Ar nebūtų pigiau po šiltnamį nupirkti kiekvienam?

Mūsų rajone netrukus duris turėtų atverti grupinio gyvenimo namai Žadeikiuose bei Kvėdarnoje, kur planuojama apgyvendinti po 10 proto negalią turinčių asmenų. Ir nors niekas neprieštarauja, kad tokie projektai yra reikalingi (tiesa, kvėdarniškiai, prieš pradedant statybas, mėgino joms priešintis), jiems išleidžiamos sumos gyventojus jau ne tik stebina, bet ir šokiruoja. Naujausias pavyzdys – prie Žadeikiuose kuriamų grupinio gyvenimo namų pastatytas šiltnamis kainavo kone 20 tūkst. eurų.

Projektui „Bendruomeninių apgyvendinimo bei užimtumo paslaugų asmenims su proto ir psichikos negalia plėtra Tauragės regione“ iš Europos Sąjungos struktūrinių fondų buvo skirta per 2,4 mln. Eur. Didžiausia investicijų dalis (1,7 mln. Eur) buvo numatyta Tauragės rajono savivaldybei, likusi suma – Jurbarkui, Pagėgiams ir Šilalei. Tačiau šių pinigų toli gražu neužteko, o projektas gerokai pabrango.

Nors abejonių dėl to, kad negalią turinčiais žmonėmis privaloma tinkamai pasirūpinti, nekyla niekam, vis tik dauge­liui ramybės neduoda kitas klausimas – ar įvairiems infrastruktūros objektams skiriamos lėšos tikrai yra adekvačios. Ir, ko gero, jei šitos sumos nebūtų sunkiai suvokiamos, šiandien galėtume kalbėti ne apie dvejus, o, tarkime, apie trejus ar net ketverius tokius namus pagalbos reikalingiems asmenims. Tuo labiau, kad ir atliktos analizės rodo, jog Šilalės rajone, 2019 m. duomenimis, gyveno 9 proto negalią turintys vaikai iki 17 m. ir 167 suaugę asmenys, kuriems reikia dienos užimtumo bei sociokultūrinių paslaugų. Pasak ekspertų, įvertinus ilgalaikės socia­li­­nės globos paslaugų asmenims su proto ir psichine negalia paklausą bei pasiūlą mūsų savivaldybėje, matyti, jog paslaugų neužtenka, o rajone reikėtų mažiausiai trejų grupinio gyvenimo namų bei socialinių dirbtuvių. Tačiau tam stinga lėšų. Tik ar gali būti kitaip, jei projektui įgyvendinti skirti pinigai leidžiami, anot gyventojų, daug abejonių keliantiems statiniams bei įrenginiams įsigyti. Be abejo, valdininkai atrems, kad kainas išpučia viešieji pirkimai ir konkursai, tačiau yra ir kita medalio pusė – gyventojų nuomone, didžioji dalis projektų brangsta be jokio pagrindo ir priežasties.

Apie tai, jog Kvėdarnos pakraštyje, Piliakalnio gatvėje, jau stovinčių grupinio gyvenimo namų statybos atsiėjo daugiau nei 0,5 mln. Eur, „Šilalės artojas“ rašė ne kartą. Belieka priminti, kad statyboms Kvėdarnoje, prieš pradedant įgyvendinti projektą, buvo numatyta 300 tūkst. Eur. Tačiau kol pastatas įgijo formą, suma išaugo dvigubai. Viešųjų pirkimų konkursą laimėjusi UAB „Kvėdarsta“ pernai statybos rangos darbus įsipareigojo atlikti už 511,8 tūkst. Eur. Šių metų kovą sutartis buvo pakeista, o statybos pabrango iki 619,3 tūkst. Eur. 

Žadeikiuose grupinio gyvenimo namams bei socialinėms dirbtuvėms suremontuoti iš pra­džių buvo numatyta 140 tūkst. Eur, tačiau viešąjį pirkimą laimėjusi UAB „Inovasta“ pinigų pritrūko, atsiradus „papildomiems darbams“, todėl remonto kaina išaugo iki 190,3 tūkst. Eur. Ko gero, neverta stebėtis, nes remiantis vos prieš mėnesį pasirašyta sutartimi tarp Šilalės savivaldybės administracijos direktoriaus And­riaus Jančausko ir UAB „Inovasta“, vien šių namų rūsio remontui skirta 3788 Eur. 

Dar kone 100 tūkst. Eur planuota investuoti į socialinių dirbtuvių įrangą. O ji, pasirodo, besanti aukso vertės – šalia grupinio gyvenimo namų iš Vilniuje registruotos mažosios bendrijos „Švarūs sprendimai“ nupirktas ir visai neseniai pastatytas bei savotišku žadeikiškių traukos centru tapęs polikarbonatinis šiltnamis atsi­ėjo 17 tūkst. 300 Eur. Tiesa, į šią kainą įskaičiuoti ir montavimo darbai bei sklypo išlyginimas, o 24 metrų ilgio statinyje yra laistymo ir šildymo sistema, įvesta elektra bei vandentiekis, pakeltos lysvės, plotelis ties įėjimu išklotas trinkelėmis ir kt. Tačiau kas ten bebūtų sumontuota, šiltnamio kaina, anot žmonių, „verčia iš kojų“, todėl nieko keisto, kad gyventojai traukia jo apžiūrėti... 

Bet viešuosius pirkimus organizuojantys valdininkai nesupranta, ko nesupranta gyventojai – anot savivaldybės kler­kų, brangsta viskas. O skaičiuoti pinigus, leidžiamus savi­mi negalintiems pasirūpinti asmenims įkurdinti, esą net nepadoru. Tik ar tikrai padoru už šiltnamį, kuriame, kaip teigiama, daržoves augins ir darbinių įgūdžių mokysis 10 žmonių, mokėti kone 20 tūkst. Eur? 

Beje, įdomu, kodėl tyli dabartinės valdančiosios daugu­mos „sąžinės balsas“ buvęs me­ras Algirdas Meiženis, dar ne taip seniai iš visos širdies piktinęsis brangiais savivaldybės pirkiniais? Ar dabar, kai valdžioje yra jo bendrapartiečiai, nekyla noras pasiaiškinti, „kokie čia gali būti nenumatyti darbai“ ir, kaip skambiai prieš kelis metus buvo pareikšta, „ši­tą praktiką nutraukti“?.. 

Angelė BARTAŠEVIČIENĖ

Algimanto AMBROZOS nuotr.

Atnaujinta Penktadienis, 17 lapkričio 2023 08:22