Savanorystė gali būti naudinga
Visame pasaulyje išplitusi jaunimo savanoriška veikla pagaliau prasiskynė kelius ir Lietuvoje. Šilalė – bene pirmoji savivaldybė, užsimojusi suteikti jauniems žmonėms galimybę užsidirbti papildomų balų, stojant į aukštąsias mokyklas.
Ir patirtis, ir nauda
Savanoriškos veiklos modelio aprašą rajono politikai patvirtino praėjusių metų lapkričio mėnesį. Jame numatyta, kad dalyvauti savanoriškoje veikloje gali 14-29 metų jaunuoliai, Šilalės rajone deklaravę gyvenamąją vietą bei pasirašę trišalę bendradarbiavimo sutartį su juos priimančia organizacija bei savanorišką veiklą koordinuojančia savivaldybės administracija.
Sutartį su Jaunimo reikalų departamentu Šilalės savivaldybė pasirašė dar rugpjūtį, nusprendusi, jog mūsų krašto jaunimui reikia sudaryti sąlygas už savanorystę gauti papildomų stojamųjų balų. Švietimo ir mokslo ministerija yra numačiusi jau ateinančiais metais geriausiai bendrojo lavinimo mokyklas baigusiems jaunuoliams už dalyvavimą ne trumpesnėje nei 3 mėnesių nacionalinėje ar tarptautinėje savanoriškoje veikloje stojantiesiems į aukštąsias mokyklas skirti 0,25 papildomo balo. Atrodo, nedaug, bet kartais tai gali būti lemiamu rodikliu. Be to, savanorystė suteikia galimybę jauniems žmonėms išbandyti save bei įgyti atitinkamos patirties.
Šilalės savivaldybės Jaunimo reikalų koordinatorė Danguolė Jakštienė sako, kad savanoriška veikla mūsų rajone jau turi susiformavusias tradicijas. Nuo 2015 m. lapkričio iki 2016 m. lapkričio įvairiose organizacijose savanoriavo net 180 jaunuolių. Jiems buvo pasiūlyta įdomių veiklų Kultūros centre, Socialinių paslaugų namuose, Šilalės ligoninėje, Visuomeninių jaunimo organizacijų sąjungoje „Apskritasis stalas“, viešojoje įstaigoje „Etnoklubas“. Priimdamos savanorius, šios organizacijos vadovavosi anksčiau galiojusia Savanoriškos veiklos Šilalės savivaldybėje tvarka.
Savivaldybė kompensuos išlaidas
Lapkričio 24 d. patvirtintas Šilalės savivaldybės savanoriškos veiklos modelio aprašas numato, kad savanorius gali priimti tik pelno nesiekiančios ir Jaunimo reikalų departamento akredituotos organizacijos. Pasak D. Jakštienės, savivaldybė kol kas žino tik tris tokias organizacijas. Tai Socialinių paslaugų namai, Kultūros centras bei Koordinacinis centras „Gilė“.
Savivaldybės tarybos patvirtintas savanoriškos veiklos modelio aprašas numato, kad iš rajono biudžeto jaunuoliai gaus kelionės išlaidų kompensacijas, tad įsitraukti į savanorystę gali ne tik miesto, bet ir kaimo mokyklų mokiniai. Kelionės išlaidų kompensaciją numatyta mokėti važinėjantiems savanoriauti ne toliau kaip 30 kilometrų į vieną pusę, o apskaičiuojama ji bus Šilalės savivaldybės tarybos patvirtintais vietinio susisiekimo maršrutų tarifais - 0,10 ct/km.
Savanoriška veikla užsiimančiam jaunimui savivaldybė galėtų kompensuoti ir daugiau išlaidų, bet kol kas tai nenumatyta. Politikai nerimavo, jog jaunimo užsiėmimai bus vienkartiniai, o biudžetas, mokėdamas jiems už keliones, patirs nuostolių. Tačiau savivaldybės administracijos direktorius Raimundas Vaitiekus garantavo, kad per elektroninę sistemą išrašomi specialūs pažymėjimai bus suteikti tik tiems savanoriams, kurie užsiims ne trumpesne nei 3 mėnesių veikla ir per savaitę pagal patvirtintą grafiką jai skirs ne mažiau kaip 10 valandų.
Pirmieji Lietuvoje
Lapkričio pabaigoje vykusiame savivaldybės tarybos posėdyje dalyvavęs Jaunimo reikalų departamento prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos direktorius Vydūnas Trapinskas pasidžiaugė, jog mūsų rajono jaunimas turės pranašumą prieš kitų šalies vietovių moksleivius, nes jau 2018-aisiais, stojant mokytis į aukštąsias mokyklas, savanoriams bus pridėti papildomi 0,25 balo.
Pasak V. Trapinsko, iki šiol tokį projektą įgyvendino tik Jaunimo reikalų departamentas, kvietęs niekur nesimokančius bei nedirbančius šalies jaunuolius dalyvauti jaunimo savanoriškoje tarnyboje. Iki šiol papildomą stojamąjį balą galėjo gauti tik programos „Erasmus +“ dalyviai.
„Siekiame, kad kiekviena savivaldybė pasitvirtintų jaunimo savanoriškos tarnybos modelį. Iš paskos Šilalei žengia Vilniaus savivaldybė. Jūsų modelis unikalus tuo, jog suteiks galimybę visiems jauniems žmonėms prisidėti prie savanorystės. Tai ne tik svarbus žingsnis į kokybišką laisvalaikio užimtumą, bet ir galimybė laimėti konkurencinę kovą su kitomis savivaldybėmis, nes savanorystė, suteikianti papildomų balų, stojant mokytis, užtikrina jaunimui išskirtines sąlygas“, - pažymėjo departamento direktorius.
V. Trapinskas tikisi, kad Šilalėje savanorių gerokai padaugės. Be to, Jaunimo reikalų departamentas įsipareigojo rengti mokymus, teikti ekspertinę pagalbą juos priimančioms organizacijoms.
Daiva BARTKIENĖ
Jaunieji savanoriai iš „Apskritojo stalo“ visuomeninės organizacijos