„Kabinetas ant ratų“ atriedėjo paslapčia

Į Girdiškės medicinos punktą susiruošęs Vladas nežinojo, kad jis jau nebeveikia... Į Girdiškės medicinos punktą susiruošęs Vladas nežinojo, kad jis jau nebeveikia...

Redakcija sulaukė laiško, kurį pa­sirašė keletas Girdiškės gy­ventojų. Jo esmė paprasta: prieš kelio­lika metų rajone buvo įsteigta daugiau seniūnijų, didesnėse gy­venvietėse ir miesteliuo­se atkurti paštai, o ban­ko sky­riai juose vei­­­kė net šeštadieniais. Kai­mo žmonės nesijautė atskirti nuo miesto, kadangi būtiniausios institucijos bei jų teikiamos pas­laugos bent šiek tiek buvo priartintos prie žmonių. Deja, dabar viskas daroma atvirkščiai: nors labai daug diskutuojama apie re­gionų gaivinimą, realybė yra visiškai kitokia.

„Į jus kreipiasi ir prašo pagalbos nuskriausti Girdiškės kaimo žmonės. Tyliai ir ramiai, be jokios informacijos, nuo vasario 1 d. buvo uždarytas Girdiškės medicinos punktas. Niekas nieko neklausė, nesitarė, nepaaiškino, kas ir kodėl taip nusprendė padaryti. Didžioji dalis kaimo žmonių to iki šiol nežino, nes šis faktas neviešinamas. Matyt, laikomasi pozicijos, jog, kai susirgę nueis, tada ir sužinos. Beje, ne vienam taip jau ir nutiko: nukulniavome susileisti vaistų bei persirišti žaizdos, o, pasirodo, medicinos punktas nebedirba. Ir nebedirbs.

Iki ko prisigyvenome! Gir­diš­kėje, kur 80 proc. gyventojų yra pensinio amžiaus, ne­­beliko medicinos punkto, ku­­ris čia veikė apie 40 metų! Kur kaimo žmogui kreiptis sunegalavus ir iš ko laukti pagalbos, jei „greitoji” iš Šilalės geriausiu atveju atvyksta per 45 minutes? Punkte buvo galima susileisti gydytojų paskirtus vaistus, persirišti žaiz­­dą, pasimatuoti kraujo spau­dimą bei pan. O kur kreip­­tis dabar?

Todėl labai prašome visus šiuos mūsų klausimus už­duoti rajono valdžios atsto­vams, kurie, nutaikę ra­mų momentą, kai nėra jo­kių rin­kimų, priėmė šį spren­dimą. Tačiau jiems reikėtų įsidėmėti, jog Girdiškės gyvento­jai šitokios kiaulystės tik­rai nepamirš ir už ją neatleis. Prieš rinkimus švaistęsi gra­žiausiais pažadais, dabar valdininkai vykdo tikrų tik­riausią kaimo genocidą – uždarinėja pašto skyrius, medicinos punk­­tus, ne­įsi­vaizduodami, ką reiš­kia gy­venti kaime, nuo ra­jo­no cent­ro nutolusiame apie 30 ki­lometrų.

O užbėgdami už akių val­džios pasiteisinimams neva medicinos punktas yra Bijo­tuose, norime įspėti, kad tai mūsų neguodžia, nes nuo Bi­jotų iki Girdiškės yra 4 kilometrai. Ligotam, senam žmogui juos įveikti nėra lengva, o kartais netgi neįmanoma. Be to, gal reikėjo uždaryti punktą Bijotuose – bijotiškiai, at­važiavę į bažnyčią Gir­diš­kė­je, apsilankytų ir čia veikian­čiame medicinos punkte. Juk parapijos centras yra Gir­diš­kėje. Ir punkto darbuo­toja čia gyvena.

Tiesiai šviesiai tariant, esa­me niekam nereikalingi. O kadangi gyvename kaime, miesto saliamonai nusprendė, jog mums nieko ir nereikia. Apmaudu bei pikta dėl tokios neteisybės ir betvarkės, tačiau pasiskųsti nėra kam”, - nuoskaudą dėl Girdiškėje uždaryto medicinos punkto laiške išliejo žmonės.

Bene labiausiai jiems apmaudu, kad toks svarbus spren­dimas priimtas patyliu­kais, nepasitarus su vietos bendruomene, neišklausius pačių gyventojų nuomo­nės.

Šilalės pirminės sveikatos priežiūros centro (PSPC), ku­riam priklauso visi medicinos punktai, direktorė Vida Ma­­ce­vi­čie­nė, paprašy­ta pako­men­tuo­ti šią si­tua­ciją, pirmiausia pa­tikslino, jog Upy­nos medicinos punk­­to Gir­diškės pro­­ce­dū­rinis kabinetas ne už­daromas, o tik nuo vasario 1 d. jo veikla organizuojama pagal prin­cipą „kabinetas ant ra­tų”.

„Bendruomenės slau­gytoja paslaugas gyventojams teiks jų na­muose ir Bijotų medicinos punkte. Pag­rin­dinės prie­­žastys, dėl ko nuspręsta pertvarkyti Girdiškės pro­­cedūrinio kabine­to darbą, yra sumažėjęs gy­ven­­­to­jų skaičius. Taip pat ir siekis, kad medicinos pas­lau­gos taptų prieinamos kuo daugiau gyventojų. Pagal Svei­katos apsaugos mi­nis­te­ri­jos patvirtintą nor­ma­ty­vą, medicinos punktas gali bū­ti steigiamas, kai yra 800 gy­ventojų. Girdiškėje mes jų aptarnaudavome apie 180. Iš šio skaičiaus vyresnių nei 65 metų yra 38.

Girdiškės pro­cedūrinio ka­bineto darbo perorganizavi­mo klausimas buvo apsvars­tytas Ši­lalės PSPC ste­bėtojų tarybos posėdžiuose 2015 ir 2016 me­tais. Anali­zuo­­jant pacien­tų apsilankymo kabinete bei vizitų pas juos į namus ataskai­tas, pastebima, jog daugiau bend­­ruo­me­nės slaugyto­jos pas­lau­gų suteikta na­muose” - tvir­­ti­no Šila­lės PSPC direk­­to­rė.

Pasak V. Ma­ce­vičienės, Gir­­­diškės pro­­ce­dū­­rinis kabine­tas per dieną veikdavo vos daugiau nei valandą. Todėl, jos manymu, kabine­tas ant ratų” yra ne tik eko­nomiškai pigesnis, bet ir žmo­nėms pa­­to­gesnis bei pri­­einames­nis. Mat, anot di­rek­torės, tereikia pa­skam­binti bendruomenės slau­gy­tojai ir ji nuo 10.30 iki 14.15 val. bū­tinai žmones ap­lan­kys. Vieno skambučio užteks, norint, kad medici­nos darbuotoja pa­ciento nepaliktų visą gydymo pe­rio­dą – suleis vais­tus, per­rišžaizdą, ištrauk siūlus ar pan. Dar svarbu žinoti, jog žmogui už tai mokėti nereikia, nes apsilankymo namuose paslauga yra apmokama iš PSPC biudžeto lėšų.

Taip pat direktorė paaiš­ki­no, jog sprendimą dėl pro­cedūrinio kabineto reorga­nizavimo priėmė Šilalės PSPC stebėtojų taryba. Rajono val­džios ar aukštesnės institucijos pritarimo tam nereikia, kadangi pats PSPC sprendžia, kaip priimti ar atleisti darbuotoją, kaip organizuoti jo veiklą bei pan.

Tačiau Bijotų ar kito medicinos punkto (ne procedūrinio kabineto) perkėlimo, panaikinimo ar kitus klausimus sprendžia rajono savivaldybės taryba. Jei rajono vadovams pasirodytų, kad, pavyzdžiui, tikslinga Bijotų medicinos punktą perkelti į Gir­diškę, PSPC tokį sprendimą turėtų vykdyti. O savarankiškai kilnoti punktus iš vienos vietos į kitą Šilalės PSPC neturi teisės.

V. Macevičienės teigimu, Bi­jotuose ir aplinkiniuose kai­muose gyvena virš 500 gy­­ven­tojų. Todėl vargu ar spren­dimas iškelti iš jų punk­tą yra įmanomas.

Taigi Girdiškės kaimo gy­ven­tojų bei PSPC direktorės nuomonės dėl procedūrinio ka­bi­­neto veiklos kardi­na­­­liai skiriasi. Finan­siškai direk­to­­­rės moty­vai gal ir su­pran­ta­mi: kabine­to iš­laikymas yra nuos­to­lingas, o lė­šų me­di­ci­nai ir taip nėra per daug. Bet juk ir žmo­nės neretai turi prie­žasčių, dėl ko medicinos paslaugas gauti kabinete jiems yra patogiau nei kviestis į namus svetimą žmo­gų. O kur dar dau­ge­liui mūsų būdingas kuklumas: „kaip čia da­bar trukdysi slaugytoją, skam­bin­si vakare - pakentėsiu iki ryto“... Tačiau kai nebėra kur nueiti ir rytą, „pakentėjimas“ gali baigtis tragedija.

Todėl belieka konstatuoti, jog kalbos apie atsigręžimą į kaimo žmogų taip ir lieka tik kalbomis.

Aldona BIELICIENĖ

Algimanto AMBROZOS nuotr.

Atnaujinta Antradienis, 07 kovo 2017 08:25