Ligoninė tampa senukų išlaikytine

Pasibaigus eiliniam restruktūrizacijos etapui, nutilo ir valdžios kalbos apie Šilalės ligoninės ateitį. Tačiau šilališkiai ir be diskusijų žino, ko galima tikėtis iš šios įstaigos. O po vasario pabaigoje vykusio savivaldybės tarybos posėdžio net ir politikai pripažino, kad atnaujinta ir įvairiausios įrangos pripirkta rajono ligoninė pamažu tampa senukų prieglauda.

Guldė vieną ant kito?

Paskutiniame savivaldybės tarybos posėdyje priimti net keli ligoninės ateitį bei finan­sinę padėtį nulemsiantys spren­dimai.

Politikai pritarė Šilalės ligoninės direktoriaus Antano Damulio prašymui padidinti slaugos lovų skaičių nuo 27 iki 33.

Tiek pat - šešiomis slaugos lovomis - ligoninė praturtėjo ir 2014 metais. Be slaugos lovų lėtinėmis ligomis sergantiems žmonėms, dar dvi yra skirtos oriai mirčiai, vadinamai paliatyviąja slauga. Taigi dabar vienu metu Ši­la­lės ligoninė galės priimti net 35 pacientus, sergančius nepagydomomis ligomis. Dar 33 slaugos lovos yra Kal­tinėnų ligoninėje.

Sveikatos apsaugos ministerijos normatyviniai dokumentai nustato, kad 1000 gy­ventojų gali būti 3 slaugos lo­vos. Taigi Šilalės rajono svei­katos priežiūros įstaigose iš viso galėtų būti net 81 slaugos lova. 

Savivaldybės tarybos Svei­katos apsaugos ir socialinių reikalų komiteto nariai pripažino, jog slaugai guldomų ligonių kasmet pastebimai daugėja. Pernai Šilalės li­goninėje visos slaugos lovos buvo užimtos daugiau kaip 410 die­nų per metus. Ka­dan­gi tiek dienų metuose nėra, susi­daro įspūdis, jog kai kurie ligoniai lovoje gulėjo vienas ant kito. Ligoninės vadovas A. Damulis tvirtina, kad da­lis slaugomų senukų buvo perkelti į Bendrosios terapijos skyrių, nes už jų slaugą mokėjo artimieji.

Brangsta girtumo ekspertizė

Tačiau senukai - ne vieninte­lė galimybė ligoninei papildomai užsidirbti. Nuo šių metų pradžios ligoninės sąskaitą neblogai papildo ir policijos sulaikyti neblaivūs vairuotojai. Įstatymas reikalauja, jog visiems, kurie alkotesteryje įpučia daugiau kaip pusant­ros pro­milės alkoholio, būtų atliekami papildomi kraujo tyrimai.

Vasario 28 d. savivaldybės taryba leido Šilalės ligoninei padidinti kraujo tyrimų kainą iki 48 eurų. A. Damulis politikams aiškino, kad kraujo ištyrimas brangsta vos 2,5 Eur. Ir esą tik dėl to, jog pabrango kurjerių paslaugos, nes mėginiai vežami tirti ne į Klaipėdos, kaip anksčiau, o į Vilniaus laboratoriją.

Bet, atrodo, Šilalės ligoninės direktorius pasakė ne visą tiesą. Kartu su sprendimu pateiktuose dokumentuose rašoma, kad 118 litų girtumo ekspertizės kaina buvo nustatyta 1998 metais. Dabar tai sudarytų 34,18 Eur. Tačiau papildomai dar 11,34 Eur ligoninė imdavo už medicininio akto užpildymą - taip buvo pavadinta specialisto konsultacija. Nuo šiol ta „konsultacija“ įskaičiuota į bendrą kainą.

Pernai, A. Damulio duomenimis, ligoninė iš girtumo ekspertizes uždirbo tik apie 150 Eur - jų beveik nebūdavo. Dabar gi kone kasdien policijos pareigūnai kraujui ištirti pristato po 5-6 vairuotojus. Ligoninės darbuotojai tik pa­ima jų kraujo ir surašo medicininį aktą, o mėginiai išvežami į laboratoriją.

Prašydamas kilstelti girtumo ekspertizės kainą, ligoninės direktorius skundėsi, jog gydytojo apžiūra ir akto surašymas trunka apie 40 minu­čių - esą tiek laiko Priėmimo - skubios pagalbos skyriuje, at­vežus girtą vairuotoją, kol juos apžiūrės gydytojas, turi laukti ligoniai.

Kelių sekundžių kaina - 5 Eur

Už kraujo tyrimus girtumui nustatyti moka policijos įstaiga, vairuotojai kišenę turi atverti tik tuomet, kai į ligoninę atvyksta savo iniciatyva, todėl savivaldybės tarybos nariai beveik neanalizavo, iš ko susideda paslaugos kaina. O į ją yra įskaičiuota ir 7,14 Eur komunalinių, bendraūkinių iš­laidų, kurioms priskiriami ir ligoninės administracijos dar­buotojų atlyginimai.

Beje, atskiras mokestis yra taikomas ir už keletą sekundžių trunkantį pūstelėjimą į alkotesterį - dabar ligoninėje jis kainuos 5 Eur. Į šią kainą taip pat įskaičiuotos bendraūkinės ir komunalinės išlaidos.

Taigi, atrodo, kad rajono ligoninę nuo šiol išlaikys ne tik slaugomi seneliai, bet ir neatsakingi vairuotojai. 

Daiva BARTKIENĖ

Algimanto AMBROZOS nuotr.

Atnaujinta Penktadienis, 24 kovo 2017 08:19