R. Žemaitaitis.
Nors daug kam atrodo, jog Šilalėje, kur kone visoms rajono įstaigoms bei organizacijoms vadovauja dabartiniams valdantiesiems artimi ar kažkokiais kitokiais saitais su jais susiję asmenys, stipriausias kandidatas yra būtent rajono valdžios paramą turintis S. Šedbaras, balsavimas parodė, kad žmonės labiau vertina konkrečius darbus, o ne pažadus. Todėl galima net teigti, jog šilališkiai, nebalsavę už konservatorių kandidatą, pademonstravo nusivylimą savo rajono valdžia - taip, kaip visoje Lietuvoje žmonės išreiškė nusivylimą socialdemokratais.
Per pirmąjį turą S. Šedbaras laimėjo vos dviejose rinkimų apylinkėse: Pempiškių ir Švėkšnos. Šį sykį jam dosnūs buvo tik Pempiškių rinkėjai, kurių iš viso yra 129. Iš 70 atėjusiųjų balsuoti 35 pirmenybę atidavė konservatoriui, o 30 - „tvarkiečiui“. Dar 5 biuleteniai šioje apylinkėje buvo sugadinti.
Likusiose 42-jose Pietų Žemaitijos apygardos apylinkėse R. Žemaitaitis savo oponentą įveikė ryškia balsų persvara. Pirmajame ture surinkęs 6421 (38,03 proc.) rinkėjų balsą, antrajame šis politikas gavo jų dar daugiau - 9199 (66,25 proc.).
S. Šedbaras spalio 9 d. pelnė 2894 (17,14 proc.) balsus, o spalio 23-iąją vykusiame antrajame ture - 4332 (31,20 proc.). Tiesa, į Seimą konservatorių atstovas vis tik pateko, nors daugiamandatėje apygardoje rinkėjai jį ir nureitingavo per tris pozicijas žemyn: priešrinkiminiame Tėvynės sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų sąraše jis buvo įrašytas 23-iuoju numeriu, po rinkimų S. Šedbaras atsidūrė 26-oje vietoje.
Pirmadienio rytą „Šilalės artojas“ politiko pasiteiravo, kaip jis vertina šių rinkimų rezultatus. S. Šedbaras pareiškė, jog partijai - Tėvynės sąjungai - Lietuvos krikščionims demokratams - jie yra netikėti.
„Kaip, manau, ir „valstiečiams“, kurie tokios sėkmės greičiausiai nesitikėjo, ir socialdemokratams, kurie šitaip krito, bei liberalams, kurie visai nebegalvojo dirbti Seime, bet rinkėjai jiems šią galimybę suteikė. Beje, politologai prognozavo, kad į Parlamentą pateks Darbo partija, o „Tvarka ir teisingumas“ barjero neperžengs. Tačiau atsitiko priešingai“, - sakė politikas.
Paklaustas, kodėl jam pačiam Pietų Žemaitijos apygardoje rinkimai nesusiklostė ir politikui nepavyko pelnyti didesnio rinkėjų pasitikėjimo, S. Šedbaras pripažino, jog tai yra natūralu: „Didelis skirtumas, ar žmonės tave mato vos metus, ar ilgiau nei septynerius metus. R. Žemaitaitis čia intensyviai dirba jau nebe pirmą kadenciją, o aš iki šiol daugiau buvau Tauragėje, kadangi praėjusią Seimo kadenciją kandidatavau tenai. Tačiau esu dėkingas Pietų Žemaitijos rinkėjams, nes be jų balsų pirmajame ture nebūčiau patekęs į Seimą kaip daugiamandatininkas. Todėl ir toliau stengsiuosi dalyvauti Šilalės gyvenime. Tai yra mano pareiga tiems, kurie už mane balsavo“.
Pasak politiko, nors rezultatai ir nėra tokie, kokių jis laukė bei tikėjosi, tačiau, palyginus su 2012 m. Seimo rinkimais, konservatoriams mūsų apygardoje jie yra geresni.
„Surinkau beveik 400 balsų daugiau nei prieš ketverius metus į Seimą kandidatavęs Jonas Gudauskas. Vadinasi, tam tikros tendencijos, kad rezultatų galima siekti, yra“, - džiaugėsi politikas.
„Šilalės artojas“ primena, jog 2012 m. dėl mandato į Parlamentą antrajame ture kovojo dabartinis meras J. Gudauskas ir R. Žemaitaitis. J. Gudauskas tąsyk surinko 3958 balsus.
Tačiau savo pralaimėjimo su galimu rinkėjų kerštu vietos valdžiai S. Šedbaras nesieja: „Nemanau, kad tai galėjo turėti kokios nors įtakos. Greičiausiai taip atsitiko dėl to, jog buvo labai eskaluojama 2008 m. krizė. Žmonėms ji atsiliepė skaudžiai“.
Gali būti, jog S. Šedbarui koją pakišo ir jo veikla. Šeštą dešimtį bebaigiąs kandidatas į Seimą ilgą laiką dirbo teisingumo sistemoje - prokuratūroje, teisme, buvo Konstitucinio teismo teisėjas ir vidaus reikalų ministras. O dauguma žmonių, deja, neigiamai vertina šių institucijų darbą.
„Šilalės artojo“ rinkimų dieną kalbintų žmonių nuomone, dar vienu barjeru konservatoriams be kliūčių patekti į valdžią galėjo tapti savotiška jų arogancija bei kaimo žmonių niekinimas.
„Pažiūrėkite - juk ir visa rinkimų agitacija labiau buvo skirta miesto žmonėms. Kaimiečiai jiems neįdomūs, kam jie reikalingi. Prisimena mus tik prieš rinkimus“, - nuoskaudos neslėpė viena pajūriškė.
Kita vertus, ir šiai nuomonei galima nepritarti, nes akivaizdu, jog, nebalsuodami už S. Šedbarą, ir miestiečiai turėjo savo argumentų: S. Šedbaras antras liko visose trijose Šilalės miesto rinkimų apylinkėse.
Pirmadienį „Šilalės artojui“ S. Šedbaras tikino esąs patenkintas korektiška, jo manymu, rinkimų kampanija, kurios metu nebuvę jokių užgauliojimų, o tik dalykiška kova.
Į Seimą išrinktas R. Žemaitaitis neslėpė, jog labai džiaugiasi tuo, kad rinkėjai jam suteikė galimybę ir toliau jiems atstovauti.
„Labai branginu šitokį pasitikėjimą manimi bei mano komanda. Neabejotina rinkimų rezultatų persvara akivaizdžiai parodė, kad žmonės supranta, kas iš tiesų nuoširdžiai dirba. Dar labiau smagu dėl to, jog jie neieško naujų pranašų ir realiai vertina kiekvieno kandidato veiklą. Todėl, kaip ir iki šiol, taip ir toliau rengsiu susitikimus su gyventojais, organizuosiu priėmimus, į kuriuos su savo problemomis gali ateiti visi, kuriems reikia pagalbos ar patarimo. Jei galėsiu, tikrai visuomet padėsiu“, - žadėjo trečiai kadencijai išrinktas parlamentaras.
Angelė BARTAŠEVIČIENĖ